E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel hisse piyasalarında güçlü yükseliş sürüyor---

Küresel hisse piyasalarında güçlü yükseliş sürüyor

Küresel hisse piyasalarında güçlü yükseliş sürüyor
03 Haziran 2020 - 09:20 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapması bekleniyor.

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün boyunca 108.500 direncinin hemen altında dalgalandı ve 107.000 seviyelerine kadar gerilese de 108.097 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 15,6 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 58 hisse değer kazandı, 37 hisse ise değer kaybetti. USD/TL kuru 6.68 seviyelerine kadar gerilese de sabah saatlerinde 6.72 etrafında dalgalanıyor. Ülke risk primi CDS 509 seviyesine kadar gerilerken, yurtdışı Hisse vadeli piyasaların da pozitif seyrettiğini belirtelim.

Küresel hisse piyasalarında güçlü yükseliş sürüyor. ABD’de protestolar, Çin ile gerilen ilişkiler halen negatif fiyatlanmazken, ekonomik aktivitenin yeniden başlaması ve Mayıs ayı ekonomik verileri yükselişi destekler nitelikte. Son olarak Çin’de açıklanan hizmet PMI endeksi 47.3 beklenirken 55 seviyesinde gerçekleşti ve genişleme bölgesine girdi. Bu veriyi yine toparlanmaya yönelik sinyal vermesi açısından bugün ABD’de açıklanacak olan ISM hizmet endeksi ile beraber takip etmek gerekecektir. Avrupa’da ise ECB toplantısı öncesinde Euro’nun güçlü seyri sürüyor. ECB’nin yarınki toplantıda varlık alımlarını genişletmesi bekleniyor. Dolar endeksinin, büyük ölçüde
Euro’ya bağlı olarak 97 seviyelerine gelmesiyle, toplantı daha kritik önem kazandı. Paritede 1.13 önemli bir eşik seviyesi olarak takip edilmeli. Bugün ayrıca ABD’de ADP istihdam raporu da açıklanacak. İçeride ise Mayıs enflasyon verisi izlenecek.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. 108.500- 108.700 ilk direnç bölgesi iken bu bölgenin aşılması halinde 112.000 gündeme gelebilir. Ancak kısa vadede ivme kaybı beklentimizi koruyoruz. Kısa vadeli pozisyonlarda daha temkinli olmayı öneriyoruz. 107.200-106.500 destek seviyeleri olarak takip edilmeli.

Global risk iştahındaki güçlü tablo sürüyor

Kısa Kısa Haberler

(=) Otomotiv Sektörü: Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından paylaşılan verilere göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı toplam satışları mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre
%2,4 azalarak 32.235 adet oldu. Otomobil satışları mayıs ayında yıllık %7,6 azalarak 25.073 adet olurken, hafif ticari araç satışları %21,6 artarak 7.162 adet olarak gerçekleşti. Mayıs verisi ardından 5 ay sonunda otomobil ve hafif ticari araç pazarı yıllık %20,1 artış göstererek 183.095 adet oldu. Yorum: Salgın etkileri nedeniyle mayıs ayı verileri pazarda beklentiler doğrultusunda zayıf gerçekleşti.
Ancak, salgının etkilerinin azalmasıyla birlikte haziran ayından itibaren sektör şirketlerinin yeniden üretime başlaması sonrasında, ertelenen talep ve düzenlenen kampanyaların etkisi ile sektörün yılı,
2019 yılı üzerinde, 500 bin adetlik satış hacmi ile tamamlayacağını öngörüyoruz.

Normalleşme adımları piyasalara olumlu yansıyor

İyimser beklentilerle pozitif fiyatlamalar devam ediyor

Kar realizasyonları gelebilir

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)