E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıNormalleşme adımları piyasalara olumlu yansıyor---

Normalleşme adımları piyasalara olumlu yansıyor

Normalleşme adımları piyasalara olumlu yansıyor
03 Haziran 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde BIST 100 Endeksi’nin yurtdışı borsalara paralel yukarı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor.

BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir açılış görmeyi bekliyoruz. Yurtdışı borsalarda olumlu seyir devam ediyor bu durumun içeriye de yansımasını bekliyoruz. Endekste 107.500 destek haline gelirken,
108.700’ün üzerinde 110.500 direnç seviyesi olarak takip edilebilir…

TL Bonolar: Aktif rasyosu kapsamında yapılan yeni değişiklikler tahvil-bono faizlerinde düşüşe neden oluyor. Bugün içeride enflasyon verisinin seyri etkili olacaktır. Gösterge tahvilde %9, 10 yıllık tahvilde ise %12 bileşik faiz destek seviyeleri olarak takip edilebilir…

USD/TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında toparlanırken, TL de buna paralel hareket etti. 6,80 desteğini aşağı kıran USD/TL’de bu seviye direnç haline gelirken, 6,69 destek seviyesi olarak izlenebilir…

EUR/USD: Parite Euro Bölgesi tarafında alınması beklenen teşvik paketlerine yönelik kararlar ve artan risk iştahı ile destek bulmaya devam ediyor. Yukarı trendde hareket eden paritede görünüm olumlu.
1,1130 destek, 1,12’nin üzerinde 1,13 direnç olarak öne çıkıyor…

Ekonomilerde normalleşmeye yönelik iyimserlik artarken, küresel piyasalar artan risk iştahı ile yükseliş gösteriyor. Bu durumun yurtiçi varlıklara da olumlu yansıdığını görüyoruz. Endekste yükselen kanalda kısa vadeli güçlü görünüm korunuyor. Bugün içeride enflasyon verileri öne çıkıyor. Bizim beklentimiz TÜFE’nin %1,2 civarında gerçekleşebileceği yönünde. Beklentilerimiz dâhilinde açıklanması halinde yıllık enflasyon %10,94’ten %11,2’ye yükseliyor olacak.

Atılan normalleşme adımları küresel piyasalara olumlu yansıyor.

ABD borsalarında yukarı yönlü kapanışın ardından bu sabah ABD vadeli endeks kontratları hafif yükselişte iken, Çin PMI verileriyle birlikte

Asya borsalarında da olumlu seyir hâkim. BIST 100 Endeksi’nin de yurtdışı borsalara paralel yukarı yönlü bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak endekste kısa vadeli görünüm güçlü. 107.500 destek, 108.700 ve 110.500 direnç seviyeleridir. 106.600 desteği üzerinde trade pozisyonları korunabilir.

Aktif rasyosu kapsamında bankaların talebinin sürerken, içeride tahvil-bono faizleri düşüş gösteriyor. Bugün içeride açıklanacak olan enflasyon verisi etkili olacaktır. Gösterge tahvilde %9, 10 yıllık tahvilde ise %12 bileşik faiz destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 502 seviyesine gerilerken,

Eurobond piyasasında özellikle kısa vadeli tahvillerde pozitif seyrin süreceğini tahmin ediyoruz.

Küresel risk iştahının artması ile dolar güç kaybederken, Euro Bölgesi’nde beklenen teşvik paketleri de EUR/USD’de yükselişe neden oluyor. Paritede yükselen trendde olumlu görünüm korunuyor. 1,1130 destek, 1,12’nin üzerinde 1,13 direnç olarak izlenebilir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında olumlu bir seyir izlerken, TL de buna paralel toparlanma eğilimi gösteriyor. 6,80 desteğini aşağı kıran USD/TL’de bu seviye direnç haline geldi. 6,69 ve 6,60 destek seviyesi olarak öne çıkıyor. EUR/TL’de ise 7,45 destek, 7,55 ve 7,61 direnç olarak takip edilebilir.

Ekonomik aktivitenin toparlanması ile talepte artış beklentileri petrol fiyatlarını destekliyor. Brent petrolde 39,4 doların üzeri yukarı hareketin devamı için öne çıkıyor. Artan küresel risk iştahı altın ons fiyatlarına olumsuz yansıdı. 1707 dolar desteğinin üzerinde kalınması önemli. 1725 doların üzeri ise yeniden 1750 dolar direncine yönelim için takip edilebilir. Gram altında 368 TL önemli kısa vadeli destek seviyesidir. 375 TL ve 380 TL direnç seviyeleri konumunda.

BIST 100 Endeksi’nin teknik görünümü 106.000 üzerinde olumlu. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

Kar realizasyonları gelebilir

İyimser beklentilerle pozitif fiyatlamalar devam ediyor

Yurt içi piyasalar enflasyona odaklandı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)