E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKömüre talep arttı, fiyatlar rekor seviyelere tırmandı---

Kömüre talep arttı, fiyatlar rekor seviyelere tırmandı

Kömüre talep arttı, fiyatlar rekor seviyelere tırmandı
25 Nisan 2022 - 10:58 www.borsagundem.com

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle kömüre olan talep beklentilerin üzerinde artış kaydetti, fiyatlar da rekor seviyelere tırmandı. Fiyatlardaki yükselişin enflasyonu da artırması bekleniyor.

Doğalgazda tedarik sıkıntıları ve elektrik kullanımının artmasıyla birlikte geçen seneden bu yana kömür talebinde de hızlı artış oldu. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali kömür piyasasını ivmelendirdi, fiyatlar da artan taleple birlikte rekor seviyelere tırmandı.

Dünyanın en kirli fosil yakıtı olan kömürün küresel ekonomi için büyük etkileri var. Fiyatlardaki yükselişin enflasyonu da artırması bekleniyor. Ancak son yükselişe rağmen analistler kömürün hala görece ucuz yakıtlar arasında olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre kömürden elektrik üretimi 2021'de önceki yıla kıyasla yüzde 9 arttı. Bu, en büyük artış olarak kayda geçti. 2022'de toplam kömür tüketiminin yüzde 2 civarında artarak 8 milyar metrik tonun üzerine tırmanması ve en az 2024 yılına kadar bu seviyelerde kalması bekleniyor.

Ajansın raporuna göre kömür kaynaklı karbon emisyonlar 2024'te en az 3 milyar ton artacak.
2021'in ortalarında pandemi kısıtlamalarını gevşetildiği dünyada fabrikaların ve dükkanların açılmasıyla elektrik talebinde de artış oldu. Ancak kömür tüketiminden uzaklaşan Avrupa başta olmak üzere birçok bölge doğalgaz sıkıntıları ve elektrik kesintileriyle karşı karşıya kaldı. Bu durum tüm dünyada doğalgaz fiyatlarının artmasına neden oldu ve enerji krizini tetikledi.

Daha uygun maliyetli kömüre olan talep de arttı. Boomberght' te yer alan habere göre, iklim konusunda dünyanın en iddialı hedeflerini koyan Avrupa Birliği'nde geçen sene kömür kullanımı yüzde 12 arttı. Bu, 2012 yılından beri görülen ilk artış oldu. Kömür tüketimi ABD'de yüzde 12 artarken Asya, Afrika, Latin Amerika, Hindistan ve Çin'de de da tüketim arttı.

Avustralya'da vadeli gösterge kontratın fiyatı ton başına 100 dolar seviyesinin altında seyrederken Ekim ayında 280 dolara yükseldi. Rusya'nın işgali sonrası ise fiyatlar 440 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Benzer yükselişler Avrupa ve ABD'de de görüldü. ABD'de fiyatlar bu ay 13 yılın zirvesine çıktı.

S&P Global Küresel Enerji Birimi Yöneticisi Xizhou Zhou "Kömür tedarik zinciri bu tür bir şoka hazırlıklı değildi" yorumunu yaptı.

WCA: Kömür fiyatları sürdürülemez düzeyde

 

Hindistan ucuz Rus kömürü tedarik etmek istiyor

 

Çin'in kömür ve çelik üretimlerinde karışık seyir

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)