E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKira davalarında büyük artış---

Kira davalarında büyük artış

Kira davalarında büyük artış
07 Eylül 2021 - 08:27 www.borsagundem.com

Konut kiralarında fahiş artış nedeniyle eski kiracıyı tahliye edip evi daha yüksek fiyatla kiraya vermek isteyenler dava üstüne dava açıyor. 10 yıllık sözleşme uzama süresi dolan kiracılara noterden ihtarname yollanmaya başlandı.

Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde kiralık ev bulmak zor; olan da cep yakıyor. Kimi ilçelerde yüzde 300’e yaklaşan kira artışları yeni ev arayanları kara kara düşündürürken bazı mülk sahipleri işi fırsata çeviriyor. Kiracılarını tahliye etmek ya da kirayı yükseltmek isteyenlerin hukuki yollara başvurduğunu belirten avukatlar davalardaki artışa dikkat çekiyor.

İKİ SEÇENEK VAR

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, kiralık eve yoğun talep olan bugünlerde ev sahipleri iki seçeneği değerlendiriyor. İlki; kiranın bölge ortalamasının altında kaldığını düşünenler eğer kiralama üzerinden 5 yıl geçtiyse ‘kira tespit davası’ açıp zam talep ediyor. Ev sahibi lehine ikinci seçenek ise; kira sözleşmelerinde 10 yıllık sözleşme uzama süresi dolanlar için tahliye talep ediliyor. Peki yasalar ne diyor? Kanuna göre kira sözleşmeleri aksi bir işlem yapılmadıkça her yıl yenileniyor. Ancak kiraya veren 10 yıllık uzama süresinin bitiminden sonra ‘herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan’ kiracıyı tahliye edebiliyor. Sadece uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önce kiracıya yazılı olarak fesih bildirimi yapmak zorunda.

Konut kiraları zamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirleniyor. Mülk sahibi yasal olarak bu oranın üzerinde zam yapamıyor. Ancak 5 yıl sonunda kira tespit davası açabiliyor. Kira tespit davalarında mülk sahibi ‘kiracım bölge ortalamasının çok altında kira ödüyor, bunu düzeltelim’ diyor. Bu durumda kira, emsal kira bedellerine göre yeniden belirleniyor.

HAKKANİYET İNDİRİMİ

Hem tahliye hem de kira tespit davalarına yoğun talep olduğunu belirten Avukat Hikmet Güngör, "Tahliye için 10 yıllık uzama süresinin bitiminden en az 3 ay önceden ihtar çekilmesi şart. Kira tespit davalarında da hakim eski kiracının hakkını gözetiyor. Örneğin vatandaş 3 bin kira ödüyor ama bölge ortalaması 10 bin lira. Hemen kira 10 bin liraya çıkmıyor. Hakim, eski kiracıya ‘hakkaniyet indirimi’ yapıyor ve yeni kiraya karar veriyor” dedi.

10 yıl şartı dışında kirasını ödeyenlerin keyfi nedenlerle tahliye edilemeyeceğini belirten Güngör, "Ev sahibi kendisinin ya da bakmak zorunda olduğu kişilerin ihtiyacı varsa tahliye isteyebilir. İhtiyaç nedeniyle tahliyede evi 3 yıl başkasına kiraya veremez" dedi.

KİRALAR NEDEN ARTTI?

Konut üretimi yavaşlayınca arz sorunu ortaya çıktı.

Artan konut kredi faizi nedeniyle orta gelirli vatandaş ev alımından uzaklaştı, kiraya yöneldi.

Kısıtlamaların gevşetilmesi ile ertelenen düğünler yapılınca kiralık eve talep arttı.

Hem bu yıl üniversiteyi kazanan, hem de pandemi nedeniyle evini kapatan öğrenciler ev arayışına girdi.

Kimi bölgelerde kentsel dönüşüm nedeniyle evini tahliye eden vatandaş kiralık eve geçti.

Yabancılar ve göçmenlerden gelen konut talebi de bazı ilçelerde etkili oldu.

‘OĞLUM GELECEK’ BAHANESİ TUTMADI

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, ilk kez bu denli yoğun tahliye ve kira tespit davaları ile karşılaştığına dikkat çekti. Av. Kiraz, “Mal sahipleri önce ‘kızım, oğlum gelecek evden çıkın’ yolunu denedi. Ya da yasal oranın dışında zamlar istedi. Ancak kiracı haklarını bilince bunlar işe yaramadı. Şimdi gelinen noktada iki seçenek değerlendiriliyor. Bunlardan ilki kira tespit davası. 5 yıl bittikten sonra açılabilen kira tespit davalarının bitme süresinin 2-2.5 yıl olduğu bilinmeli. Mülk sahibi dava sonunda bölge rayiçlerinin aynen geçerli olacağını düşünmemeli. Hakim bölge rayiçlerine bakar ama kiracı 10 yıllıktan az ise yüzde 10, 10 yıldan fazla ise yüzde 20 hakkaniyet indirimi yapabilir” dedi.

Av.Kiraz, tahliyelerdeki 10 yıl kuralını ise bir örnekle şöyle anlattı: "1 Ocak 2021 başlangıçla 1 yıl sözleşme ile kiraya verilen bir ev için süre 31. 12. 2021’de sona erecektir. Bu tarihten sonra da uzama süresi başlar. Uzama süresi kanuna göre 1 yıldır bu 1 yılların toplamı 10 yılı geçtiği takdirde mal sahibi 3 ay önceden ihtar göndermek şartı ile kiracısını haklı gerekçe artık ileri sürmeden tahliye edebilir. 31.12.2021’de sona erecek bir sözleşme için uzama 10 yıllık süre toplamı 31.12.2031 olacaktır ve mal sahibi en geç 31.09.2031’e kadar veya öncesinde kiracının eline geçecek şekilde ihtar göndermelidir. 01.01.2032’den itibaren de haklı gerekçe olmadan tahliye davası açarak tahliyeyi sağlayabilir. 5 yıl süreli bir sözleşmeniz var ise 10 yıl kuralı 5+10 yıl şeklinde çalışacaktır. Bugünlerde tahliye tebligatı giden vatandaşlar bu 10 yıl uzama süresi bitenler.”

Konutta yeni lüks: Koruya komşu evler

 

ABD'de bekleyen konut satışları temmuzda düşüşünü sürdürdü

 


     

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol g.07 Eylül 2021 12:21

  BELEDIYELER 1+1-2+1 SOSYAL KONUT ARZI YARATMADIKCA DÜŞÜK GELİRLİLERİN KİRALIK KONUT BULMA/TUTMA İMKANI KALMADI

 • Erol g.07 Eylül 2021 11:57

  MEMURLAR EMEKLİ OLUP LOJMANI TERK EDİNCE İKRAMIYESİ KONUT SATIN ALMAYA YETMİYOR MECBUREN KİRALIK KONUT ARIYOR YILBASINDA EMEKLİ OLUP 4000 TL EMEKLİ MAAŞI BAGLANAN ARKADAŞ 2000 TL YE KIRALIK KONUT TUTABILDİ EMEKĹ MAAŞININ YARISI KIRAYA GIDEN ESİ/OĞLU ÇALIŞMAYAN NASIL GEÇİNECEK ?

 • Bağımsız Düşünce07 Eylül 2021 10:51

  Ülkeye ne olduğu belirsiz milyonları doldur , Kamu lojmanlarını sat birde üstüne pandemi ile dar gelirlilere yardım etme üstüne bol bol para bas al sana hiperenflasyon  ! 2015 den beri uyarıyorum tasarruf edin , israf etmeyin , her gördüğünüze sarılmayın ! Gördünüz mü şimdi anyayı , konyayı hayde  !!! Asgari ücrete çalışıp 10 binlik telefon kullananlar çalın oynayın !!!

 • ersan07 Eylül 2021 10:25

  kıracılar kıra bedellerını banlara yatırsın . malıyede  vergısını alsın ,700liralık kıra 1,700cıktı elınsaf 

 • YORUM07 Eylül 2021 10:24

  İstanbul da kiralarda insaf sınırlarını aşan fahiş artışlar sözkonusu, ahır gibi yerler dahil bir asgari ücretlinin asla karşılayamayacağı kira tutarları  talep ediliyor?  maaşların  neredeyse yerinde saydığı, döviz karşısında her geçen gün fakirleşen vatandaş çaresiz ve üstüne üstlük fahiş kira rakamlarıyla karşı karşıya bırakılmış durumda, devletin ve belediyelerin acilen devreye girerek dar gelirli vatandaşlara sosyal konutlar üretmesi veya uygun koşullarla kiralık konut sağlaması gerekmektedir. pandemiden çoğu işini kaybeden ve büyük darbe alan vatandaş bir de kira darbesini kldıracak güçte ddeğildir. Bu insafsızlığa biran evel dur denmeli.

 • Kamu lojman Kira Oranı 07 Eylül 2021 09:33

  Kamu lojmanları kira oranları emsal gösterilsin...