E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKarlılıkta ve satışta atağa kalkan borsa şirketleri---

Karlılıkta ve satışta atağa kalkan borsa şirketleri

Karlılıkta ve satışta atağa kalkan borsa şirketleri
22 Ağustos 2021 - 08:05 www.borsagundem.com

Sanayi şirketleri yılın altı aylık döneminde pandemi etkisini geride bırakarak atağa kalktı. Net satışlar yüzde 77, net kâr yüzde 455 büyüdü. Son beş yılın ortalama satışlarının iki katına, kârının ise üç katına çıkıldı

Borsa İstanbul’da işlem gören sanayi şirketlerinin geçen yılın ilk yarısında 190 milyar olan satışları bu yılın aynı döneminde 338 milyar TL’ye çıktı. Şirketlerin kârları ise 6 milyar TL’den 35 milyar TL’ye yükseldi. Satışlar yüzde 77 oranında artarken kârlar yüzde 455 yükseldi. Satış ve kârlılıkta son beş yılın en iyi altı aylık rakamlarına ulaşıldı.

Borsalarda rekorlar serisi bitti mi?

Sanayi şirketleri 2021 yılının ilk altı aylık döneminde geçen yılın dokuz aylığının da üzerinde bir satış rakamına ulaşırken kârlar 2020 yıl sonunu aştı. 2020 yılının tamamında toplamda 30 milyar TL kâr açıklayan sanayi şirketleri 2021 yılının altı aylık döneminde toplamda 34 milyar TL kâr elde etti.

Tüm dünyada etkisini gösteren, koranavirüs salgın hastalığı ile şirketler faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmış, satış ve kârlılıkları olumsuz etkilenmişti. Ancak 2021 yılında sanayi şirketlerinin pandemi etkisini geride bıraktıkları görülüyor.

Ekonomideki gelişmelerle birlikte değerlendirildiğinde yılın ilk yarısında yıllık enflasyon yüzde 17.53 olarak gerçekleşti. Şirketlerin hem satış hem de kârlılıkta enflasyonun oldukça üzerinde bir büyüme yakaladıkları gözleniyor.

Borsada kritik döneme girildi


Borsada işlem gören ve en yüksek satışı gerçekleştiren 10 şirket Tüpraş, Arçelik, Ford Otosan, Ereğli Demir Çelik, Anadolu Efes, İskenderun Demir Çelik, Vestel, Tofaş Otomobil, Petkim ve Coca Cola İçecek oldu. Bu şirketlerden Tüpraş, İskenderun Demir Çelik ve Petkim’in satış artışı yüzde 100 oldu. Tüpraş ve Petkim pandemiden en fazla etkilenen şirketler arasında geliyordu. Baz etkisi satış artışlarında etkili oldu.

Kısa vadede borsa nasıl bir seyir izler?


En yüksek kâr açıklayan sanayi şirketleri: Ereğli Demir Çelik, İskenderun Demir Çelik, Ford Otosan, Petkim, Arçelik, Tofaş Otomobil, Koza Altın, Coca Cola İçecek, Vestel, Vestel Beyaz Eşya. Listede en fazla satış gerçekleştiren şirketler içerisinde yer alan Tüpraş ve Anadolu Efes’in en yüksek kârı açıklayan 10 şirket içerisinde de yer aldığı gözleniyor. Bu noktada hemen hatırlatmakta yarar var: Kimi firmalar yüksek satış geliri elde etmesine rağmen aynı şekilde maliyetleri de yüksek olunca dönem sonu kârları düşebiliyor.

Omaha Kahini’nden enflasyon yatırımı tavsiyeleri

Pandemi sürecinde yüzde 3.32 seviyesine kadar gerileyen borsa şirketlerinin kâr marjı, 2021 yılının altı aylık döneminde yüzde 10,3 seviyesine yükseldi. BIST Sanayi Endeksi kapsamında bulunan sanayi şirketleri, 2017 yılından bu yana en yüksek kâr marjı ile çalıştı. Kâr marjları yükselmesine rağmen enflasyon oranının yüzde 18,95 seviyesine geldiği bir ortamda şirketlerin daha yüksek bir performans göstermek zorunda kalacakları gözleniyor.

Borsalardaki düşüşün perde arkası

Kâr ve satış büyümesinin önemi nedir?
1-)
Kâr ve satış bir şirketin gelir tablosundaki en önemli iki kalemdir.

2-) Kâr, şirketin faaliyeti sonucunda elde ettiği kazançtır. Satış; şirketin toplam geliridir.

3-) Kârı ve satışları artan şirketler gelir yaratan, bu gelirlerini kazanca dönüştürebilen şirketlerdir.

4-) Kâr ve satış büyümesi bir şirketin varlık nedenidir.

5-) Satış gelirleri artıyor ancak bu kârlılığa dönmüyorsa şirketin faaliyet etkinlik oranlarında sorun olabilir, şirket diğer adı ile başlayan kalemleri ile bilanço makyajı yapıyor olabilir. Maliyetleri çok yüksek bir sektörde olabilir. Yani satışların kâra dönüşmemesinin mutlaka bir nedeni vardır. Bu neden şirketin fiyat performansı üzerinde etkilidir.

6-) Borsa yatırımcısı kâr ve satışları büyüyen şirketleri öncelemelidir.

7-) Kârın satışlara bölünmesi ile kâr marjı bulunur. Şirketlerin yüksek kâr marjı ile çalışması beklenir.

8-) Satış büyümesinde satışları dalgalanan şirketler yerine istikrarlı büyüyenler yatırımcı tercihlerinde öne çıkar.

9-) Şirketin satışlarını artıracak her yeni bağlantı, ulaşılan pazar, yeni ürün orta vadede fiyat performansına olumlu yansır.

10-) Bir şirket yıllık kârını farklı yollardan artırabilir.

Küresel hisse senedi fonlarına girişler sürüyor

Şirketin kârını artıran 6 yöntem
1-)
Satışları artırmak.

2-) Maliyetleri kısmak.

3-) Varsa mevcut taşınmazlarından birini satmak.

4-) Sürekli zarar ettiği alanlarda iyileştirmeye gitmek.

5-) Ürünlerini satacağı yeni pazarlara açılmak.

6-) Katma değeri yüksek ürünleri faaliyet seyri içerisinde artırmak.
(Zeynep Aktaş /Milliyet)

Wall Street borsalarında yükseklik korkusu

Borsaları bekleyen en büyük tehditler

Çin’den ABD’de halka arz olacak firmalar için düzenleme

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kazım 23 Ağustos 2021 11:37

  Yabancı fonlar çıktı gitti Borsada yabancı yoksa yani para yoksa yükseliş olmaz. Tam tersi olur. Dikkatli olmak lazım

 • Tşklr 23 Ağustos 2021 11:15

  Kar satışları bekliyorum, güçlü olacak

 • Sadi 23 Ağustos 2021 10:59

  Sanayi bi yana Milkette para yok. Yabancı borsadan uzun zaman önce çıktı. Halka arzlar başarısız. Realizasyon beklentisi çok güçlü. Dikkat

 • Hey Corç 22 Ağustos 2021 18:07

  Kar yada satış büyümesi, ekonomilerin açılması vb. Pandemi sonrası son 1 yıldır bu enstrüman ve fazlasıyla borsalar uçuruldu. Şimdi pil bitti. Büyüklerin kağıttan çıkmaları için gerekçeler lazım, işte onlar üretiliyor. Büyüklerde biliyor ki ya şimdi çıkacaklar yada işleri zor. Yabancı erken çıktı Aç gözlüler işi dona bıraktı. Borsalar artık Riskli ⚠️

 • ersan22 Ağustos 2021 17:19

  uşak  ılkcerekte .karettı yatırımcının .parasını vakıflara hayır olarak verdı spk .sesın cıkmadı .sımdı hısse 3.tlde 180 dustu surunuyor ,bunun ahını bu dunyada ahırette vermıyeceksın ız mendefurlar

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU22 Ağustos 2021 17:16

  bana inanmıyorsanız ülker gıda, işfinas ve oyak çimentonun karlarına bakın böyle bir liste ve haber yayınlanmış idi mart ayı bilançoları iyi gelince şuanda aynı.bende 45 gün önce bu hisse senetlerinden aldım resmen büyük zarardayım.bence bu fiyatlara kanıpta sakın bu hisseleri almayın derim çünkü bu karlılıklar bu fiyatların içinde olup bunda sonra döşerler sizlere resmen bir daha da kurtulamazsınız.

 • Yacettin22 Ağustos 2021 15:45

  3-4 şirket iyi kar açıklıyor diye borsa uçmaz. Maslesef karları düşük olanlar da dahil borsada bir çok şirket son 1 yıldır aşırı yükseldi. Aşrı yükselenlerin çoğunda bu yükselişin bilançoda karşılığını göremedik. Bunların çoğu düşer.

 • Cengizhan 22 Ağustos 2021 15:33

  Dünyada Türkiye’de borsalar geçen sene pandemi sonundan beri birazda dolduruşla Doludizgin... yani aylardır yükselişte. Elbette bir sürü şirkette anormal yükseldi. Aşırı pahalı hale geldi. Özellikle batı borsalarında kar realizasyonu bu aralar çok konuşuluyor. Zaten hiç nir hisse/borsa vs sürekli yükselemez. Birileri satacak ki para kazansın.

 • Gürsel ÖZDAL22 Ağustos 2021 15:00

  CUSAN 5,5 yıl önce bist 2 TL den girdi şu anda 7,60 TL yani yatırımcılarına kan kusturdu ve hala kusturmaya devam ediyor ,ondan sonra uzun vade şirketlere para yatırın deniliyor peki şirket acaba SPK nın radarına hiçmi takılmıyor. Yatırımcı 5,5 yıl bekleye bekleye sütun gibi oldu .

 • Met22 Ağustos 2021 13:56

  Petkim o kadar kar var ama hisse senedi bi bk etmiyo Ey yönetici sizde hiç mi utanma yok yazıklar olsun yıllardır somurdunuz bizleri umarım bi gün görüşürüz batarsinizda

 • kurt borsacı22 Ağustos 2021 13:51

  bu şirketlerin hiçbiri kazandırmaz.en iyi şirketler BİST 30 da değil,sermayesi küçük karları sermayelerinin üzerinde olan şirketlerdir.BİST 30 hisselerine alım gelmesi için yabancıların gelmesi şarttır ve o vakit bu hisseler gidebilir.

 • yunus22 Ağustos 2021 11:07

  İMKB 30 içinde sermayeleri düşük kalan şirketler,,tüpraş-kozal,,acilen %1000 bedelsiz vermeleri lazım.

 • Kaan Kılıç22 Ağustos 2021 10:20

  Zamanı geliyordur inş. yükseliş yapamayan hisselerinde.

 • Ali 22 Ağustos 2021 09:30

  Tüpraş...120... TL idi..Kent...120,. TL...tüpraş... 65... İndi...Kent bedelli yaptı...2.750... TL gördü