E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİş dünyası yeni asgari ücrete ne dedi?---

İş dünyası yeni asgari ücrete ne dedi?

İş dünyası yeni asgari ücrete ne dedi?
01 Temmuz 2022 - 20:34 www.borsagundem.com

İş dünyası temsilcileri asgari ücret artışı kararını değerlendirdi

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, net asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye çıkarılması kararını değerlendirdi.

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Memnuniyetle karşılıyoruz

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yeni asgari ücret hakkında yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan yüzde 50 oranındaki artışla birlikte net 4.253,40 TL’ye yükselen asgari ücret, maalesef yüksek enflasyon sebebiyle çalışanlarımızın alım gücünün korunması noktasında yetersiz hâle gelmişti. Bu bağlamda yapılan yüzde 30’luk artışla asgari ücretin yılın ikinci yarısı itibariyle net 5.500 TL’ye çıkarılmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

MÜSİAD olarak, tek bir çalışanımızın bile alın terinin enflasyona ezdirilmemesi için, asgari ücrette ara bir artışın elzem olduğunu ifade etmiştik. Bu noktada başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, iş dünyasının taleplerine kayıtsız kalmayan bütün ekonomi yönetimine teşekkürlerimizi sunuyoruz."

BMD Başkanı Öncel: Çalışanlarımız kayıplarını telafi edebilecekler

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, yapılan zamma ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

"Asgari ücrete yılbaşında yüzde 50 gibi yüksek oranlı bir zam yapılmasına rağmen enflasyonist ortam nedeniyle çalışanlarımızın alım gücü altı ayda hızla geriledi. Dolayısı ile bir artış yapılması gerekiyordu. Nitekim bazı firmalarımız kendi inisiyatifleri ile çalışanlarını enflasyona karşı korumak için önceki aylarda ücretlerde belli oranlarda iyileştirme yaptılar. Yeni asgari ücretle çalışanlarımız kayıplarını büyük ölçüde telafi edebilecekler. Artışın tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Burada asgari ücret artışlarının mal ve hizmetlere ne kadar yansıtılabileceği büyük önem kazanıyor. Çünkü tüketicilerin alım gücü düştüğü için maliyet artışlarının önemli bir kısmı fiyatlara yansıtılamıyor. Bu durumun firmalarımızın bilançolarını ne şekilde etkileyeceğini yılbaşında hep beraber göreceğiz."

TGSD Başkanı Kaya: Bu oranlarda zam bekliyorduk

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, yaptığı değerlendirmede, “Çalışanlarımızın kayıplarının telafisi için asgari ücrete bu oranlarda bir zam bekliyorduk. Öncelikle tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun. Biz işçilik maliyetlerindeki bu artışı karşılayabiliriz. Ancak işimizin devamlılığı ve sürdürülebilir olması hayati önem taşıyor. Ayrıca daha yüksek katma değerli üretim yapmalıyız. Bunun için de uygun maliyetli, TL bazlı krediye ve finasmana hızlı bir şekilde erişebilmemizin yolunun açılması gerekiyor. Aksi takdirde hem yatırımların durması hem de istihdamda kayıp riski ile karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

İTO Başkanı Avdagiç: Ücret iyileştirmesini dile getiren ilk kurumduk

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Yeni asgari ücret hayırlı olsun. İTO, ücret iyileştirmesini işveren tarafında dile getiren ilk kurumlardan biri oldu." ifadelerini kullandı. Avdagiç sözlerine şöyle devam etti:

Yeni asgari ücret hayırlı olsun. İTO, ücret iyileştirmesini işveren tarafında dile getiren ilk kurumlardan biri oldu. Çalışanlarımızın enflasyon kayıplarının telafi edilmesi iş dünyası olarak çok önemli bir sorumluluğumuz. Açıklanan asgari ücret dikkate alınarak vergi baremlerinin aynı oranda artırılmasını, artan SGK priminin kamu ve özel sektör arasında paylaştırılmasını bekliyoruz.

 

Bakan Nebati yeni asgari ücreti değerlendirdi: •'lik bir artış var

 

Asgari ücret belli oldu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kerim03 Temmuz 2022 12:31

  Isverenlerin havasina bak sanki lutuf veriyirlar.herseye %200 300 zam yapilmus asgari ucret artirilsin istemisler.lutfetmisler.niye herkesi asgari ucrete talim ettiriyorsunuz.asgari ucretten daha fazla ucret vermiyorsunuz.karlainiz arsi alaya cikti...

 • Hehe03 Temmuz 2022 11:56

  Hani yaa zamcik yoktu ciktiniz diplomasi olan ekonomistler marta temmuzda zam yapacaksinuz derken hayir diyordunuz ama balik kafar hacmi olmayanlar hatirlamaz ne oldu aralikta gorusuruz

 • mEZARLIk para03 Temmuz 2022 11:46

  is dunyasi hersey zam yapiyorsunuz asgari ucret zam yapilinca hava cikiyorsunuz konutlar fiyatin yuksek araba fiyat yuksek gida yiksek para kazan mezar goturun hele birde vicdansiz ev sahipleri var bu memleket deprem oldu hasatalik oldu hersey para ölüm unutan insanlar nereye gidiceksiniz en son durak MEZARLIK

 • Mucise Reis : )03 Temmuz 2022 07:58

  Bu işler işverenler ve sistemimize göre değişiklik gösterir... Şimdi hizmet sektörü düşünün .. mesayi vermez ekstra bişe vermez. duruma göre çalışırsın hep paso... aldığın ücrette aynıdır... bizim sattığımız ürünler afrikada kurulup fabrikalarca satılabilecek ürünlerdir. aynı mantıkla afrikada x oto aç işçi al iş yaptır... dikiş yaptır.. vb. bizim ülke bu montajdan kendini çıkartamadı. okul eğitimleri üniversiteleri bile hala aynı. almanaya, abd git bakalım üniversitelerin bölümlerine... yakında yurtdışına bile ileri ve üst düey insan gönderemez olacağız. çünkü okul ve bölümlerimiz dünyadan çok kopmaya başladı. bakın ne uzay ile ilgili bölümler var, teknolojı +sağlık karışımı bölümler... meknaık yazılım robotları, ileri teknolojı bilgisayar vb adını hatırlamadım bölümlerde üniversite ve bunlar yabancı yerlerd emezun olup geleceği inşa ediyor. bizde iktisat , işletme zart zurt :D biz eğitim olarak ileri düzey insan yerine, torbatesfiyeci çıkartıyoruz ha bire 

 • KILIÇ01 Temmuz 2022 21:17

  zamlar sagnak şekilde devam ettigi sürece verdigi zam çoçuga aglama al sana şeker veriyom der gibi oluyor.sayın hökümet insanları kandırmayı bırakıp zamları önleme konusunu gündeminize alın.

 • mehmet01 Temmuz 2022 20:46

  zam yapmasaydınız yüzde 10 fiyatları düşürseydiniz enflasyon % 20 düşüş gösterir TL nin değerini korurdunuz 30 90 lı yıllara dönüyoruz