E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiİlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü!---

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü!

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye'ye döndü!
12 Şubat 2024 - 11:05 borsagundem.com

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uçağı Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Gezeravcı, büyük bir coşkuyla karşılandı.


Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı, 21 gün süren uzay yolculuğunun ardından Türkiye'ye dönüş yaptı.

Türkiye'den ABD'ye giden Cumhurbaşkanlığı'na ait özel uçak ile yurda dönen Astronot Gezeravcı'yı çocuklar Ankara'da ellerinde çiçeklerle karşıladılar. Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği 13 deneye ithafen 13 çocuk Ankara'da Gezeravcı'yı karşıladı.

Çocuklarla sohbet eden Alper Gezeravcı, çocukların ona verdiği çiçekleri kabul ederken, onlara elinde getirdiği Türk Bayraklarını hediye etti.

Dün sosyal medya hesabından 'Adam yurda dönüyor' şeklinde bir duyuru yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır astronot Alper Gezeravcı'yı Ankara Esenboğa Havalimanı'nda karşıladı.

Uzay misyonunu başarıyla tamamlayan Alper Gezeravcı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Toplantıdan öne çıkan açıklamalar şöyle:

Kacır: Astronotumuz Alper Gezeravcı 19 Ocak 2024’teki fırlatma ile başlayan ISS’teki bilim misyonunu başarı ile gerçekleştirdi. Türk bilim insanların hazırladığı 13 deney astronotumuz tarafından başarıyla tamamlandı. Genetik, fizik, malzeme bilimi, tıp alanlarında bilim insanlarımızın yürüttüğü çalışmalara ışık tutacaktır.

Yeni nesil alaşımların geliştirilmesine, uzay aracı motorlarının daha iyi geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütüldü. 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilime ve bilim insanlarımıza verdiğimiz değeri apaçık göstermesiyle bu misyon bizim için kıymetlidir. Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz.

Astronotumuz misyon sırasında 7 görüntülü video ve 2 telsiz bağlantısı gerçekleştirerek bizleri kapsamlıca bilgilendirdi.

Türkiye, 7’den 77’ye belki de ilk kez bir bilimsel çalışmayı başından sonuna izledi. Bu misyon, bilim topluluğu olma yönünde ülkemiz için yeni bir başlangıç olmuştur. Türk gençlerinin, ‘sadece başka milletlerin başarabileceği’ düşüncesiyle kurmaktan vazgeçeceği bir hayal kalmamıştır. İkinci astronotumuzun yakın bir zamanda yörünge altında bilimsel deneyleri yapmasını sağlayacağız.

Uzay İstasyonları geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge programları başlatacağız. Ankara’da Uzay Teknolojileri Geliştirme Merkezi kuracağız. Bölgemizin en gelişmiş teleskobuna da sahip olacağız. İlk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı yakın zamanda uzaya göndereceğiz.

TEKNOFEST’i paydaşlarımızla birlikte düzenlemeye devam edeceğiz. Yarışmalarla uzay bilim ve teknolojilerinde insan kaynağını artırmaya devam edeceğiz. Alper Gezeravcı’nın gerçekleştirdiği uzay misyonu bir ilktir ama son olmayacaktır. Türk çocukları, TEKNOFEST kuşağı, Alper Gezeravcı’dan aldıkları bayrağı çok daha yükseğe taşıyacaklar. Alper Gezeravcı’ya bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Gezeravcı: Sizlerin gülümseyen yüzleri ile, memleketimizin sıcak kucaklaması ile karşılaştığım için çok mutluyum. Aslında en çok özlediğim şeylerden bir tanesiydi. Görevin başlangıç anından itibaren konulan hedef, hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki sınırları bertaraf eden hedefleri gerçekleştirmiş olmanın gururu ile ülkeme döndüm.

Ülkemin bana kazandırmış olduğu kabiliyetlerle gerçekleştirmiş olduğum görevin bugünlere kadar gelmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sanayi Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansımız ve TÜBİTAK çalışanlarına minnettar olduğumu belirtmek isterim. Orada gerçekleştirdiğimiz her bir deneyi temsil eden bir Türk Bayrağı’nı gençlerimize vererek bayrak teslimini gerçekleştirmiş bulunduk. Gerçekleştirdiğimiz deneylere vakıf olan ve hayranlıklarla bizi tebrik eden insanların gururuyla yurda döndüm. Bundan sonra çok daha büyüyerek devam edecek. Ülke olarak fazlasıyla hak etmiş olduğumuz ekosistemde pay alacak şekilde adımların atılacağı şüphesiz.

Yalnızca yapmış olduğumuz deneyler değil bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarının hazırlık süreci ve sonrasındaki projelere şahitlik ediyoruz. Sizler bundan sonra o bilim insanlarının yapılmak üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin gelecek adımlarına siz gençler imza atacaksınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı ile görüştü

 

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı ailesine kavuştu!

 

Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü!

 

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Berber Bekri 13 Şubat 2024 08:27

  Uzay aracını kullanana astronot denir..Kapsülü binip gidene yolcu...uçakla seyahat edene değil uçağı kullanana pilot denir...Haydi Türkiye ileri Durmak yok yola devam YTD

 • Nuri Gagarin the Badem12 Şubat 2024 20:01

  Muhtesem Turk el Turko Astronoto... Turkun gucunu tum uzaylilara gosterdi Deneyini yapti ve simdi deneyimlerini 81 ilde anlatacak.  Halk meydanlarda muhtesem Badem Nuri Gagarin"in uzaylilar hakkinda deneyimlerini dinleyecek

 • Turkoglutirk13 Şubat 2024 07:34

  50 milyon dolara fabrika sat.680 milyon dolara islemeyen lunapark.55 milyon dolara uzaya bilet al.uzayda top atma deneyi yap.sonra emrkline asgari ucret odeme.12 eylulun cocuklari

 • Ticari Mantık12 Şubat 2024 18:37

  55-75 milyon dolar arası bir maliyet doğruysa bir kişiye o kadar yatırım yapılmaz. Uzay konusu pahalı bir iştir ve ticari düşünmeyen bu işten para kazanacak işler yapmayan uzun süre finanse edemez. Nasanın sahip olduğu bedava dolar matbaası yok. Paralar uydu geliştirme yeni tip itki yakıt roket uzay aracı teknolojilerine, nasaya esaya tedarik sağlayacak şlere uzay ortaklıklarına insansız robotik projelere Üni lablere aktarılmalı, insanlı aşama için dışarıdan eğitmen getirip tesisini kurup bir değil binlerce yerli yabancı uzay adamı bedeli mukabili yetiştirilir.

 • Gercek12 Şubat 2024 14:32

  Gidip uzay mekiğini bütün teknolojik ve bilimsel düzenlemeyi kendileri yapsalarda görelim. Parayı bas yabancı şirkete ve bizi uzaya götür, bizde millete bak uzaya gidecek kadar çağ atladık muhabbetini pazarla.

 • Yavuz12 Şubat 2024 14:29

  Topluma bak biz çok geliştik uzaya çıkacak kadar ekonomik teknolojik olarak güçlendik algısı verme olayı. Bunun içinde büyük paralar verdiler işi yapanlara. Yola devam.

 • Republic of Banana12 Şubat 2024 13:27

  vay bee...Uzayda kullanılan motorlarda verimlilik hakkında deney yapmışş....Vay vay vayyy..

 • maarif12 Şubat 2024 12:05

  ilk uzay turistimiz

 • reyiz12 Şubat 2024 11:46

  55 miyonu suladı geldi..İşin tuhafi isveçli astront 38 milyorn dolar a bu yolculuğu bitirmiş.zaten normal işleyiş olsaydı şaşardımmm

 • Mucise Reis : )12 Şubat 2024 11:21

  Bu 55 mılyon dolar keşke unıversite kurulsa, içine sınavla bu alan ainsanlar alınsa, bunlar sozleşme yapılsa 10 yıllık yurtdışiına gonderılse, eğitmen olarak ulkemıoze gelse, dışardan ozel eğitmenler unıversitelere alınsa, bunlar bir çok eğitmen öğretim görevlisi yetiştirse, ukrayna, kazakistan , pakistan vb buralardan askeri alanda roket vb sistemler ortak programlar kurulsa ve sonrasında aya ortak bir  roket insansız inişl yapsak.... çok çok süper olmaz mıydı ??? bunu 25 yıl yapmayan  biletalıyorumsiteden . net gibi kredi kartından bilet laıp yolculuk etmesi ne işe yaradı ? yaptığı araştırmalarıda görduk. program yazarak bazır similasyonlar ile yapılabilecek deneyler çıktı hep. bugun f 35 e  muhtaç isek, f16 için imza atıyorsan tbmm de nato üyelikler için, sebebi bu düz mantıkdır. hadi gittik geldik eee şimdi yapalaım bari, unıversiteye siyasi atamalardan vakıt kalırsa :D

 • Turkogluturk13 Şubat 2024 07:35

  Cahil topluma iyi gaz.napsin her secim oncesi petrol bulacak hali yokya.

 • maarif12 Şubat 2024 12:11

  o yapılabilse, yapılırdı zaten. onu yapmak çok zor olduğu için seçim öncesi 55.000.000 dolar verip hallettiler.