E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıHavacılık hisselerindeki ralli için uyarı---

Havacılık hisselerindeki ralli için uyarı

Havacılık hisselerindeki ralli için uyarı
16 Nisan 2020 - 11:00 www.borsagundem.com

HSBC Türkiye havacılık sektörü raporunda hedef fiyatları değiştirmemesine THY, Pegasus ve TAV'da rağmen tavsiyesini "al"dan "tut"a düşürdü.

HBSC Küresel Araştırma biriminin Türkiye havacılık sektörüne ilişkin kaleme aldığı raporda, hisse senetlerinin son üç haftada yükseliş kaydettiği ve işlemlerin Kovid-19'dan kaynaklı temel göstergelerdeki bozulmadan ayrıştığına dikkat çekildi.

Talepteki zayıflığın devam etmesi durumunda aşağı yönlü bir risk oluştuğu ve güçlü nakit ve likidite pozisyonlarının gölgede kalabileceği uyarısında bulunuldu.

Türk Hava Yolları ve TAV Havalimanları'ndaki tavsiyesini "al"dan "tut"a indiren banka, Pegasus Hava Taşımacılığı'nda taVsiyesini "al"dan düşürdü. Tahminler ve fiyat hedefleri korundu.

Raporda, üç şirketin hisselerinin Mart ayında görülen düşük seviyelerinden üç haftada sert yükseliş kaydettiği belirtildi. Buna göre Pegasus yüzde 116, TAV yüzde 34, THY yüzde 24 değer kazandı. BIST 100 Endeksi'yse aynı dönemde yüzde 11 yükseldi.

Borsalar için 45 gün uyarısı

Havacılık hisselerinin salgın öncesi seviyelerden çok uzak olmadığı belirtilen HSBC raporunda, "İşletmeler için olası temel görünüm ile uyuşmazlık görüyoruz" ifadesine yer verildi.

Kurumun 26 Mart tarihli EEMEA havacılık sektörü raporunda, şirketlerin aylık sabit maliyetlere yönelik güçlü nakit karşılığının ve doğru zamanda gelen devlet desteğinin, operasyonel nakit üretiminin olmadığı aylarda dayanmasına yardımcı olan faktörler olduğu belirtilmişti.

O zamandan bu yana maliyet tasarruf adımlarının da ek tampon oluşturabileceği ifade edilirken, bununla birlikte son dönemdeki fiyat hareketlerinin bankanın önceki pozitif görüşünü bozduğu vurgulandı.

Borsa İstanbul güne sert yükselişle başladı

Kısa zaman içinde toparlanma olacağına yönelik iyimser beklentilerin kontrolü ele aldığı, ancak temel göstergelerdeki toparlanmanın dikkate değer bir gecikmeyle gelme riski taşığının altı çizildi.

Raporda, "Talebin Haziran'dan itibaren kademeli olarak iyileştiği baz senaryomuz etrafında formülleştirdiğimiz tahminlerimiz değişmedi. Ancak toparlanma hızından dolayı risklerin bir miktar aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz." dendi.

Kurumun fiyat hedefleri, Pegasus için 40.1 TL, THY için 11.4 TL ve TAV için 21.5 TL ile değişmedi.

Hareketlenmesi muhtemel 5 hisse 16/04/2020

Raşit Kuru, Prizma'da hisse sattı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)