E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaSporHak ettiğimi de almadım---

Hak ettiğimi de almadım

Hak ettiğimi de almadım
13 Aralık 2014 - 08:52 www.borsagundem.com

NBA'de Philadelphia forması giymek için gün sayan ve sözleşmesini feshettiği için sert eleştirilere maruz kalan Furkan Aldemir'den şok iddialar

Galatasaray’dan para için ayrıldığı eleştirilerine yanıt veren milli basketbolcu, “Kontratımda bulunmasına rağmen hak etmediğim ücreti talep etmeyeceğimi söylemiştim. Şimdi hak ettiklerimi de almadan gidiyorum. Önceliğim para olsa bu durumu kabul etmezdim” dedi.

Galatasaray ile kontratını uzatışı da, feshedişi de olay oldu. Çoğu zaman sakat sakat oynadı, taraftarın sevgilisi haline geldi ama şimdi NBA’de Philadelphia ile anlaşınca oklar üzerine çevrildi. İşte Milliyet'e konuşan Furkan Aldemir’in bomba gibi sözleri.

- Herkesin sorduğu soruyla başlayalım; ayrılmak için sezonun bitmesini bekleyemez miydin?
Benim Galatasaray ile iki yıllık garanti kontratım vardı ve ben sene sonunda ayrılamazdım. Geçen sene yeni sözleşme imzaladım. O zaman da Philadelphia’yla temas halindeydik ama bugünkü gibi değildi. Sezon içinde yaşananlar malum. Ben burada geleceğimi göremedim. Philadelphia’nın ilgisi de aynı dönemde oldukça arttı. İnsanlar ‘4 maç daha oynasaydın, TOP 16’dan önce gitseydin’ de dedi. Ancak şu unutulmasın, biz basketbol oynuyoruz. Bunun içinde sakatlık da var, başka şanssızlıklar da. Ben Kızılyıldız ve Beşiktaş maçlarında da sahaya sakat sakat çıktım. Durumum daha kötüye gidebilirdi. Takımda bulunduğum sürece ağrı kesicilerle oynamayı sürdürüyordum. Ben de NBA kapısı açılmışken ve bireysel olarak da Philadelphia’da oynamanın daha faydalı olacağını düşünüyorken, bu kararı verdim.

Davayı beklemedim

- Galatasaray’ı para için sattı, yarı yolda bıraktı eleştirileri var. Senin Galatasaray’da kalan alacakların ne kadardı, NBA’e giderek daha çok mu kazanacaksın?
Galatasaray’la sözleşme imzaladığımda da bu para mevzusu çok konuşulmuştu. Çok para aldığım, bunu hak etmediğim söylendi. Bu benden daha çok ailemi üzmüştü. Ben o zaman onlara, çok çalışacağımı ve kimseye karşı kendilerini mahcup etmeyeceğimi söyledim. Galatasaray’da elimden geleni yaptım. Sezona iyi başladığımı da düşünüyorum. Şimdi Philadelphia ile anlaştım. Yine para konuları dönmeye başladı.
Philadelphia bana iyi bir kontrat verdi. İlk turdan seçilmiş gibi ve garanti kontrat. Ama miktarı Galatasaray’dan aldığım kadar değil. Bunu hiç düşünmedim. Ben daha 23 yaşındayım ve inşallah önümde uzun bir kariyer var. Ben gelişimim için bunun daha iyi olacağına inandığım için NBA’i seçtim. Parayı dert etmedim. Şu anda Galatasaray’ın itirazı sonucu oluşan bir dava var ve bu davanın süresi uzayabilirdi. Bu benim için kayıp olurdu, bunu istemedim. Galatasaray bir teklifte bulundu, anlaştık. Ben şu ana kadar oynadığım ve hak ettiğim paraları da istemedim.

 1 milyon lirayı buluyor

- Bıraktığın para ne kadar. Madem bu kadar çok para konuşuldu, sen de açık konuş bence.
Benim sözleşmemi insanlar biliyor zaten. Geçen seneden kalan maaşlarımız da vardı. Ekim ayında geçen yıldan kalan son paralarımız tamamlandı. Bu sene için de bir miktar ödeme yapıldı.
Bonservisimi de kendim ödeyince, alacaklarımla birlikte 1 milyon lira civarında bir parayı bırakmış oldum. Ben ‘Instagram’daki ilk açıklamamda hak etmediğim paraları istemeyeceğimi söylemiştim. Ama şimdi, hak ettiklerimi de alamamış oldum. Ben bu sene bütün maçları hatta geçen senenin de bir kısmını Galatasaray’da bedavaya oynamış oldum. Ama buna takılmıyorum, demek ki nasip böyleymiş.

Çok ilgili davrandılar

Çok yakın davrandılar. Bu süreç başladıktan sonra direkt coach Brown da beni aradı. Genel menajerleri ile zaten Karşıyaka’dan bu yana konuşuyordum. Maçlarıma gelip gittiler bu süreçte. Bu ilgiyi görünce, onların şartlarını görünce ve bir de bahsettiğimiz arena NBA olunca hukuki işlemleri başlattık.

Philadelphia küme düşmez!

- NBA’de küme düşme gibi bir durum olmamasına rağmen, ‘Gittiği takım Philadelphia’nın galibiyeti bile yok’ eleştirilerine ne diyorsun?
Philadelphia çok genç bir takım. Ben Türkiye’de oynadığım her sezon takımın en küçüğü oldum. İlk kez neredeyse takımın ağabeyi olacağım. 1993-94’lü oyuncular var, en büyüğü 1989’lu. Bir tane 30 yaş üstü oyuncu buluyor, o da şu anda sakat. Yeni bir yapılanma var ve bu benim için büyük avantaj. Sonuçta daha çok süre almam, yaş olarak yakın olduğumuz için daha iyi arkadaşlıklar kurmamı sağlayacaktır. Sonuçta burası NBA. Seneye NBDL’e düşmeyecek takım. Yine NBA’de oynayacaklar. Dünyanın en iyi liginden söz ediyoruz. Gereksiz yorumlar bence.

Tepkiler normal

- Taraftarın tepkisi normal belki ama kulüpten gelen tepkilere ne diyeceksin? Ergin Ataman ve Murat Özyer’in de açıklamaları oldu.
Ben kimseye söyledileri için kırgın değilim. Sonuçta burada güzel günler geçirdim. Herkesin bende emeği var. Ergin Abi’nin bana güveni gelişimimde önemli rol oynadı. NBA’e gidiyorsam, aldığım dakikaların da etkisi büyük. Sadece şu yanlıştı. İnsanlara Furkan sene başında gidebilirdi diye aktarıldı ama ben sene başında değil, geçen sene sonunda gidebilirdim. Çünkü sezon bitmeden Galatasaray ile sözleşme imzalamıştım, çıkış hakkım yoktu.

‘Galatasaray’ı rahatlattım’

Aslında ben Galatasaray’ı rahatlattığımı düşünüyorum. Benim kontratımın yüksek olduğunu düşünen ve rahatsız olanlar bulunduğunu, bu kontrattan çıktığım için de sevinen insanların olduğunu düşünüyorum. Bana ödemeleri gereken ciddi bir rakamdan kurtulmuş oldular, bir de üstüne bonservis ödedim. Buradan daha güzel şekilde ayrılmayı isterdim ama böyle olması gerekiyormuş.

Kendime göre haklı gerekçelerim olsa da, bana kırılan, üzülen herkesten yine de özür dilerim. Umarım NBA’de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğim. Orada ağabeylerim, arkadaşlarım var. Hidayet ağabey geçtiğimiz hafta destek mesajı verdi. Bu benim için çok önemliydi. Enes zaten çok yakın arkadaşım. Onların da yardımları ile başarılı olacağım.

- Ödemelerin aksaması mı, yoksa Arroyo’ya farklı davranılması mı problemdi sizin için?
Türkiye’de böyle bir alışkanlık var. Geçen sene de biz maddi sıkıntılar yaşadık. Arroyo çok iyi oyuncu, kimse onu kaybetmek istemiyor. O da düzenli olarak hukuki hakkını arayan bir isim. Kime ne kadar ödeme yapıldığını bilmiyorum ama en son Ergin abinin bir demeci var; Arroyo hariç herkes ayrılabilir diye. Bu durum huzursuzluk yaratıyor muydu... Belki biraz yaratıyordu. Biz Türk oyuncular olarak birlikte hareket ediyorduk, rahatsız olduğumuz şey, çok değerli hissettirilmememizdi. Ender abi ve Kerem abilerin de bazı sıkıntıları oldu. Bizim ihtarnamelerimize hemen dönüş yapılmıyordu. Ben ilk ihtarname gönderdiğimde değil, ikinci ihtarname gönderdiğimde kontrattan çıkma kararı aldım.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)