E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 01/03/2021---

Günün önemli şirket haberleri 01/03/2021

Günün önemli şirket haberleri 01/03/2021
01 Mart 2021 - 08:55 www.borsagundem.com

Güne başlarken, okunması gereken, şirketlerden yeni haberler...

#AKSA AKSA -
- Şirket kayıtlı sermaye tavanının 425 milyon TL’den 650 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
- JCR Eurasia tarafından şirketin uzun vadeli ulusal notunun "AA (Trk)", görünümünün ise "Stabil" olarak belirlendiği, Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Not ve görünümlerinin "BB+" ve "Negatif" olarak belirlendiği açıklandı.

#AKSEN AKSA ENERJİ - Şirketin 2021 yılı beklentileri aşağıdaki gibi açıklandı.
2020 Yılı Gerçekleşen 2021 Yılı Beklenti 2021 (Beklenti) / 2020
Net Satışlar (Milyon TL) 7.231 7.750 7,18%
FAVÖK (Milyon TL) 1.497 1.764 17,84%
Yatırım Harcamaları (Milyon TL) 255 1.575 517,65%

#AGHOL ANADOL GRUBU HOLDİNG - 1 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

 

Borsalar faizi fiyatlıyor

#AKFGY AKFEN GYO - Ocak ayında kira gelirleri Euro bazında %25,4 azalışla 0,82 milyon Euro’ya gerilerken, TL bazında ise %2,3 artışla 7,6 milyon TL’ye yükseldi.

#AKBNK AKBANK - Fitch tarafından Bankanın Uzun Vadei Yerel Para İhracatçı Temerrüt Notu'nun 'Negatif'ten 'Durağan'a revize edildiği açıklandı.

 

#ALKIM ALKİM KİMYA - Şirketin Çayırhan'daki mevcut üretim kapasitesinin 210.000 ton/yıl olduğu, Çayırhan’da yapılacak 180.000 tonluk artış ile 390.000 ton/yıl sodyum sülfat üretiminin planlandığı, pandemi nedeniyle önceliğin tesisin çalışmasına verildiği açıklandı.

#ASELS ASELSAN - Şirket çalışanlarının ve ailelerinin sağlığının TURSG Grup Sağlık Sigortası ile güvenceye alındığı medyada yer aldı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 315,8 milyon TL fonun, endüksiyon ocaklarının modernizasyonunda, ısı kontrollü ısıl işlem ünitesinde, temizleme kırma makinesinde, 3 adet otomatik taşlama makinasında, katoforez tesisinde, ileri teknoloji CNC İşleme Merkezinde, tozsuzlaştırma yatırımda, işletme sermayesi ihtiyacında ve BDN Elektrik Üretim’in yapılacak yatırımlarında kullanılacağı açıklandı.

Borsa endeksinde kritik seviye

 

#DAGI DAGİ GİYİM - TerraCity AVM’de 1 adet mağaza acıdığı belirtildi.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG - Şirket bağlı ortaklığı Galata Wind Enerji'nin, halka açılma çalışmaları kapsamında, Esas Sözleşmesi'nin tadil başvurusunun onaylandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT GYO -
- Şirket projelerinden Evora Denizli'nin Yüklenicisi ile yapılan Sözleşmeye ilave olarak eklenen protokol ile Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Gelirinin 141,7 milyon TL’ye yükseldiği açıklandı.
- Şirket projelerinden İdealist Koru - İdealist Cadde’ninn Yüklenicisi ile yapılan Sözleşmeye ilave olarak eklenen protokol ile Arsa Satışı Karşılığı Askeri Şirket Payı Toplam Gelirinin 21,3 milyon TL arttığı açıklandı.

Emlak Konut GYO ve İhlas Ev Aletleri sorusu

 

#EMKEL EMEK ELEKTRİK - Şirket ile EMCO Industries ile "Tedarik ve Ortak Üretim Anlaşması" imzalanması üzerine ön görüşmelerin tamamlandığı ve bazı şartlarla anlaşmanın imzalanmasına karar verildiği açıklandı.

#GARAN GARANTİ BANKASI - Fitch tarafından Banka'nın Uzun Vadeli TL ve Yabancı Para notlarının görünümünü de, Negatif‘ten Durağan‘a yükseltildiği açıklandı.

#GARFA GARANTİ FAKTORİNG - 121 gün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihracı için bugün talep toplanacak.

#GEDIK GEDİK YATIRIM - 334 gün vadeli 75 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Açılış seansında yeni dönem

#GLBMD GLOBAL MENKUL DEĞERLER - 91 gün vadeli 27,8 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#INVEO İNVEO YATIRIM - Şirketin Detay Danışmanlık Bilgisayar’a 10,2 milyon TL bedelle TL yatırım yaparak %5,5 oranında iştirak etmesine karar verilmesi kapsamında, ödemenin yapılarak iştirak ediniminin gerçekleştirildiği açıklandı.

#ISCTR İŞ BANKASI - Fitch tarafından, bankanın Uzun Vadeli Türk Parası Kredi Notu'nun görünümünün Negatif’ten Durağan’a yükseltildiği, ilgili notun teyit edildiği açıklandı.

#ITTFH İTTİFAK HOLDİNG - Şirket ile Burgan Bank arasında Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen ve 28 Şubat ‘ta sona eren, 11,0 milyon TL tutarındaki Vefa(Geri Alım) hakkı tesisi protokolünün süresinin 30 Haziran’a uzatıldığı açıklandı.

#KLNMA KALKINMA BANKASI - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 2,5 milyar TL’den 10 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

Borsaya yön verecek gelişmeler

 

#LINK LİNK BLGİSAYAR - VBTS kapsamında şirket paylarına 15 Mart’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

#NTHOL NET HOLDİNG / #MERIT MERİT TURİZM - KKTC'de sokağa çıkma yasağının 8 Mart'a kadar uzatılması nedeniyle, şirketlerin casino ve otellerinin 5 Mart'a kadar kapalı kalacağı açıklandı.

#MAVI MAVI GİYİM - Saha Kurumsal tarafından şirketin Uzun vadeli (Ulusal) kredi derecelendirme notunun (TR) AA-, Kısa vadeli (Ulusal) kredi derecelendirme notunun (TR) A1+ olarak derecelendirildiği, görünümün ise stabil olarak belirlendiği açıklandı.

#MERKO MERKO GIDA - Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne yapılan Yatırım Teşvik Belgesi müracaatının onaylandığı açıklandı.

#PAMEL PAMUKOVA ELEKTRİK - Şirketin Tortum Elektrik Üretim ile devralma suretiyle birleşmesi kararı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#SISE ŞİŞECAM - Şirket paylarının geri alınmasına ve 15.000.000 adet pay için 1,2 milyar TL kaynak ayrılmasına karar verildi.

Borsalar için kritik bir hafta!

 

#SNKRN SENKRON GÜVENLİK - Ziraat Bankasına ait 1,9 milyon TL tutarındaki borç nedeniyle, Banka ile sürdürülen borç yapılandırma görüşmelerinin olumlu sonuçlandığı, borcun tamamen ödenerek kapatılması kapsamında Ödeme Protokolü imzalandığı açıklandı.

#TAVHL TAV HAVALİMANLARI - TAV Tunus ve mevcut borç verenler grubu arasında, TAV Tunus'un finansman koşullarını yeniden yapılandıran bir anlaşma imzalandığı ve anlaşmaya dair finansal kapanışın gerçekleştiğinin açıklanması kapsamında, anlaşma sonucunda TAV Tunus'un banka kredisi 371,0 milyoneurodan 233,6 milyon eurpya indiği açıklandı.

#TMPOL TEMAPOL POLİMER PLASTİK - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 25 milyon TL’den 200 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI - İran'ın Urmiye şehrine tarifeli sefer başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

#TUPRS TÜPRAŞ - İzmir Rafinerisinde bakım ve iyileştirme çalışmaları amacıyla üretime ara verilmesi sonrasında, ilgili rafinerinin Mart ayı başından itibaren kademeli olarak devreye alma çalışmalarının başlandığı açıklandı.

#TRILC TÜRK İLAÇ VE SERUM - Halka arzda, toplam 128.547 yatırımcıdan 1.451.243.670 pay talep toplandığı, yurt içi bireysel yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 138,6 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 28,4 katı ve yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının da 11,4 katı talep geldiği açıklandı.

TURK İlaç’ın halka arzında 1.5 milyarlık talep geldi

 

#UMPAS UMPAŞ HOLDİNG - Şirketin grup şirketlerinden Seranova Seramik’in, konkordato geçici mühletin uzatılması ve kesin mühlet verilmesi talebinin reddine, şirket hakkında verilen geçici mühletin kaldırılmasına, şirketin konkordato talebinin reddine, Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından verilen tüm tedbirlerin kaldırılmasına ve geçici konkordato komiserinin görevinin sona erdirilmesine karar verildiği açıklandı.

#VAKBN VAKIFBANK - 90 gün vadeli 800 milyon TL ve 257 gün vadeli 270 milyon TL tutarlarında bono ihraç edildi.

#VERUS VERUSA HOLDİNG - Şirketin %26,82 oranında iştiraki Enda Enerji’nin sermayesinin 300 milyon TL’den iç kaynaklardan 45,5 milyon TL artışla 345,5 milyon TL’ye yükseltilmesi işleminin tescil edildiği açıklandı.

#YKGYO YAPI KREDİ KORAY - Koray Gayrimenkul tarafından YKGYO sermayesinde bulunan 6.720.000 adet A gurubu payının 2,7 milyon dolar tutarla devralınmasına ilişkin YKGYO A Grubu pay sahipleri ile mutabakat sağlandığı açıklandı.

#YKBNK YAPI VE KREDİ BANKASI -
- 175 gün vadeli 209,9 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
- Fitch tarafından Bankanın Uzun Vadeli Yerel Para not görünümünün Negatif'ten Durağan'a revize edildiği, notunun ise teyit edildiği açıklandı.

#YONGA YONGA MOBİLYA - Şirket ile Türk Ağaç İş Sendikası arasında yürütülmekte olan 1 yıl süreli Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında toplantı sonucunun uyuşmazlıkla sonuçlandığı ve konunun arabulucuya intikal edeceği açıklandı.

BIST-100’de satış baskısı devam edecek mi?

PAY ALIM / SATIM - SERMAYE / ORTAKLIK YAPISI DEĞİŞİM

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG - Şirket sermayesinin 41,4 milyon TL’den %200 oranında bedelli olarak 82,7 milyon TL nakden artışla 124,1 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 627.433 adet pay kaldığı açıklandı.

#AKSGY AKİŞ GYO - Şirket sermayesin yarın 554,7 milyon TL’den %45,12 oranında bedelli olarak 250,3 milyon TL nakden artışla 805 milyon TL’ye yükseltilecek.

#DGGYO DOĞUŞ GYO  - Şirket paylarının geri alınması kapsamında geri alınan 5.300 adet pay 9,16 - 9,19 fiyat aralığından satıldı.

#DZGYO DENİZ GYO - Şirket sermayesinin 150 milyon TL’den %166,66 oranında bedelli olarak 250 milyon TL nakden artışla 400 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.


#MSGYO MİSTRAL GYO
- Önder Türkkanı tarafından 4,81 TL fiyattan 100.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı 30,10’a geriledi.

#MEGAP MEGA POLİETİLEN - Eda Özhan tarafından 7,60 - 8,34 TL fiyat aralığından 574.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %36,05’e geriledi.

#NTHOL NET HOLDİNG / #MERIT MERİT TURİZM - NTHOL tarafından 373,30 - 400 TL fiyat aralığından 9.605 adet MERIT payı satılırken, NTHOL’ün MERIT’teki payı %51,42’ye geriledi.

#OSTIM OSTİM ENDÜSTRİYEL - Şirket sermayesi bugün 76,2 milyon TL’den %75 oranında bedelli olarak 57,2 milyon TL nakden artışla 133,4 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 2,7943 TL’ye denk gelmekte.

İNFO Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)