E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaGeneral Electric CEO'sundan 2 milyon dolarlık hisse alımı---

General Electric CEO'sundan 2 milyon dolarlık hisse alımı

General Electric CEO'sundan 2 milyon dolarlık hisse alımı
17 Ağustos 2019 - 06:50 www.borsagundem.com

General Electric CEO'su Culp, mali dolandırıcılık iddiasının ardından şirket hisselerinde yaşanan şok düşüşü önlemek için harekete geçti. Culp, 2 milyon dolarlık GE hissesi satın aldı

BORSAGUNDEM.COM/ ÖZEL

General Electric CEO'su Larry Culp, Araştırmacı Harry Markopolos'un mali skandal raporunun ardından şirket hisselerinde yaşanan şok düşüş sonrası açıklama yaptı. Culp, Markopolos'un raporunun yanlış ifadelerle dolu olduğunu belirterek 'Manipülasyon' olarak değerlendirdi. Culp, yüzde 11'i aşan değer kaybını önlemek için de 2 milyon dolarlık GE hissesi satın aldı. 

ABD tarihinin en büyük saadet zinciri olarak anılan, Nasdaq'ın eski başkanı Bernard Madoff'un ponzi şemasını ortaya çıkaran Harry Markopolos, “Enron'dan daha büyük bir sahtekarlık” olarak adlandırdığı raporunda General Electric'in 38 milyar dolarlık mali dolandırıcılık yaptığını öne sürdü.

175 sayfalık bir raporda Markopolos, GE'yi muhasebe sorunlarının kapsamını gizlemek için sahte mali tablolar yayınlamakla suçladı. İddiaların ardından GE hisse senetleri Nisan 2008'den bu yana en büyük düşüşü yaşayarak yüzde 11.30 değer kaybetti.

GE CEO'su Culp Markopolos'un raporunu "Piyasa manipülasyonu" olarak değerlendirdi ve yanlış ifadeler içerdiğini söyledi. Clup, "Markopolos raporu yayınlamadan önce GE ile kontrol etmiş olsaydı yanlışlarını düzeltebilirdi" dedi. 

Culp'un perşembe günü seans sırasında hisselerde yaşanan şok düşüş sonrası vadeli işlemlerde 2 milyon dolarlık GE hissesi aldığı ortaya çıktı.

Perşembe gecesi, Culp'in her biri yaklaşık 7.93 dolar karşılığında 252.200 hisse satın aldığı belirlendi.

Culp'un hisse alım atağı ve şirketten rapora yönelik gelen yalanlamalar sonrası GE hisseleri yüzde 9.74 değer kazandı. Ancak seans sonrası vadeli işlemlerde hisseler yüzde 0.11 değer kaybetti. 

YÖNETİM KURULU BAŞKANINDAN SAVUNMA

GE Yönetim Kurulu Başkanı ve Denetim Komitesi Başkanı Leslie Seidman, Markopolos raporunda “gerçek muhasebe gereklilikleri ile ilgili sayısız yeni yorum ve düpedüz hata” içerdiğini belirtti.

Seidman, CFRA’nın GE için bir rapor hazırlamasını isteyerek, Markopolos'u rapor üzerinden rant sağlamakla suçladı. Seidman, Markopolos'un raporundan sonra ortaya çıkacak piyasa tepkisinden kişisel olarak faydalandığını öne sürdü. 

GE'ye büyük şok! 38 milyar dolarlık dolandırıcılık iddiası

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)