E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiFitch: Faiz kararı risklere işaret ediyor---

Fitch: Faiz kararı risklere işaret ediyor

Fitch: Faiz kararı risklere işaret ediyor
08 Eylül 2014 - 17:53 www.borsagundem.com

Fitch Ratings, faiz indirim kararının Euro Bölgesi’ndeki risklere işaret ettiğini bildirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) geçen hafta aldığı para politikası önlemleri ve faiz indirim kararının Avro Bölgesi’ndeki risklere işaret ettiğini bildirdi.

Fitch Ratings’in resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, ECB’nin geçen hafta faiz indirimine gitmesi ve varlık alımına başlaması kararı değerlendirildi.

Açıklamada, ECB’nin söz konusu önlemlerin Avro bölgesinin karşı karşıya kaldığı riskleri gösterdiği belirtilerek, bu önlemlerin, hedefli uzun vadeli krediler (TLTRO) gibi tedbirlerin Avro Bölgesi’nde büyümeyi yeniden sağlamak ve deflasyonu önlemek noktasında ne kadar başarılı olacağının henüz belirsiz olduğu ifade edildi.

Fitch baz senaryosuna göre, Avro bölgesinde büyümenin kademeli olarak yeniden artması ve deflasyonun önlenmesi durumunda enflasyonun düşük kalması öngörülürken, “Deflasyon anlamlı bir risk. Enflasyon ve çekirdek enflasyon bir süre hedeflenenin altında gerçekleşti” denildi.

ECB’nin para politikasının ılımlı genişlemeye doğru kaydığı aktarılan açıklamada, büyüme ve mali profiller etkileşiminin Avro Bölgesi kredi değerlendirmeleri için kilit faktör olacağı dile getirildi.

Açıklamada ayrıca, Avro Bölgesi büyüme beklentilerinin, bu ay sonuna doğru yayınlanacak olan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda değerlendirileceği bilgisine yer verildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)