E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıEuro ve dolar kritik seviyelerin altını test ediyor---

Euro ve dolar kritik seviyelerin altını test ediyor

Euro ve dolar kritik seviyelerin altını test ediyor
16 Ağustos 2021 - 14:06 www.borsagundem.com

Türk lirası geçen hafta PPK sonrası başladığı düşüş hareketini yeni haftanın ilk gününde de sürdürüyor. Dolar/TL 8,45'in altını test ederken euro/TL de 10 TL'nin altını gördü.

Döviz kurları yeni haftaya düşüşle başladı. Merkez Bankası'nın (TCMB) faizleri sabit tutması ve önümüzdeki dönem için de faiz indirimi mesajı içermeyen PPK metni ardından dolar/TL sınırlı düşüşünü sürdürürken günün ilk bölümünde 8,5'in altını gördü.

14.05 itibarıyla serbest piyasada dolar/TL yüzde 0,54 oranında düşüşle 8,4715 seviyesinden, euro/TL de 9,9853 seviyesinden işlem gördü.

Dolar/TL enflasyonun politika faizi düzeyine yaklaşması ve bu yükselişe rağmen Erdoğan'ın düşük faiz çağrısını tekrarlaması ardından 8,3'ten 8.68'e kadar yükselmiş PPK kararı ardından ise 8.5'ye doğru gerilemeye başlamıştı.

Yatırımcılar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faizlerin önümüzdeki dönemde düşeceğine yönelik açıklamasının ardından TCMB'nin bu ay olmasa da önümüzdeki ay ya da aylar için metin değişiklikleri ile bir indirim mesajı verip vermeyeceğini izliyordu. Ancak geçen hafta TCMB tarafında bu beklentiler karşılıksız kaldı.

Dolar Endeksi'ndeki gerilemenin de desteğiyle geçen hafta 8,50'nin altını test ettikten sonra 8,51'in hemen üzerinde haftayı noktalamıştı.

Altından çıkış: Ekonomi iyileşiyor uyarısı

Borsa İstanbul 2 ayın zirvesinde

Hazine, ROT ile 3,7 milyar TL borçlandı

Kurlarda geri çekilme sürüyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)