E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiEuro Bölgesi’nde ekonomi sıçrama yaptı---

Euro Bölgesi’nde ekonomi sıçrama yaptı

Euro Bölgesi’nde ekonomi sıçrama yaptı
23 Haziran 2021 - 11:30 www.borsagundem.com

Euro Bölgesi haziran ayı öncü Bileşik PMI verileri, özel sektör faaliyetlerinin 15 yılın en hızlı büyümesini kaydetti.

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktivite Haziran ayında son 15 yılın en hızlı büyümesini gösterdi.

Korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesi, hizmet sektörünün yeniden faaliyete geçmesi ile ortaya çıkan güçlü talep Euro Bölgesi'nde ekonomik aktivitede büyümeyi hızlandırdı.

IHS Markit tarafından hazırlanan Euro Bölgesi Öncü Bileşik PMI, Haziran ayında Mayıs ayındaki 57,1 puandan 59,2 puan, Haziran 2006'dan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Haziran ayında hizmet sektörü PMI 55,2 puandan Ocak 2018'den bu yana görülen en yüksek seviye olar 58,0 puana çıkarkan, İmalat PMI da 62,1 puan olan beklentilerin üzerinde 63,1 puan olarak gerçekleşti. İmalat PMI, Mayıs ayında da 63,1 puan seviyesindeydi.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson yaptığı açıklamada, "Euro Bölgesi son 15 yıldır görülmemiş bir hızla büyüyor" diye konuştu. Williamson, korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesi ile birlikte tüketicilerle yüz yüze faaliyet yapan hizmet şirketlerinin güçlü büyüme gösterdiklerini vurguladı.

Almanya’da ekonomi toparlanıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)