E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıEnflasyon döngüyü değiştirir mi?---

Enflasyon döngüyü değiştirir mi?

Enflasyon döngüyü değiştirir mi?
11 Ağustos 2022 - 08:22 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.


ABD tüketici fiyatları Temmuz ayında fiyatların aylık %1,3 arttığı Haziran ayına göre değişmedi. Temmuz ayı sonucu, petrol fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle beklentilerin altında geldi.

Beklenenden daha yumuşak gelen ABD enflasyon raporunun FED'in daha az agresif faiz artırımına yönelik ipuçları teşvik etmesinin ardından, Asya piyasalarında değer kazanımı görülürken, dolarda
gerileme seyredildi.

Enflasyondaki sürpriz düşüş hareketi, piyasanın 75 baz puanlık bir Fed zammı ve hatta toplantılar arası hareketlerden duyduğu korkunun çoğunu ortadan kaldırıyor şeklinde söylemler oluştu. Ancak Fed, şu anda kırk yılın en yüksek seviyelerinde seyreden enflasyonu dizginlemek için uyguladığı giderek agresifleşen para politikası sıkılaştırmasından vazgeçmeden önce TÜFE büyümesinde birkaç aylık düşüşe ihtiyaç duyulacağını belirtti. Chicago Fed Başkanı Charles Evans’da, tüketici fiyatlarının bir önceki yıla göre% 8,5 arttığı göz önüne alındığında, enflasyonun hala "kabul edilemez" derecede
yüksek olduğunu ve Fed'in şu anda% 2,25-% 2,5 aralığında olan politika faizini bu yıl% 3,25-% 3,5'e ve gelecek yılın sonuna kadar %3,75-% 4'e yükseltmesi gerekeceğini söyledi.

Petrol tarafında ise, azalan talepler doğrultusunda fiyatlar düşüyor. Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.5 düşüşle 96.87$'a düşerken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri %0.7 düşüşle 91.32$'a geriledi. Transneft, Salı günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın bu ayın başından bu yana Orta Avrupa'nın bazı bölgelerine Rus petrol boru hattı akışını askıya aldığını, çünkü Batı
yaptırımlarının Moskova'dan transit ücret almasını engellediğini söylemişti. Transneft, Druzhba petrol boru hattının güney ayağı üzerinden petrol akışını yeniden başlattı.

MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1.0 yükseldi. Spot altın, ons başına 1.790 dolardan işlem gördü.

Bugün yurt içinde ödemeler dengesi rakamları yakından takip edilecek, yurt dışında ise gözler ABD'den gelecek üretici fiyatlarında olacak.

Kuştur Turizm ve Makim Makina sorusu

 

12 göstergesi "al" veren hisseler (11/08/2022)

 

Günün önemli şirket haberleri 11/08/2022

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)11 Ağustos 2022 09:28

    ABD de çekirdek enflasyon açıklandı. Enerji+gıda dahil edilmedi o veriye.... Asya çin-tayvan gerilimi ittifaklaşmalar ile sürer mi endişesi vardı. Çin tayvan okyanus yollarunda silahlı askeri araçla rkullanınca bazı limanlar çalışmaz, bası ürün nakliyeleri emtialar taşınmaz oldu yarı yarıya... bu durumun uzamamasını çin açıkladı, deniz yolları metallar nefes aldı. bazı stok, hammaddeler deniz yolu ile taşınıyor malum... 2 haber piyasa nefes aldırdı. FED diğer verilere bakacak. Ama problem şu gıda ihtiyaç+enerji ihtiyaç bu ne olurse olsun talep demek. ama alternatif ucuz ürünler ABd alınır oldu. mesela biftek yerıne, tavuk satışları arttı bu ay. bu ekonomide hane halkının negatif etkilendiğini , eski konforu kaybettiğini gösterir. FED 21 eylule kadar bütün verileri izleyecek, sonra karar verecek. kasım ayıda FED ayı + Bİden siyasi geleceği,  hane halkı gelirleri + ? -? sonuçlar çıkacak.