E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriElon Musk bu hafta 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı---

Elon Musk bu hafta 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

Elon Musk bu hafta 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı
29 Nisan 2022 - 19:24 www.borsagundem.com

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için şirketin yönetim kuruluyla anlaşmasının ardından bu hafta yaklaşık 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan bildirimlere göre, Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk salıdan perşembeye kadar toplam 9,6 milyondan fazla hisse satışını gerçekleştirdi.

Hisse fiyatları yaklaşık 820 ila 1.000 dolar iken söz konusu satışların ardından Musk'a şirketin yaklaşık yüzde 16'sına denk gelen 163 milyon hisse kaldı.

Finansal veri ve yazılım şirketi FactSet'e göre, Tesla'nın en büyük hissedarı olan Musk, söz konusu satışlardan önce şirketin yaklaşık yüzde 17'sine sahipti.

Musk, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise başka Tesla hissesi satışının planlanmadığını belirtti.

Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için hafta başında anlaşmaya varmıştı.

Twitter'dan 25 Nisan'da yapılan açıklamada, şirketin hisse başına 54,2 dolara Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti. Açıklamada, işlemin tamamlanmasının ardından Twitter'ın özel bir şirket haline geleceği aktarılmıştı.

Musk'ın Twitter'ı satın almak için teklif ettiği tutarı nasıl finanse edeceği tartışma konusu olurken ünlü milyarder, SEC'e yaptığı bir başka bildirimde 46,5 milyar dolarlık finansmanı sağladığını kaydetmişti.

Musk'ın 21 milyar doları öz kaynak olmak üzere 33,5 milyar dolarlık kaynak ayırmayı taahhüt ettiği belirtilen bildirimde, Morgan Stanley dahil bankaların ise 13 milyar dolarlık kredi sağlamayı kabul ettiği bildirilmişti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, Musk 252 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Servetinin çoğu Tesla ve SpaceX gibi şirketlerine bağlı bulunan Musk'ın kendini "nakit fakiri" olarak tanımladığı belirtiliyor.

Elon Musk, Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldı

 

Twitter hamlesi Tesla’yı vurdu

 

Elon Musk yeniden Tesla hissesi satmaya başladı

 

Tesla ilk çeyrekte rekor kar elde etti

 

Bölünme planı sonrası Tesla hisseleri yüzde 8 değer kazandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • SEC büyüksün…30 Nisan 2022 15:48

    Oha borsada bir haftadamı sattı, BIST böyle bir satışı kaç senesini alır acaba, bütün yatırımcılardan bu kadar para çıkmaz…

  • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ30 Nisan 2022 23:00

    kim alacak abd deki garibanlara kitlemiştir.daha devamı gelecek çünkü bu para yetmez.5 katı daha para lazım.