E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiECB, FED'e ayak uyduracak mı---

ECB, FED'e ayak uyduracak mı

ECB, FED'e ayak uyduracak mı
23 Ağustos 2019 - 14:07 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası (ECB) enflasyon hedefini gözden geçirme konusunda Fed’i izlemeye uzak olabilir.

ECB’nin Perşembe yayınlanan 24-25 Haziran toplantısının tutanaklarına göre politika yapıcılar “orta vadede yüzde 2’ye yakın ama altında” olan enflasyon hedefi konusunda ne yapacaklarını tartıştılar. “Simetrik” yaklaşım konusunda hemfikir olmakla birlikte, tam anlamıyla bir yenilenmeyi değerlendirmek için isteksizlerdi.

Tutanaklara göre, politika yapıcılar “simetrik yaklaşım tartışmasının enflasyon hedefinin seviyesine ilişkin tartışmadan ayrılamayacağı” yönünde bir görüş ortaya attılar. Aynı zamanda Yönetim Kurulu’nun tepki fonksiyonunun simetrik yapısının netliğe kavuşturulmasının , para politikasında daha sonra gidilebilecek tam kapsamlı bir revizyonu engellemeyeceğine değindiler.

Son on yılın büyük kısmında yetersiz kalan ECB’nin enflasyon hedefinde büyük bir değişim olması pek yakın görünmüyor.  Konuya yakın kaynaklara göre, ECB yetkilileri halihazırda ileriye dönük çalışmalara başlamış durumda.

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, zaman zaman AMB’nin para politikasının toptan gözden geçirilmesi çağrısında bulunmuştu. Küresel merkez bankalarına yapılan, rekor düşük faizler ve inatçı şekilde cansız enflasyon ortamında kendi politikalarinın nasıl çalıştığını yeniden gözden geçirme çağrılarının artmasına rağmen, Rehn’in fikirleri Frankfurt’ta yeterince ilgi çekmedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)