E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDurmuş Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti---

Durmuş Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti

Durmuş Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti
10 Kasım 2023 - 15:11 borsagundem.com

İYİ Parti üyesi eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, partiden istifa ettiğini açıkladı.

İYİ Partili eski Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Durmuş Yılmaz, sosyal medya hesabından parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Yılmaz, fotoğraflı paylaşımında, “İYİ Parti üyeliğimi sonlandırdım, bilgilerinize” ifadesini kullandı.

Durmuş Yılmaz kimdir?

Durmuş Yılmaz, Uşak'ın Eşme ilçesinin Karacaömerli köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Uşak'ta tamamladıktan sonra lise eğitimini Ankara Tapu ve Kadastro Meslek Lisesinde tamamladı. Muğla'nın Ula ilçesinde harita ve kadastro teknisyeni olarak çalışırken Muğla Turgutreis Lisesinden normal lise diploması aldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 3 sene hukuk öğrenimini gördü. 1970 yılında Millî Eğitim Bakanlığının açmış olduğu devlet bursu sınavını kazanarak İngiltere'ye Ticaret Bakanlığı adına iktisat öğrenimini için gönderildi. City University of London'da ekonomi dalında lisans, University College, University of London'da lisans üstü eğitim gördü.

1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Dış borç erteleme, döviz kurları ve döviz rezerv yönetimi alanlarında çalıştı. 1993 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü müdür yardımcısı, 1995 yılında Bankalararası Para Piyasası müdürü, 1996 yılında Ödemeler Dengesi müdürü, 1997 yılında Döviz Risk Yönetimi, Krediler, Döviz ve Efektif Piyasaları ile Açık Piyasa İşlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürlüğü genel müdür yardımcısı, 2002 yılında İşçi Dövizleri genel müdürü oldu. 7 Nisan 2003 tarihinde yapılan Banka Genel Kurulunda Banka Meclisi üyeliğine seçildi ve Mayıs 2003 - Nisan 2006 tarihleri arasında bu görevi sürdürdü.

18 Nisan 2006 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı. 2009 yılında Euromoney dergisi tarafından "Yılın Merkez Bankası Başkanı" seçildi. Nisan 2011'de dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhurbaşkanlığı Ekonomi baş danışmanlığı görevine atandı.

Yılmaz MHP'den gelen teklif üzerine, 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde MHP Uşak 1. sıra milletvekili adayı oldu ve seçildi. 2018 Türkiye genel seçimlerinde, İYİ Partiden Ankara milletvekili seçildi. Deniz Baykal'ın en yaşlı üye olmasına rağmen sağlık sorunları gerekçesiyle özür beyan etmesi üzerine ikinci en yaşlı üye olarak meclisin geçici başkanı oldu.

İYİ Parti'den istifa eden milletvekili, AK Parti'ye katıldı

 

İYİ Parti'den şok istifa

 

İYİ Parti'de belediye başkan adayları belli oluyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ali 12 Kasım 2023 00:10

    Sana hakkım helal etmiyorum insallah sizlerin.. Cezasını cenabı Allah verir milletvekilleri saysi 201 olmalı Atatürk partisi CHP milletvekili maaşı ögretmen maas olsun milletvekilleri maas erken emekli iptal 50 yaş yukarı milletvekilleri olmazsın 2 yerde fazla maas iptal olsun huzur hakları iptal olsun bu sadece milletvekilleri için değil belediye 5 için gecerli olsun

  • ALİ TEL10 Kasım 2023 16:34

    zaten varlığı ile yokluğunun hiç bir farkını göremiyor idik.Aslın milletvekili sayısı 650 den 250 düşürülmeli. kıyak veya süper emeklilik bunlarda kalkmalı, partilere hazine yardımı kökten kalkmalı , büyük ayrıcakılkaları kalkmalı, dokunulmazlıklarda kalkmalı.

  • Vtdş 10 Kasım 2023 18:53

    Çok doğru söylüyorsun aynen