E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDövizin gözü aşağıda: 4 ayın dibi görüldü---

Dövizin gözü aşağıda: 4 ayın dibi görüldü

Dövizin gözü aşağıda: 4 ayın dibi görüldü
07 Ağustos 2019 - 08:37 www.borsagundem.com

Küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler TL'ye destek olmaya devam ediyor

Analistler TL'nin hala yüksek getiri sunmaya devam etmesi, küresel merkez bankaların genişlemeci politikalara yeniden yönelmesi ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalması ve risk primindeki düşüşün TL'ye destek olmaya devam ettiğini belirtiyor.

Dolar saat 18:00 itibariyle 5.4826 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.4712 lira, en yüksek 5.5352 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.1516 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.12160 seviyesinde. Gram altın 264.7 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 15.99 seviyesinde.

ABD ve Çin arasındaki ticaret ve kur savaşlarının küresel piyasaları baskılamasına karşın olumlu seyreden gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL öne çıkmaya devam ediyor.

ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve TL'nin sunduğu yüksek faizin etkisiyle TL en iyi performansı gösteren EM para birimi olurken, dolar/TL bugün Nisan başından bu yana en düşük olan 5.50'nin altına geriledi.

Öte yandan tahvil piyasasına girişlerin de devam etmesiyle faizlerde düşüş gözleniyor. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde kurulması planlanan güvenli bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle yapılan görüşmede, güvenli bölgenin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için en kısa zamanda Türkiye'de müşterek harekât merkezinin kurulmasında mutabık kalındı.

Gün içinde genel olarak aşağı yönlü bir seyir izlemesine karşın bir ara yönünü yukarı çeviren dolar/TL, açıklamanın ardından günün en düşük seviyesi olan 5.4690'ı gördü.

Reuters'ta dün yer alan bir analizde ABD-Çin ticaret savaşının alevlenmesi ve Pekin'in yuanı devalüe etmesinin, Fed'in doların değer kaybetmesine yol açacak adımlar atmasına neden olabileceği, bunun da TL'ye daha çok değer kazanması için yer açacağı belirtilirken, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi S-400'ler nedeniyle cezalandırma konusundaki isteksizliğinin de olumlu yansıdığı belirtildi.

Bu sayede TL bu çeyrekte gelişmekte olan ülke para birimlerinin arasında en güçlü para birimi olurken, tahvil getirileri bu yılın başındaki en kötü seviyelerden en iyilerin arasına yükseldi.

Analistler ayrıca TL'de yüksek getiri, küresel merkez bankaların genişlemeci politikaları, Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalmasının yanı sıra TL'de açığa satışın maliyetinin yüksek olmasının kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellemesinin de TL'ye olumlu yansıdığını belirtiyor.

Diğer taraftan küresel büyüme endişeleri ve ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz'de AB ile yaşanan gerginlik ve jeopolitik gelişmeler de baskı unsuru olarak piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor. Japon yeni ve İsviçre frangı gibi güvenli liman para birimleri Yeni Zelanda'nın beklentilerin üzerindeki faiz indiriminin ardından zayıf küresel ekonomi endişelerini artırmasıyla değer kazandı.

Öte yandan altının ons fiyatı altı yıldan fazla süreden bu yana ilk kez 1,500 dolar seviyesini gördü. ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin mallarına daha fazla gümrük vergisi uygulayacağını açıklamış ardından Çin, para birimi yuanın 2008'den bu yana ilk dolar karşısında 7 seviyesine kadar değer kaybetmesine izin vermiş bunun üzerine ABD Çin'i kur manipülatörü ilan etmişti.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta %15.47 seviyesindeydi. Dün spot kapanışta son işlemde %15.53 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil bugün spot kapanışta %15.39, valörde saat 1712'de son işlemde %15.22 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta %16.18 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta %16.15, valörde son işlemde %16.11 seviyesinde olan 2 yıllık tahvil bugün spot kapanışta %16.07, valörde saat 1712'de son işlemde %15.99 seviyesindeydi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ülkeye aşık 08 Ağustos 2019 06:20

  Bir zamanlar okim bokim isminde bir zionist vardı. Dolar aldım dolar alın da alın diye bas bas bağırır vatanı zalim İsrail’e methiyeler gönderirdi. Nerede şimdi ? Tabii çaktım ona dolarları 7 üstünden tırmalayıp duruyor şimdi . Bak Reha abim de geldi ona sor bakiyim diyor : Acı var mı acııııı oki acııı ? Hah hah hah

 • Mustafa Üstün07 Ağustos 2019 22:29

  Fed faiz düşürdüğü sürece 4 tl ye kadar yolu var.Trump bastırıyor bugünkü açıklaması daha hızlı ve daha çok faizi düşürmesi gerektiğini söylüyor.Faizi düşürmek zorundalar çünkü güçlü dolar istemiyorlar.Dünya ülkeleriyle ticaret hacmini genişletmek istiyorlar.Çünkü dolar yüksek olursa abd ile kim alışveriş yapar yani kendi ülkemizi düşünün dolar ın değeri çok yüksek olursa , tüm ithal ürünlerin fiatı artar bunun sonucun da ithalat bıçak gibi keser.faizler de de aynı sı oldu , faizler yüksek olunca kredi kullananlar bıçak gibi kesti yani insanlar artık enayi değil , kimse yüksek faizle ve yüksek dolarla bir şey almak istemez.

 • ALAATTİN CAMGÖZ07 Ağustos 2019 20:33

  docebank ve sosyede bank doları/TL 4,70 TL ne kadar geri çekilecek TL geçin diye bar bar bağırıyor.demekki oraya getirecekler.Fötü cüler içimizdeki hainler dolar 10-20 TL olacak diye oralardan millete kitlediler.Trump ne diyor doların değerini düşürebildiğiniz kadar düşürün diye adam bir yerlerini yırttı yırtacak bir yeri kalmadı artık.

 • :)07 Ağustos 2019 22:50

  Asıl hadinler 1 TL = 1 USd olacak diyipde spakulator yapanlar değil mi ? ihracatcımız  bu dengede, ne üretecek ve ne satacaklar pahalıya ? abd=çin olunca, abd üretimi değerli usd den kilitlendi.  

 • emlakçı07 Ağustos 2019 21:47

  Dolar düşebilir sende doların yüksek olduğu yere götürürsün dövizini bize yabancı yapıyor sende yapabilirsin sıkıntı yok

 • Ryu ken 07 Ağustos 2019 19:25

  Sınır ötesi operasyon olacak eli kulağında halen dolar düşüyor...öpücükle yapılmıyor bu operasyonlar, hazırlıklar hepsi para...

 • :)07 Ağustos 2019 18:33

  düşerken USD reis düşürüyor...Usd çıktımı dış güçler :D hey aynı senaryo... demekki ABD açıklamalarına bakmak lazım usd yi yönlendiren . ama oda Çin yüzüne usd nin değerini aşağaı çekelimde firmalarımız üretim yapsındiyor. ABD firmaları çin firmaları ile ortak işler yapmalıyız, yada çinden firmalar almalıyız diyormuş, çünkü çin ile bu USd değerli olunca abd de üretim yapamıyoruz, rekabet edemiyoruz diyolar. ABD = ÇİN nerede ise aynı teknolojileri üretebiliyor telefon huwai örneği gibi... ABd firmalar değerl usd den çok dertli.. Türkiye reis yada merkez bank açıklamalarını kimse konuşmuyor...Haberleri bile yok

 • Durun !!! Gerçek Dilaver Kaya benim...07 Ağustos 2019 15:32

  Komşum Şakir benim adımı kullanıp yorum yazıyor.Ben dolar almadım Reis altın alın demişti Altın aldım.Faiz ile işim olmaz haramdır.Altınları kuyumcu Şükrü ye verdim her ay iki küçük altın kar payı alıyorum.Şükrü güvenilir biridir üçüncü karısı (imam nikahlı) bizim akrabamızdır.Mehmet borsadaki helal şirketlere bak alacaksan,onlar hiç acıtmıyor diyorlar.Ben bulaşmam.

 • :)08 Ağustos 2019 09:41

  Harika🤣🤣🤣

 • Emlakçı07 Ağustos 2019 14:00

  Benim dolarım vardı mehmet yılmaz odunu 6.20 den zarar da olduğum doğru ama yunanistan ev aldım ve döviz cinsi gelirim var hiçte bi sıkıntım kalmadı orda kendini boşuna yırtıyon ülkede develüasyon oldu fiyatı yükselen ürünler tüm enerji fiyatları dahil olmak üzere şu an tam üstünde oturuyon ondan bu bağırmaların biliyorum ben

 • mehmet yılmaz07 Ağustos 2019 12:00

  dilaver kaya  ; TÜRKİYE düşmanlarından bahsediyoruz .TÜRKİYE düşmanlığını helal diyen dangalağı nereden buldun.borsanın  % 65 ini tutan yabancılar kerizlere doları 7,20 den kilitledi 12 aydır kıvrandırıyorlar ahmak mankurtları.

 • Berber Kamil07 Ağustos 2019 13:41

  Mehmet Yılmaz meslektaşım,ben de çok söyledim.Dolar almayın diye Hatta dükkana astım.Kes traşı dediler.Yalnız şimdi farklı bir durum var hani bu MB swap yoluyla elinde olmayan doları vadeli satacak ya bunu birileri toplar da ucuza ,zamanında Soros’un yaptığı ve İngiltere merkez bankasını bastırdığı gibi bir spekülasyon yaparsa çok kötü.Ben olaya hain falan diye bakmıyorum adamın dolar borcu vardır alır.Çok müşterim battı.Şimdi bu spekülatörler istese bunu 4 liraya çekerler oradan toplar bir haftada 20 lira da yaparlar,swap borcu olan Merkez Bankası ise tek faiz silahı ile kalır.Borsa keyifsiz bak neden diye bir düşün arkadaş doğru demiş can yakar.Merkez Bankası acilen faizleri yüzde 7-8 kere çekmeli Eylül de 4-5 puan indirim daha lazım .Piyasa anca canlanır.Bu arada bu fiyatlardan aşağı doğru bu tuzağı kuranların dolarını reel de alsın swap ta isterse gene satsın.Paranın vatanı yoktur.

 • mehmet yılmaz07 Ağustos 2019 09:46

  TÜRKİYE  düşmanları 7,20 den aldığınız dolar 1 yıldaki zararımı acıttı ,yoksa  faizden kaybettiğiniz % 25 mi acıttı ,üstüne BORSANIN % 40 kazancından kaybettiğinizmi ACITTI. NE ÇEKTİNİZ BU DOLARDAN.

 • Dilaver kaya 07 Ağustos 2019 11:14

  Faiz haram Mehmet,borsanın acıtması başka şeye benzemez dikkatli ol çok acıtır acıtırsa büyük konuşma

 • bekir07 Ağustos 2019 09:27

  Tam alım yerine gelmiş 5.45 ile 5.50 arası alırım

 • AhmetK07 Ağustos 2019 11:37

  5 ‘e gelince ağlama ama..5 i gorur bence. Yatırım tavsiyesi degıldır..