E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolarda faiz hareketliliği!---

Dolarda faiz hareketliliği!

Dolarda faiz hareketliliği!
09 Aralık 2019 - 08:52 www.borsagundem.com

TCMB, PPK toplantısına odaklanan piyasada dolar/TL 5.80'i aşarak 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü

TCMB'nin Perşembe günkü PPK toplantısında faiz indirimi yapmasının beklendiği piyasada TL bugün benzer para birimlerinden negatif ayrışırken, dolar/TL 5.80'i aşarak 23 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye geldi.

Dolar saat 17:56 itibariyle 5.8034 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7719 lira, en yüksek 5.8099 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4300 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1072 seviyesinde. Gram altın 272.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 12.17 seviyesinde.

TL'deki kaybın büyük oranda PPK beklentisinden kaynaklandığını söyleyen bir bankacı, "Zorunlu karşılık düzenlemesinin TL'de çok bir yansıması yok. Swap piyasasında 200 bp civarında indirim fiyatlanıyor. Bu zaman kadar 1000 bp'lik indirim yapıldı.

Enflasyonun seviyesi de dikkat alındığında indirim sürecinin sonuna geliyoruz, dolayısıyla toplantı öncesinde bir miktar TL zayıflığı görmemiz de normal. Dolar/TL'de sınırlı bir yükseliş eğilimi var. Oynaklık seviyesi ve CDS tarafı hala ciddi bir yukarı hareketi desteklemiyor.

Kur 5.80'in üzerine çıktıkça görünüm bozuluyor ancak şu anda için yukarı hareket devam edebilir demek zor" dedi. TCMB 12 Aralık'ta yılın son PPK toplantısını gerçekleştirecek. Reuters'ın 20 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre TCMB'nin politika faizini 150 baz puanlık indirimle %12.5 seviyesine çekmesi bekleniyor.

Öte yandan Merkez Bankası (TCMB) kredi büyümesini zorunlu karşılıklarla ilişkilendiren düzenlemede tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) arındırılmış hesaplamaya geçerken, uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik edecek bir uygulama başlattı.

TCMB bankaların TL cinsi zorunlu karşılığa tabi pek çok yükümlülüğünde zorunlu karşılık oranını %2'ye düşürmeleri için gereken kredi büyüme oranı %10-%20 aralığından %5-%15 aralığına indirdi. Ancak kredi büyümesi hesaplamasında enflasyonundan arındırma getirilirken, sistem iki yıl ve daha uzun vadeli ticari krediler ile beş yıl ve daha uzun vadeli konut kredilerinde artışı teşvik edecek şekilde değiştirildi.

Başka bir bankanın döviz işlemcisi de piyasadaki satış baskısının artmasında birkaç faktörün önplana çıktığını söyleyerek, "TL'de satış baskısını artıran unsurları Akdeniz'deki gerginliğin artması, Türkiye'nin Rusya ile yeni bir S-400 anlaşmasına doğru gidiyor olabileceğine yönelik haberler, Moody's'ten olumlu bir adım gelmemesi ve TCMB'nin faiz kararının yaklaşmış olması olarak özetleyebiliriz. TL bugün negatif ayırışmış durumda ancak nominal olarak baktığımızda değer kaybı sınırlı.

TL'de bu hafta TCMB başta olmak üzere faiz kararları yön belirleyici olacaktır" dedi. Haziran'da Türkiye'nin kredi notunu bir kademe indirerek B1'e düşüren, görünümü ise negatifte tutan Moody's'in Cuma günü kredi notunun teyit etmesi beklenirken, görünümün durağana çekebilmesi yönünde beklentiler bulunuyordu. Bu beklentinin gerçekleşmemesi dolar/TL'de yükselişe neden oldu. Öte yandan Cuma günü Interfax'ta yer alan bir habere göre Rusya ve Türkiye yeni S-400 füze sistemi seti tedarik edilmesine yönelik bir sözleşme üzerine çalışıyor.

Türkiye ile Libya arasında geçen hafta Ankara'nın Akdeniz'deki denizaşırı enerji keşfi konusundaki anlaşmazlığını Yunanistan da dahil olmak üzere ülkelerle karmaşıklaştırabilecek güvenlik ve askeri işbirliğini alanlarını kapsayan mutabakat muhtırası imzalandı. Mutabakat, anlaşmanın kendi egemenlik haklarını ihlal ettiğini iddia eden Yunanistan'ı kızdırdı.

Tahvil/bono piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi Cuma günü spot kapanışta %12.36 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta %12.61 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta %21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvil ise Cuma günü spot kapanışta %12.15 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta %12.19 seviyesindeydi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kamil09 Aralık 2019 13:28

    Türkiye , BM tarafından tanınan  Libya yönetimi ile Deniz yetki alanları .. anlaşmasını yaptı. Bu yönetime karşı Gnl Hafter güçleri savaşıyor ve başkent Trablus'a yaklaşıyorlar. En büyük destekçisi de Rusya. Suriye'de Fıratın doğu ve batısında da söz sahibi Rusya ve hep aleyhimize çalışıyor. S 400 leri almakta acele etmesek diyorum...