E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDarbe yiyen Hafter ateşkes istedi ---

Darbe yiyen Hafter ateşkes istedi

Darbe yiyen Hafter ateşkes istedi
06 Haziran 2020 - 18:00 www.borsagundem.com

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter ve siyasi müttefiği Salih, Libya'ya yönelik yeni bir siyasi girişim başlattıklarını ve 8 Haziran'da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptıklarını duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ve siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, Hafter'e bağlı milislerin sahada üst üste yenilgiler yaşamasının ardından, Libya'ya yönelik yeni bir siyasi girişim başlattıklarını ve 8 Haziran'da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptıklarını duyurdu.

Libya Ordusu, son dönemde Halife Hafter'e bağlı milislere karşı peş peşe ve önemli başarılar elde etmesinin ardından, Hafter ve müttefikleri Kahire'de toplandı.

Yapılan görüşmelerin ardından, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Hafter ve siyasi müttefiği Salih, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek "Kahire Bildirgesi" isimli bir duyuru yaptı.

Sisi, basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Hafter ve Salih ile Libya'daki çatışmayı sona erdirmek için siyasi bir girişimde bulunma konusunda fikir birliğine vardık. Bu girişim kapsamında 8 Haziran itibarıyla tüm Libya genelinde ateşkes çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Hafter'in siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Salih de daha önceden teklif ettiğine benzer şekilde, Libya'da hükümetin temelini oluşturan Başkanlık Konseyi isimli yapıda "bir başkan ve iki yardımcısının belirlenmesinin" yanı sıra "bir buçuk yıl süreyle bir geçiş döneminin" yapılmasını öngördüklerini söyledi.

Salih, bu girişimin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) önerileri ile Libya'ya ilişkin ocak ayında düzenlenen uluslararası Berlin Konferansı'na sonuçlarına uygun olarak geldiğini" savundu.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ise Berlin Konferansı'nın sonuçları doğrultusunda, BM'nin Libya Destek Misyonu'nun himayesinde gerçekleşen 5+5 ateşkes görüşmelerine bağlı kaldıklarını öne sürdü.

Başkent Trablus'u ele geçirmek için yaklaşık bir yıl önce saldırı emri vererek ülkesini şiddet sarmalına sürükleyen Hafter, "tüm Libyalıların katılacağı bir diyalog toplantısıyla geçiş döneminin kararlaştırılması gerektiğini" savundu.

Libya hükümetinden ilk tepki

Libya hükümeti Başkanlık Konseyi Üyesi de olan Eğitim Bakanı Muhammed Ammari Zayid, resmi sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "vatan toprağının tamamını kurtarmaya ve devlet otoritesini tahkim etmeye devam" edeceklerini belirtti.

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu da yaptığı yazılı açıklamada, "Bizim savaş suçlularını (Hafter'i) televizyonda izleyecek zamanımız yok. Ordumuzun kahraman güçlerinin kaçan milislerin peşinden gidişini takip ediyoruz." ifadesini yer verdi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri de katıldığı bir televizyon programında, "Hafter'in gelecek müzakerelerde yeri olmadığının" altını çizdi

Hafter milislerine karşı üst üste başarılar elde eden Libya ordusu, son günlerde önce başkentin güneyindeki Trablus Uluslararası Havaalimanı, ardından da tüm Trablus il sınırında kontrolü sağladı.

Libya ordusu, başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune kenti ve buranın güneydoğusundaki Beni Velid şehirlerini Hafter milislerinden arındırmıştı.

Hafter milislerini tüm bu geniş alandan çıkartan Libya ordusu, dün yeni hedeflerinin milislerin işgalindeki Sirte, Cufra ve güneydeki petrol sahaları olduğunu duyurmuştu.

Libya ordusu bir bölgeyi daha Hafter'den kurtardı

Dışişleri'nden Mısır'a sert tepki: Reddediyoruz

Libya Ordusu'ndan 'Zafer Yolları' harekatı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatandaş 07 Haziran 2020 05:59

  Kukla Sisi, bir gün senin de sıran gelecek

 • Kerim06 Haziran 2020 23:22

  Bizde bir laf vardir.gecti borun pazari sur edegini nigdeye...

 • Önce vatan06 Haziran 2020 21:10

  Bu davranış neyi hatırlatıyor? Bizde pkk ve diğer hainler kayıp verdikçe, darbeler yedikçe, bir kesim var ki barış havarisi kesilir, gayeleri hayınlara nefes aldırıp, zaman kazandırmaktır.

 • vatansever06 Haziran 2020 20:50

  seytan maglup olacagini anladigi anda kilik degistirir,disiplini birakmamak en dogrusudur.......

 • Objektif06 Haziran 2020 19:52

  Köpeklerin ve sahiplerin ile birlikte tamamen o toprakları terk edeceksiniz. Orası tamamen millete kalacak halk özgürleşecek.O zaman zaten Ateş kesilecek.O ana kadar yanmaya devam edeceksiniz.

 • Gaxi06 Haziran 2020 18:54

  Yo. teslim olacan..gecti O..kacirdin .simdi hic oldun

 • Oktay ak06 Haziran 2020 18:35

  En başından barış istendi,hem Rusya,hemde Almanya'daki masadan kalktın gittin.Elbette barış en doğrusu ,bir de şunu testi kırılmadan kabul etseniz , şimdi seni oraya gömmek var ama barış istemizsin el aman demişsin şartlar ağır olacak ona göre

 • AhmetK07 Haziran 2020 09:18

  Sen bunların gercekten barıs istedıgıne inanıyorsan, ne siyasetten ne de insandan anlamıyorsun demektır. Kendıne dikkat et diyim hayatta.. Bu kadar saflık iyi değil cunku