E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiCommerzbank'tan Türk Lirası analizi---

Commerzbank'tan Türk Lirası analizi

Commerzbank'tan Türk Lirası analizi
11 Ocak 2019 - 16:25 www.borsagundem.com

Commerzbank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Ghose, Türk Lirası için potansiyelin aşağı yönlü olabileceğini belirtti

Commerzbank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, Bloomberg HT’de TL ile ilgili analizde bulundu.  Ghose Türk Lirasının geçtiğimiz seneki performansını ve TL’deki gidişatın aşağı mı yoksa yukarı yönlü mü olduğunu değerlendirerek şu açıklamalarda bulundu;

“Yabancı yatırımcı açısından verilere bakacak olursanız en kötü performans gösteren para birimlerinden biriydi ve hala en dip üçten birisi diyebilirim. Bunun bir sebebi var; çünkü yıla kötü bir yerden başlandığını söylemek istiyorum. Size hatırlatmak istediğim bir şey var. Rahip Brunson geçen Ekim’de serbest bırakıldığında bizim görüşümüz liranın ralli 5.50’lere kadar yapacağı yönündeydi ve zaten bunun da ötesine geçti. Biliyorsunuz olumlu haberlerde geldi. Fed tarafından ve bunun da küresel bir etkisi olduğunu söyleyebilirim.  Gelişen para piyasa para birimlerini düşünürsek bunların performansları iyi şu an için. Türk Lirası’nın da gücünün olduğunu söyleyebilirim. Dolar/TL  için  5.25 aslında çok da sürdürülebilir bir seviye değildi. TL için 5.40-5.50’leri düşünecek olursak burada altında performans hesaplaması yapabilirler ancak volatilite de var”

Açıl Sezen’in “Türk Lirası’ndaki gidişat yukarı yönlü mü yoksa aşağı yönlü mü?  Dolar/ TL tekrar 5,20 olabilir mi?” sorusuna Ghose’un cevabı şu şekilde oldu;

 “Evet, şu an için potansiyel aşağı yönlü 5,20’ler olabilir. Ancak size nedenini söylemek istiyorum. Çünkü dediğim gibi risk enflasyonun düşmemesi ancak baz etkisine baktığımız zaman görünüşe göre düşüyor. Şu an liranın zayıflama senaryosuna baktığımızda bunu çok daha sonra olacağını düşünüyoruz belki 3-4 aylık bir süreç alabilir. Ancak şu an gördüğünüz şey büyük bir aşağı yönlü hareket küresel tahvillerde ve fed faiz beklentisi hemen hemen bütün piyasalarda fiyatlanmış durumda.  Fed’in eninde sonunda bir şekilde 2020’de bile olsa faizleri artıracağını düşünüyoruz”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)