E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇin ve Suudi Arabistan arasında kritik anlaşma---

Çin ve Suudi Arabistan arasında kritik anlaşma

Çin ve Suudi Arabistan arasında kritik anlaşma
08 Aralık 2022 - 20:35 www.borsagundem.com

Suudi Arabistan ve Çin "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması" imzaladı

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Suudi Arabistan'a kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke liderleri, 'kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması' imzaladı.

Suudi Arabistan ve Çin arasında "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması" imzalandı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan haberde, 3 gün sürecek temasları kapsamında başkent Riyad'ta bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in, Yamame Sarayı'nda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından resmi törenle karşılandığı belirtildi.

Şi'nin törenin ardından Kral Selman bin Abdülaziz'le bir araya geldiği aktarılan haberde, görüşmede Suudi Arabistan ile Çin arasındaki tarihi dostluk ilişkileri ve iki ülkenin ortak çıkarları doğrultusunda ilişkileri ilerletme yollarının ele alındığı ifade edildi.

Haberde, görüşmenin ardından Kral Selman ile Çin Devlet Başkanı Şi'nin iki ülke arasında "kapsamlı stratejik ortaklık anlaşmasını" imzaladığı kaydedildi.

Çin Devlet Başkanı Şi, 3 günlük Suudi Arabistan ziyaretinde, Suudi Arabistanlı yetkililerle görüşmelerinin yanı sıra Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi ve Çin-Körfez İşbirliği Örgütü Zirvesi'ne de katılacak.

SUUDİ ARABİSTAN VE ABD ARASINDAKİ GERGİNLİK

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın enerji krizinin yıkıcı etkisini artırmasının ardından ABD, OPEC+ ülkelerinden petrol üretimlerini artırmasını istemiş, Suudi Arabistan'ın lideri olduğu OPEC+ teklifi reddetmişti.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın akrabası olan bir Suudi prens, ABD Başkan Biden ve ABD'yi hedef alarak Suudi Arabistan'ın tehdit edilmemesi konusunda Batı ülkelerini uyardı.

Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık swap anlaşması iddiası!

 

Suudi Aramco halka arzdan gelir beklentisini açıkladı

 

Suudi Arabistan anlaşmayı imzaladı: İspanya'dan 5 savaş gemisi alacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)