E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇin Dışişleri Sözcüsü Mesut Özil'i Sincan'a davet etti---

Çin Dışişleri Sözcüsü Mesut Özil'i Sincan'a davet etti

Çin Dışişleri Sözcüsü Mesut Özil'i Sincan'a davet etti
16 Aralık 2019 - 13:32 www.borsagundem.com

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Arsenal oyuncusu Mesut Özil'in 'Doğu Türkistan' paylaşımına tepki göstererek 'Sincan'a gidip bir göz atmasından memnun olacağını' söyledi.

İngiltere'nin önde gelen futbol kulüplerinden FC Arsenal oyuncusu Mesut Özil'in Çin'in 'Uygur Türklerine soykırım uyguladığı' yönündeki paylaşımına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang, ünlü futbolcuyu 'Sincan'a gidip gerçekleri görmeye' davet etti. 

Özil'in görüşlerinin 'Gerçek olmayan sözlerden etkilendiğini' vurgulayan Geng, Özil'in 'Sincan'a gidip bir göz atmasından memnun olacağını' söyledi.

Geng, "Sağduyuya sahip olduğu sürece, doğru ile yanlış arasında açık bir ayrım yapabilir ve tarafsızlık ve adalet ilkelerini korumasu halinde farklı bir Sincan görecektir" ifadelerini kullandı.

Sözcü ayrıca, "Sincan, sisyasi istikrar, ekonomik gelişme, ulusal birlik, sosyal harmoniden yararlanıyor ve oradaki insanlar barış ve memnuniyet içerisinde yaşıyor" dedi.

Özil, sosyal medya hesaplarından Çin'in Sincan bölgesindeki Uygurlara destek vermiş ve Müslüman ülkeleri Çin yönetimine karşı seslerini yükseltmedikleri gerekçesiyle eleştirmişti.​

Yaşanan tartışma üzerine ise Çin devlet televizyonu, Arsenal-Manchester City maçını yayınlayacağını duyurmuştu ve Arsenal takımı da tepki çeken paylaşımın 'Özil'in şahsi fikri' olduğunu söylemişti.
 

Mesut Özil'in Uygur yorumu Çin'i kızdırdı! Maç yayını iptal

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

>
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • kaktust16 Aralık 2019 23:43

    bütün dünyanın gündeminde yapılan asimilasyon ve soy kırım malesef bizden çıt yok

  • Nedim16 Aralık 2019 16:08

    Orada biraz ileri geri konuşsa kesin tutuklanır.  Herhalde  Sincan kamplarını gezdirecek değiller.

  • yalancı çin16 Aralık 2019 13:49

    çin masus bir sahne kuracak.. orada kimseyeeziyet etmiyoruz vs.. ayakları.. dünya da buna inanancak.. ey çin!! yalan konuşmaaaaaa !! dünya yı kandrmaaaaaaaaaaa!!