E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMesut Özil'in Uygur yorumu Çin'i kızdırdı! Maç yayını iptal---

Mesut Özil'in Uygur yorumu Çin'i kızdırdı! Maç yayını iptal

Mesut Özil'in Uygur yorumu Çin'i kızdırdı! Maç yayını iptal
16 Aralık 2019 - 11:04 www.borsagundem.com

Global Times gazetesi Twitter hesabından devlet televizyonu CCTV’nin Arsenal-Manchester City maçını yayından kaldırma kararını Özil’in Uygur Türkleriyle ilgili yorumlarının ardından aldığını yazdı

Çin devlet televizyonu CCTV, Arsenal-Manchester City takımları arasındaki prömiyer lig maçını yayın takviminde olmasına rağmen iptal ederek yayınlamadı. Nedeni Arsenal’in Türk kökenli Alman vatandaşı oyuncusu Mesut Özil’in Çin’in Şincan Uygur Özerk bölgesindeki Müslüman azınlıkla ilgili yorumları.

Global Times gazetesi Twitter hesabından CCTV’nin Özil’in yorumlarının ardından bu kararı aldığını yazdı.

Özil sosyal medya paylaşımlarında Uygurlar’dan ‘‘zulme direnen savaşçılar’’ diye söz etmişti. Özil hem Çin’in Müslüman azınlığa yönelik baskı politikasını hem de Müslüman ülkelerin buna karşı sessiz kalmasını eleştirmişti.

Özil, Twitter ve Instagram üzerinden şu açıklamaları paylaştı:

"Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur'anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!' Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur... Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yardım eyle... Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır.”

Alman Arsenal takımı ise Özil’in açıklamasına mesafeli yaklaştı. Çin’in Twitter benzeri sosyal medya platform Weibo üzerinden Arsenal tarafından yapılan açıklamada ‘‘Yayınladığı içerik tamamen Özil’in kendi kişisel görüşüdür. Bir futbol kulübü olarak Arsenal, her zaman siyasete karışmama prensibini gözetmiştir’’ denildi.

Çinli fotbol severler ise Arsenal’in Weibo üzerinden yaptığı açıkalamasına tepki içeren yanıtlar verdi. Bazıları Özil formasını yırtarken çekilmiş fotoğraflarını koyarken bazıları oyuncunun kulüpten ihraç edilmesini istedi.

Özil bir gün önce Weibo’nun ‘‘en çok arananlar’’ listesinde üst sıraya çıkarken Pazar günü arama sonuçlarında yer almıyordu. Weibo

Pekin’in internet hassasiyetleri doğrultusunda siyasi konuları sık sık sansürlemesiyle biliniyor.

Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütleri Pekin’in terörle mücadele kampanyası adı altında çoğu Müslüman etnik Uygur olmak üzere 1 ila 2 milyon kişinin Şincan eyaletinde zor koşullar altında gözaltında tutulduğunu tahmin ediyor. Çin ise Uygurlar’a yönelik kötü muamele iddialarını reddediyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

>
YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • fatih istanbul16 Aralık 2019 16:20

  kominist  çinin gücü Uygur  Türklerine  Duğu Türkistana  Sincar Bölgesine yetiyor  baskılar  zulümler  işkenceler  idamlar sömürü hepsini  yapıyor  aşağlık herifler .malesef  Ülkemizin durumu  corafi yapısı nedeniyle  kominit çini  karşısına  almıyor  hükümet RECEP  TAYYİP  ERDOĞAN 

 • Nedim16 Aralık 2019 16:18

  Zulme karşı keskin bir söz milyonlarca avroya bedel!  Bizdeki alçaklarda bzim Askerimize, ordumuza, polisimize laf eder.   Sıfatı ile adı neredeyse özdeş yaratıklar hepimizin malumu.

 • Koray 16 Aralık 2019 13:15

  Nedense ülkede Gücü elimde tutanErdoğan dan Çin’e karşı hiç bir uyarı eleştiri ve etkili politik girişim yok. Sus pus seyrediyorlar.

 • Nedim16 Aralık 2019 16:11

  Ne yapacak ulan Çin e savaş mı açacak?  Dış işleri Bakanı sabah konuştu!  Sen neredeydin?  

 • Ozan 16 Aralık 2019 13:13

  Kürtlerin kimliksel hakkarı ve yapılar içinde yorum yapmıştı. O zamanda büyük tepki toplamıştı. Hemen özdeşleştlrmekerle linç kampanyaları başlatılmıştı

 • Nedim16 Aralık 2019 16:12

  Geri zekalı haysiyet fakiri Türkiye Çin gibi kapalı bir ülke mi?  Nasıl böyle mukayese yapıyorsun be alçak?  

 • Sakin borsacı16 Aralık 2019 12:59

  Adam gibi adam diye  yazılır ve Mesut Özil diye okunur.

 • Emekci16 Aralık 2019 12:28

  Insan olmadan müslüman olunamaz. Dinci diye geçinip, her cuma camiye gidenler çindeki uygur müslümanlarına yapılan zulmü görmüyor

 • Nedim16 Aralık 2019 16:15

  Yeni Zelanda da 54  Müslüman şehit ediliyor.  Bay muhalefet Anında ''Müslümanlar kendine çeki düzen vermeli'' diye yorum yapıyor.  İşte karakter işte düşmanlık!  Dışarıda ne arıyoruz.  Kimin ne olduğu belli O ayaklar koktu bay Cenabet Hödükler Partisinin ucuzcu zavallıları.

 • Kör16 Aralık 2019 13:25

  en çok onlar görüyor, diğerlerinin haberi bile yok, etrafına iyi bak. Bu ülke dış ülkelere yardımda dünya birincisi. Bunu senin o beğenmediğin müslümanlar yapıyor. Bizler dinci değil müslümanız. 

 • Türk 16 Aralık 2019 12:16

  Adamsın mesut. Bizim gecicilerden bir tane bile böyle twit gormedik

 • Kaçkar KAPLANI16 Aralık 2019 11:58

  Tebrikler Mesut. Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı zulmü nefretle kınıyorum.Unutmasınlar ki Türkler baskı ile sindirilemez.

 • halilağa16 Aralık 2019 11:41

  Her ünlümüz böyle dile getirse en azından bir sosyal tepki oluşur.Belki bakarsın buradan OY çıkacak düşüncesiyle siyasiler tepkileri YÜKSEK VE SERT BİR ŞEKİLDE TEPKİLERİNİ ARTIRIRLAR.Yoksa böyle sinsice soykırım sürer ve sürer gider.Ruhumuz bile duymaz. Türkiye'nin ekonomisi dibe vurmuş,Şimdi de ÇİN kredisine ihtiyaç duyacaklar SUSTUKÇA SUSACAKLAR.YAZIKLAR OLSN

 • Soysuz çin16 Aralık 2019 11:33

  Oğuz soyum boşuna Çin e Kürşad baskını düzenlendi soyunu .... Soysuz çin i

 • tokatçı16 Aralık 2019 11:25

  helal olsun ...yapması gerekeni yaptı..bizler çin malı almaya devam edelim.