E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
09 Şubat 2024 - 09:15 borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor

DMM: TCMB Başkanı Karahan'ın elektrik ve doğal gazda seçimden sonra %150 - %200 arası zam beklenebileceğini söylediğine ilişkin iddialar doğru değil.

Türkiye ile Katar arasında JETCO Protokolü imzalandı.

HSBC, TCMB'nin yeni başkanı Fatih Karahan'ın gerçekleştirdiği aylık enflasyon raporu sunumunu değerlendirdi. "Baz senaryomuz 2024 yılında faizlerde değişiklik olmaması yönünde. Ancak bu aşamada ilave artışları indirimlere kıyasla daha olası görüyoruz" dedi.

ABD Hazine Bakanı Yellen: Banka dışı mortgage kreditörlerinden kaynaklanan riskler takip ediliyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, faiz indirimlerine ilişkin hesaplamalarının bir
parçası olarak enflasyon baskılarını aşağı çeken daha fazla faktör görmek istediğini söyledi.

ABD: İsrail'in Refah'a yönelik askeri operasyonu bir felaket olur.

ECB/ üyesi Lane: Bankanın enflasyonun %2'ye doğru gittiği konusunda daha fazla kesinliğe ihtiyacı var.

IMF, BOJ'u tahvil getirisi kontrolünü ve büyük varlık alımını sona erdirmeye çağırdı.

ABD’de tahvil ihalelerine olan yoğun ilgi sürmeye devam etti.

Ne Olacak?

•Çin’de piyasalar tatil nedeniyle tam gün kapalı.
•Yurt içinde Sanayi Üretim Endeksi açıklanacak.
•Almanya’da TÜFE verileri açıklanacak.
•Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunun sunumunu gerçekleştirdi. TCMB, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini %36 olarak korurken, Karahan para politikasının gerekli sıkılık düzeyine ulaştığını, politika faizinin mevcut seviyede gerektiği müddetçe kalacağını ancak enflasyon görünümünün bozulması halinde yeniden sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı. Sunumun sonlarında Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’da konuşma yaptı. Akçay "Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti mevduat faizi bağı kopmuş, politika faizi enflasyon bağı kopmuş, faiz kur bağı kopmuş durumdaydı. Tekrar ihdas ediyoruz. Modelleme açısından 36 hedefini değiştirmekten ziyade o hedefe bizi yakınsatacak önlemleri devreye sokmak çok daha anlamlı. 36 hedefi iddialı ama erişilebilir" dedi.

Yabancılar, geçtiğimiz hafta 132,8 milyon dolarlık hisse alırken, 14,5 milyon dolarlık DİBS sattı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçtiğimiz hafta 2,09 milyar dolar azalışla 176,3 milyar dolar oldu. Yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatı gerçek kişilerde 675 milyon Dolar artarken, tüzellerde 3 milyar dolar azaldı. KKM de haftalık bazda 76,1 milyar TL düşüşle 2,38 trilyon TL oldu

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, önceki işlem günü 9.606 - 9.764 fiyat aralığında işlem görerek günü 9.683 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon 5.820 artışla 289.550 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 9.637 seviyesinin üstünde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 9.850'nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 10.100 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 9.700 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 9.950 ve 10.100 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 9.700 ve 9.600 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

12 göstergesi "al" veren hisseler (09.02.2024)

 

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

 

Endeksten hızlı yükselenler (09/02/2024)

 

Fiyat hareketi güçlü hisseler (09.02.2024)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)