E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada pozitif başlangıç bekleniyor---

Borsada pozitif başlangıç bekleniyor

Borsada pozitif başlangıç bekleniyor
05 Ekim 2022 - 07:54 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı başlangıç yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan Başbakanı ABD'den yardım istiyor. Neye karşı? Türkiye'ye karşı. Ne yaparsan yap, biz gereği neyse bunu her zaman yapacağız, yapmaya hazırız.

Borsa’da işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 şüpheliden 5'i tutuklandı.

Beyaz Saray: Stratejik rezervden yeni petrol salımı olmayacak.

Kaynaklara göre OPEC+ günde 2 milyon varil kadar petrol üretim kesintisi yapmayı düşünüyor.

ECB Yönetim Kurulu üyesi Panetta, kendisini pozisyonla ilişkilendiren spekülasyonlara rağmen İtalya'nın bir sonraki maliye bakanı olmayacağı bildirildi.

Alman ekonomi bakanı AB'ye doğalgaz alımını koordine etmesi çağrısında bulundu.

Elon Musk'ın, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasının tamamlanması için Twitter'a mektup gönderdiği teyit edildi.

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Shevchenko istifasını sundu. Shevchenko istifasına neden olarak sağlık sorunlarını gösterdi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası enflasyonla mücadele etmek için başlattığı agresif sıkılaşma sürecine bu ay da devam etti.

KKTC'de enflasyon %120,32'ye yükseldi.Japonya’da PMI verileri önceki ayın üstünde geldi.

Ne olacak

• Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt dışında PMI verileri açıklanacak.
• OPEC+ Toplantısı bugün gerçekleşecek.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

Piyasalarda geçtiğimiz işlem gününde de Pazartesi başlayan ralli devam etti. Pazartesi günü ABD tarafından gelen İmalat PMI verisinin beklentilerin altında gelmesi sonrasında, Fed’in faiz artırımlarında yavaşlayabileceği algısı piyasalara pozitif yansımıştı. Dün de özellikle Avrupa piyasalarında faiz konusu ön plandaydı ve Fransa Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklama ile piyasalardaki pozitiflik devam etti. Fransa Merkez Bankası Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Galhau’nun yüksek montanlı faiz artışlarının Ekim ve Aralık'ta da sürmesi gerektiğini, sonrasında daha ılımlı artışlarının değerlendirebileceğini belirtti.
Yurt içi tarafta da yükseliş trendi devam etti. Geçtiğimiz hafta %3’e yakın değer kaybeden BİST100 endeksi haftanın ilk iki işlem gününde %8,7’nin üstünde değer kazandı. Pazartesi günü enflasyon ve Halkbankası haberine ek olarak ABD piyasalarındaki güçlü seyrin etkisi ile yükselen endeks, dünde globalde risk iştahının artmasıyla yükselişine devam etti. Dün en çok kazandıran sektör grubu kimya petrol plastik olurken, endeksi finansal kiralama faktöring sektörü baskıladı.

VİOP 30 Endeks kontratında alıcılı açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Ekim kontratı, önceki işlem günü 3.842 - 3.955 fiyat aralığında işlem görerek günü 3.922 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 3.586 azalarak 328.394 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 3.728 seviyesinin üstünde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 4.000’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 4.500 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 3.800 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 3.960 ve 4.000 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 3.850 ve 3.800 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Konut fiyatları artınca hisseli evle vatandaşlık dönemi

 

New York borsası yükselişle kapandı

 

Borsa manipülasyonunda yeni gelişme: Tutuklandılar

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)