E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada 6 haftadır kesintisiz yükseliş---

Borsada 6 haftadır kesintisiz yükseliş

Borsada 6 haftadır kesintisiz yükseliş
12 Şubat 2024 - 08:02 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende, piyasalar mercek altına alınıyor


ABD borsaları geçen hafta tahvil piyasasındaki gerilimlere rağmen bir rekora daha imza atarken, Avrupa daha tereddütlü görünüyordu. Özellikle lüks mallar ve otomotiv sektörü burada iyi performans gösterdi ancak finansal hisseler ağır kayıplar yaşadı. Makroekonomik bir katalizörün yokluğunda oynaklık bir miktar ortadan kalktı. Bu hafta ABD enflasyon verileri çok önemli olabilir.

S&P Global ABD Hizmetler PMI'ı ve 50 daralma bölgesinin üzerinde çıkan ISM hizmetler endeksi ile ABD ekonomisine yönelik yumuşak iniş söylemi hala geçerliliğini koruyor. Sonuç olarak, ABD 10 yıllık getirisi %3,85 ve %4,23'lük yatay konsolidasyon kanalı içerisinde nispeten istikrarlı kaldı.

Dünyanın diğer yerlerinde Çin'de tüketici fiyatları Ocak ayında %0,8 düştü; bu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin hala iyileşmekte olduğunun bir işareti. Şu ana kadar yerel otoritelerin ekonomiyi canlandırma yönündeki girişimlerinin ya sonuçsuz kaldığı ya da sınırlı olduğu ortaya çıktı.

Ham petrol fiyatları yükseliş ve düşüş arasında gidip gelirken petrol yo-yo'ya devam ediyor. Geçen hafta yükseldi. İsrail'in Gazze'deki ateşkes teklifini reddetmesi ve ABD'nin Irak'ta Tahran yanlısı grupları ortadan kaldırmasıyla Orta Doğu'daki durum belirsizliğini koruyor. Aynı zamanda ABD Enerji Ajansı 2024 üretim görünümünü revize etti ve günlük 13,3 milyon varilin altına düşmesini bekliyor. Fiyat tarafında Brent ham petrolü 80 Usd’nin üzerine çıkarak 81.7 USD'ye yükselirken, ABD WTI 76.50 Usd civarında işlem görüyor.

Doğal gaza gelince, Avrupa referans noktası Rotterdam TTF için 27 EUR/MWh düzeyinde yataylaşmaya başladı.

Endüstriyel metaller haftayı karışık bir seyirle tamamladı. Alüminyum ve kalay güçlenirken bakır, çinko ve kurşun geriledi. Londra'da bir ton bakır, ABD dolarındaki yükselişin yanı sıra dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Peru'daki üretim artışının da etkisiyle 8.200 ABD doları civarında işlem gördü. Değerli metallerde altın 2025 dolar, gümüş 22,50 dolar, paladyum ise 870 dolar seviyesinde düşüşünü sürdürüyor.

Bitcoin geçen hafta %11'den fazla artış gösterdi ve bu yazının yazıldığı sırada 47.500 seviyelerinde. Ether de aynı trendi takip ederek pazartesiden bu yana neredeyse %10 artışla 2.500 doların üzerine çıktı. Kripto varlıklarındaki bu artış, ABD hisse senedi endekslerindeki tüm zamanların en yüksek seviyelerinin de gösterdiği gibi, yatırımcıların risk iştahının geri dönüşünün bir parçası. 11 Ocak'ta başlatılan Bitcoin spot ETF'leri çok sayıda yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. BlackRock ETF (IBIT) piyasaya sunulmasından bu yana yaklaşık 3,5 milyar dolar, Fidelity ETF (FBTC) ise yaklaşık 2,81 milyar dolar topladı. 8 Şubat, bu fonlar için özellikle başarılıydı; BlackRock'un ETF'sine 204,1 milyon dolarlık giriş, Fidelity'nin ise 128,3 milyon dolarlık giriş kaydetmesi gerçekleşti. Bu rakamlar yatırımcıların son günlerde gösterdiği ilgiyi ve spekülasyonları doğruluyor.

Nispeten sakin bir haftanın ardından, ABD'de Ocak ayı enflasyonu, üretici fiyatları ve çeşitli güven endeksleri (Empire State, Philly Fed, Michigan Üniversitesi) dahil olmak üzere makroekonomik veriler de yeniden ortaya çıktı. Yurtdışı piyasalarda bu hafta Coca-Cola, Shopify, Michelin, Heineken, Airbus, Capgemini, Schneider, Deere, EssilorLuxottica, ENI, Safran ve Stellantis gibi bir dizi yüksek profilli şirketlerin karlılıklarını takip edeceğiz.

Yurtiçinde ise Salı günü ödemeler dengesi ve Cuma günü de TCMB Piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını izleyeceğiz.

Borsa İstanbul'a yükseliş trendi gücünü koruyor. Haftaya pozitif başlayan BİST 100 endeksinde hafta ortasında gelen zayıf satışlar karşılanması sonrasında trendin devamını gözlemledik. Endeksi teknik olarak değerlendirdiğimizde ise bir önceki tarihi zirvemiz olan 8.562 seviyesinin üzerinde yükseliş trenlerin gücünü koruduğunu görüyoruz. Kısa vadeli göstergelerin aşırı alım seviyelerinde olmasına rağmen gelen satışların hisse bazında gerçekleşiyor olması, son dönemde etkili olan yükseliş rallisinin devamını desteklediğini söyleyebiliriz. Direnç noktası olarak gördüğümüz 9.000 seviyesinin üzerinde gerçekleşen hafta kapanışı sonrasında, yeni haftada 9450 seviyesini ilk direnç noktası olarak takip
edeceğiz. 9450 seviyesine yaklaşan hareketler sonrasında ise gelebilecek kar satışlarına dikkat edilmeli.

Rekor üstüne rekor kıran Borsa İstanbul dünyada ilk sırada

 

Yılbaşından bu yana en çok kaybettiren ve kazandıran hisseler

 

Borsada 4 hissenin üzerindeki tedbir kalktı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)