E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa WhatsApp grubu suç örgütü olur mu?---

Borsa WhatsApp grubu suç örgütü olur mu?

Borsa WhatsApp grubu suç örgütü olur mu?
20 Haziran 2020 - 10:03 www.borsagundem.com

Prof. Dr. Erol Ulusoy'un Milliyet'teki köşe yazısında sosyal medya ve iletişim kanallarında kapalı gruplar kurarak yatırımcıları yönlendiren şahısların suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçunu işleyip işlemediğini inceliyor

Manipülasyonun, bir ülke borsasına güveni en fazla sarsan suç olduğunu geçen hafta inceledik. Konuya başka bir yönden bakmaya devam edelim.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 4 Haziran’da, aralarında işlem yasağı getirilmiş kişilerin de bulunduğu bazı borsa yatırımcılarının Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecraları ile WhatsApp, Telegram vb iletişim sistemlerinde üyelik bazlı gruplar kurdukları  tespitini paylaştı.

Elbette dileyen elektronik ortamda dışarıya kapalı, grup üyeliği bazlı iletişim ve bilgi paylaşım grubu kurabilir. Bu gruplarda kötüniyetli, grup üyelerini bilinçli olarak yanlış yönlendirme ve haksız menfaat elde etme amaçlı üyeler de olabilir.

SPK uyarıda bulundu

Zaten SPK da açıklamasında, bu tehlikeye dikkat çekip, yatırımcıları yönlendiren şahısların, grup içinde, belirli borsa hisselerine oluşturdukları talep sayesinde sahip oldukları payları satarak menfaat temin etme amacını taşıdıkları yönünde yatırımcıları uyarıyor.

Bu kişiler kendilerinin veya ilişkili olduğu kişilerin ellerindeki hisselerle ilgili, grup içindeki üyelere “al” yönünde tavsiye verirken, eş anlı olarak sahip olduğu payları satıyorlar, böylece grup üyelerinin zararına kendi menfaatlerine hareket ediyorlar.

Buraya kadar husus, piyasa dolandırıcılığı olarak 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu md 107’deki işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı suçu. İşin bir başka yönü ise, bu gruplarda birlikte hareket edenlerin bilinçli olarak suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma suçunu oluşturabileceği...

Tavsiyenin tersi mi?

Borsa WhatsApp grubunu “piyasa dolandırıcılığı” amacıyla kuranlar dışında bazı üyelerin, deyim yerindeyse “kokuyu” alıp, tavsiye edilenin tersini yaparak, diğer üyelerin zararına kâr elde etmelerinde cezai olarak bir suç unsur bulunmasa da hukuki sorumlulukları bulunacaktır. Çünkü hukukun temel ilkelerinden olan Medeni Kanun’un md 2 ve 3’teki dürüst davranma ve iyiniyet ilkeleri gereği, grup üyelerinin iyiniyetlerini kötüye kullanarak, onların servetlerini kendi malvarlıklarına transfer edecek işlemleri yapmaları tazminat sorumluluğu doğurur.

Tazminat davasının başarılı olması için elbette borsa yatırımcısından hissede manipülasyona konu olabilecek olağanüstü işlem hareketliliğini farketmesi beklenmemeli. Şüpheli olduğu herkesçe anlaşılan işlemlere rağmen alım - satım yapan yatırımcı, zararına kusuru ile katkı yapmıştır.

Tahkimde önemli gelişme

Dün Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararı ile 11. ve 17. Hukuk Daireleri arasındaki görüş farkı giderildi. 11 Nisan’daki yazımda istinaf yolu atlanarak doğrudan temyizin, tahkimin amacına daha uygun olduğunu belirtmiştim. Artık Sigorta Tahkim Komisyonu Hakemleri’nin temyiz sınırı üstündeki uyuşmazlıklarla ilgili kararları, doğrudan Yargıtay’a temyize gidecek. Böylelikle uyuşmazlıkların çözümünde en az 2 yıl kazanılmış oldu. Her zaman söylerim; yargılamada sürat, adaletin ilacıdır.

Yakayı nasıl ele verdiler?

Yargıtay kararlarına konu olmuş bir piyasa dolandırıcılığı olayı şöyle gerçekleşmiş: X hisse senedi ile ilgili 15.10.2009 - 12.03.2010 arasında olağandışı fiyat ve miktar hareketleri gözlemlenir. İnceleme sonucu, borsa endeksinin yüzde 2.38 artış göstermesine rağmen X hisse senedinin yüzde 165.41 arttığı tespit edilir. En fazla işlem yapanlar ise davanın sanıklarıdır. Sanıklar arasında arkadaşlık ve akrabalık ilişkisi vardır ve birilerinin vekaletine sahiptirler. Hep kendi adlarına ve vekaleten akrabaları ile arkadaşları adına alım satım işlemi gerçekleştirmişler, hesaplar arasında sürekli virmanlar yapmışlardır.

Sonuçta, birlikte hareket eden bu sanıklar Ocak 2010 değerlerine göre 584.926 TL kâr realize ederler. Yargıtay sanıkların bir yatırım grubu oluşturarak yaptıkları çok sayıda işlemin manipülatif işlem kalıbına uyduğuna ve mahkumiyetlerine karar verir.

Bu sanıkların manipülatif işlemlerinden dolayı zarar gören yatırımcıların tazminat hakları olduğu açıktır.

Zamanaşımına dikkat edin!

Piyasa dolandırıcılığı sebebiyle tazminat taleplerinin tabi olacağı zamanaşımı konusunda da bir incelik olacaktır.

Kanaatimce, manipülasyon eyleminin faili ile doğrudan hisse senedi alım satımı yapılarak zarara uğranılmışsa, arada satış sözleşme ilişkisi bulunduğundan, zamanaşımı süresi TBK md 125 gereği 10 yıl.

Ancak 10 yıllık zamanaşımı bekleyen hukuki bir yanılma içinde olur. Çünkü satış sözleşmesi irade sakatlığı üzerine kurulu. Manipülasyonlu hisse senedi alım satım sözleşmesinde sakatlık demek, SPK md 107 gereği, yatırımcının kararını manipülasyon niteliğindeki eylemlerle etkilemek demek. Bu duruma hukuken irade sakatlığı denir. Yani manipülatör olan, piyasa dolandırıcılığı eyleminin faili olan kişi, yatırımcının iradesini sakatlamıştır.

Mahkeme reddeder

Burası çok önemli: Hisse alım satım sözleşmesinin esaslı unsuru olan fiyatta iradesi sakatlanan yatırımcı, manipülatör ile yaptığı hisse alım satım sözleşmesinden sorumlu olmaz, TBK md 30. dolayısıyla manipülatöre karşı, manipülasyona konu olan hisse alım satım işleminin geçersiz olduğunu ileri sürebilir. Ters işlem dahi yapılmadan hesaplarının eski hale getirilmesini isteyebilir.

Manipülasyon sebebiyle iradesi sakatlanan yatırımcı, karşı taraf olan manipülatöre, sözleşme ile bağlı olmadığını en geç bir yıl içinde bildirmek zorunda. Bu süre, manipülasyonu öğrendiği an başlar ve hukuki niteliği aslında zamanaşımı değil, hak düşürücü süredir. Yani 1 yıl geçtikten sonra dava açarsanız, mahkeme davanızı reddeder.

Haksız fiil var

Peki gelelim, manipülasyon sonucu hisse alım satım işlemini manipülatörle değil de başka yatırımcı ile yapıldığı duruma; işlemin karşı tarafına değil ama manipülatöre tazminat davası açılabilir. Hukuki sebebi burada bir haksız fiilin olmasıdır. Haksız fiilin faili, piyasa dolandırıcılığı yapan manipülatördür. Tazminat talebi için ise hak düşürücü süre değil, TBK md 72’de 2 ve 10 yıllık zamanaşımı süresi öngörülmektedir.

SPK'dan 'derinhisse'yi yöneten Önder Tavukçuoğlu'na yüklü para cezası

SPK'dan sosyal medya dolandırıcıları için uyarı

SPK'dan o hissede zarara uğrayan yatırımcılara önemli duyuru

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • hücre cezası21 Haziran 2020 10:53

  bu manüplatörlerin en az 1 sene hücre cezası alması gerekli. bakın hapis demiyorum hücre. 

 • spk şaşırdı :)20 Haziran 2020 22:21

  spk önce   twitterda hisse yazanları susturacak. sonra telegramda 20.000-30.0000  üyeli ali gürsu ,hasan meşe , umut sarı gibi hesaplara operasyon düzenleyecek . Hasan Meşe  Rtalb de insanları dolandırdı 2.25 ten 1.20 ye kadar aşağıya bastı , nerede ceza ?  SPK göreve 

 • Bika20 Haziran 2020 20:06

  SPK , 2 yıl önce  insider trading suç olmaması yönünde karar almıştı. KY'ler bilançolara KAP'ta açıklanmadan ulaşamadığından yıllardır kaybeden taraf oluyor. 20 milyon hasılat yapan şirket bilançosu dönem sonundan  2 ay sonra açıklanırsa bu sürede her türlü manipülasyon yapılır.

 • bana göre21 Haziran 2020 10:54

  işin ucu siyasilere dokunuyor büyük ihtimalle o yüzden spk da maymunu oynuyor bana göre

 • Gerçekçi20 Haziran 2020 14:56

  SPK  "biz bu  işi beceremiyoruz, boşuna koltuk işgal ediyoruz" diye itiraf etmesi gerekirken,  twitırı  telgramı  bitirmiş  gibi  watsap diyo!   ba ba ba ba!    BRE HAİN SPK!  BOŞALT BİR KOLTUK.  BIRAK YÖNETİMİ BANA.  TÜM BU  DOLANDIRICILIK YAPAN,  KY Yİ  SÖĞÜŞLEYENLERİ  NASIL  PİYASADAN SİLİP  İMHA EDİYORUM  GÖRÜN.  İŞ NASIL YAPILIR  ÖĞRENMİŞ OLURSUNUZ.

 • Gerçekçi20 Haziran 2020 14:46

  YOK ARTIK!  DAHA NELER!!   SPK  ŞİRKETLERLE  BİRLİKTE  KY Yİ ÇARPIYOR. ONLAR BİRLİKTE HAREKET EDERKEN SUÇ DEĞİL,  KY BİRLİKTE OLMAYA KALKTIMI SUÇ  öyle mi??    TAMAMEN  KY NİN BİRLİKTE HAREKET ETMESİNİN ÖNÜNE GEÇME ADIMLARI..   HADİ  TELGRAMI   TWITIR  TAMAM DA   WATSAP  NEDİR  LA! 

 • KAYIKÇI20 Haziran 2020 11:37

  TELEGRAMA GİDİN TELEGRAMA BORU GİBİ SOKUYORLAR ADAMALARA

 • BORSACI20 Haziran 2020 10:43

  UYARIYORUM BORSA GEÇMİŞTE ÇOK OCAKLAR SÖNDÜRDÜ 50 YE YAKIN ŞİRKET KAPANDI BİLGİSİ VE BİRİKİMİ OLMAYANLAR BORSADAN UZAK DURMALI.BENİMDE EGS HOLDİNG VARDI KAPANDI ÜZERİNE SU İÇTİM.

 • Hak Gerçektir20 Haziran 2020 10:36

  Olmaz neden olsun kimseyi zorla dahil etmiyorlar hatta bazıları para verip dahil oluyor gruba,şurada gariban var gidip yardım et desen tozuturlar.