E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul düşüşle kapandı---

Borsa İstanbul düşüşle kapandı

Borsa İstanbul düşüşle kapandı
18 Ekim 2018 - 09:55 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul günü yüzde 1.55 oranında düşüşle 97 bin 453 puandan tamamladı

BORSAGUNDEM.COM

Borsa İstanbul güne yatay seyirle başladıktan sonra gün içerisinde kar satışlarının etkili olmasıyla kayıplarını artırdı ve günü düşüşle tamamladı. Özellikle banka ve sanayi hisselerine gelen satış BİST100 endeksini baskı altına aldı.

Borsa İstanbul güne yatay seviyesinden 98 bin 987 puandan başladı. Güçsüz seyrin hakim olduğu BİST dar banda sıkıştı.

Gün ortasına yüzde 0.09 oranında düşüşle 98 bin 898 puandan girdi.

Gün ortasının ardından bankacılık ve sanayi hisselerine gelen satışların etkisiyle Borsa İstanbul'da güç kaybı arttı. BİST günü yüzde 1.55 oranında düşüşle 97 bin 453 puan seviyesinde tamamladı.

Bankacılık hisselerine gelen satışların etkisiyle bankacılık endeksi yüzde 2.65 oranında düşüşle işlem gördü. Sanayi hisselerinde ise kayıp yüzde 1.57 oranında gerçekleşti.

Açılışın ardından en düşük 97 bin 191 puan, en yüksek 99 bin 173 puan seviyesi görüldü.

Hızlı olmasa da zamana yayılarak ABD ile ilişkilerin eski haline dönmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ilişkilerin yumuşamasında önemli rol oynadı. Erdoğan’ın ardından Pompeo mevkidaşı Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, rahip Brunson'un serbest bırakılması sonrası ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlar konusunda kararını yakın zamanda vereceğini söyledi.

Bu açıklama ile birlikte Türkiye’ye uygulanan 4 yaptırımdan vazgeçilmesinin önü açıldı. İçişleri ve Adalet Bakanı'nın ABD'ye girişinin yasaklanması, çelik vergisinin Türkiye'ye yüzde 50'ye çıkarılması, Rusya'dan S400 alımı nedeniyle F-35'lerin tesliminin askıya alınması, İran'a uygulanacak ambargoya tam katılım sağlanması baskısının ortadan kalkması bekleniyor.

Yaptırımların kalkabileceği sinyali ile birlikte dolar dün 5.52 liraya kadar geriledi. Ancak Fed’in toplantı tutanaklarını açıklamasıyla beraber dolar bir miktar yükseliş gösterdi.

Fed, önümüzdeki dönemde faiz artırımlarına devam edeceğini duyurdu. Bu gelişme ile birlikte Dolar cinsi tahvil varlıklarına yönelimin artacak olması beklentisi küresel hisse piyasalarına satış getirdi.
Günün önemli şirket haberleri 18/10/2018

Bugün açıklanacak önemli veriler 18/10/2018

DOLAR HAFİF PRİMLİ

Dolar/TL ABD'nin Türkiye yaptırımlarının kaldırılacağı ve iki ülke ilişkilerinin daha da iyimser bir seyre gireceği beklentisiyle gerilemeye devam ederken kur gün içerisinde 5.51 lira seviyesine geriledikten sonra tekrar yükselişe geçti.

Saat 17.54 itibariyle dolar 5.6016 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 5.5194 lira, en yüksek 5.6334 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4452 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1486 seviyesinde. Gram altın altın 220.6 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 25.80 seviyesinde.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tutanaklarının politika yapıcılarının, faiz oranlarını daha da arttırmak gerektiği konusunda büyük ölçüde hemfikir olduklarını göstermesinin ardından dolar/TL'deki düşüş ise sınırlandı. Bankacılar hem lokal hem de yabancı yatırımcıların son dönemde benzer ülkelere göre TL pozisyonlarını oldukça azaltmış olduğuna dikkat çekiyorlar. Bankacılar piyasalarda son bir-iki haftada yaşananların bu pozisyonların yeniden açılması olduğunu da belirtiyor. 

Fed'in 25-26 Eylül tarihlerinde yaptığı ve faiz oranlarını yüzde 2-2.25 hedef aralığına yükselttiği para politikası toplantının tutanaklarına göre, Fed'de her politika yapıcı Eylül ayı faiz artırımına destek verdi ve Trump'ın faizlerin çok fazla artırılmasına yönelik görüşüne rağmen, faiz oranlarını daha da 
arttırmak gerektiği konusunda büyük ölçüde hemfikirler. CME Group'un FedWatch Tool'a göre faiz oranı vadeli işlemleri Fed'in Aralık ayında faiz artırımına yüzde 83 ihtimal veriyorlar. Gelecek yıl iki artış daha bekleniyor. Dolar endeksi yüzde 0.08 artışla 95.65'de işlem görürken, ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirileri faiz artış beklentilerinin yükselmesiyle yeniden 3.21'e yükseldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarıyla ilgili kısa sürede bir karar verilmesini beklediğini belirterek; bu yaptırımlardan bazılarının Türkiye'de tutuklandıktan sonra geçen hafta serbest bırakılan ABD'li rahip Andrew Brunson ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarıyla ilgili kısa sürede bir karar verilmesini beklediğini belirterek; bu yaptırımlardan bazılarının Türkiye'de tutuklandıktan sonra geçen hafta serbest bırakılan ABD'li rahip Andrew Brunson ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yönü açısından belirleyici olarak görülen ve terör örgütleriyle bağlantılı olduğu iddiasıyla yargılanan Brunson hapis cezası almış ancak tutuklu olduğu süre göz önüne alınarak Cuma günü serbest bırakılmıştı. 

Tüm bu gelişmelerle dolar/TL dün gelişmekte olan ülke piyasalarından da pozitif ayrışarak 5.70'li seviyelerden gece saatlerinde 5.5267'ye kadar geriledi. Bu seviye 9 Ağustos haftasında görülen 7.24'lük tarihi rekordan beri de ilk defa test edilmiş oldu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)