E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsa İstanbul yükselişle kapandı---

Borsa İstanbul yükselişle kapandı

Borsa İstanbul yükselişle kapandı
11 Ekim 2018 - 09:55 www.borsagundem.com

Borsa İstanbul günü yüzde 0.32 oranında yükselişle 94 bin 747 puan seviyesinde tamamladı

BORSAGUNDEM.COM

Borsa İstanbul güne negatif seyirle başlasa da gün ortasının ardından küresel hisse piyasalarından pozitif ayrışmayı başardı ve günü yükselişle tamamladı.

Dün yaşanan yurtdışı kaynaklı düşüşün yanında piyasaları tedirgin eden diğer beklenti ise ABD’li rahip Brunson’un serbest kalıp kalmayacağı. 2016 yılından bu yana FETÖ ve PKK’ya destek olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Brunson’ın mahkemesi yarın yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuyla ilgili olarak Türkiye’nin hukuk ülkesi olduğunu ve hukukun üstünlüğüne inandığını, konuyla ilgili verilecek kararlara saygı duyulması gerektiğini belirtti. ABD’li yetkililer ise Brunson’ın bu mahkemede serbest kalacağını, önemli kanıtların bulunduğunu kaydetti.

Borsa İstanbul güne yüzde 0.55 oranında düşüşle 93 bin 924 puandan başladı. 

Merkez Bankası Ağustos ayı cari işlemler fazlasını 2.59 milyar dolar olarak açıkladı. Bu gelişme ile birlikte dolar tarafında düşüş gözlemlendi.

Borsa İstanbul'da ise gün ortasına kadar güç kaybı devam etti.

Dar banda sıkışan BİST gün ortasına yüzde 0.53 oranında düşüşle 93 bin 939 puandan girdi.

Gün ortasının ardından Borsa İstanbul, küresel hisse piyasalarında pozitif ayrıştı ve günü yüzde 0.32 oranında yükselişle 94 bin 747 puandan tamamladı.

Açılışın ardından en düşük 93 bin 480 puan, en yüksek 95 bin 117 puan seviyesi görüldü.

ABD Başkanı Trump’ın Fed’i faiz artırımları nedeniyle eleştirerek “Fed kafayı yedi” açıklamasında bulunması düşüşleri tetikleyen ilk sinyal oldu.

IMF, Küresel Finansal İstikrar Raporu’nda gelecek 1 yıl içinde her çeyrekte 100 milyar dolarlık kaynağın gelişmekte olan ülkelerden çıkmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Düşen büyümeyle birlikte şirket karlılıklarında düşüşler ve borç geri ödemelerinde zorluklar yaşanabileceği beklentisi hisse piyasalarına satış getirdi.

IMF Başkanı Christine Lagarde, global kamu borcunun tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğuna işaret ederek, "Global ekonomi muhtemelen yeterince güçlü değil" dedi. Büyük merkez bankalarının aynı hız ile hareket etmemelerinin sermaye akışı hareketlerini hızlandırdığını da vurgulayan Lagarde, "Gelişmekte olan piyasalar, bazı gelişmiş piyasalar ticaret ve faiz riskleri nedeniyle yaşanması kaçınılmaz sermaye çıkışlarını kontrol için mümkün olan tüm araçları kullanmalılar" dedi.

Küresel piyasalarda bu gelişmelerle birlikte büyük düşüşler yaşandı. ABD borsaları yüzde 3, Avrupa borsalarında ise yüzde 2’nin üzerinde kayıplar görüldü. Çin borsası ise 4 yılın dibine geriledi. Tayvan Taiex Endeksi ise 10 yılın dibini gördü.

Günün önemli şirket haberleri 11/10/2018

Bugün açıklanacak önemli veriler 11/10/2018

DOLAR DÜŞÜŞTE

ABD'li rahip Andrew Brunson'ın yarınki duruşmasından çıkacak karara ilişkin iyimser beklentiler 
ile dün sert gerileyen dolar/TL'de bugün iç piyasada ödemeler dengesi dış piyasalarda ABD enflasyon ve istihdam verileri izlenecek. 

Küresel piyasalardaki sert satış baskısına rağmen Brunson kararına ilişkin iyimser beklentiler TL'nin küresel satış baskısından daha az etkilenmesine neden oluyor. Çalkantılı dönemlerde güvenli liman olarak görülen dolar paniklemiş yatırımcıların ABD borsalarını sekiz ayın en büyük düşüşünü kaydetmesine neden olmasının ardından ivme kaybederek bazı stratejistleri şaşırttı. 

Piyasaların oynaklık beklentilerini ölçen Wall Street'in korku endeksi yüzde 44 artışla Nisan'dan bu yana en yüksek Seviyesi olan 22.96'ye yükseldi. 

Dolar endeksi bu hafta 96.163 ile 20 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra bugün yüzde 0.31 düşüşle 95.21'e geriledi. 

TL'de TCMB'nin faiz artışı sonrası başlayan iyimserlik piyasalarda bu haftaki en önemli yön belirleyici olarak görülen Brunson davasına ilişkin beklentilerle kuvvetleniyor. 

Saat 17.36 itibariyle dolar 5.9942 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 5.9505 lira ,en yüksek 6.0855 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.9421 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1562 seviyesinde. Gram altın 233.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 27 seviyesinde.

TL dün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında yüzde 1'e yakın değer kazancı ile en çok değer kazanan para birimi olurken benzer para birimlerinde yüzde 1'i aşan değer kayıpları yaşandı. 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi dün, TL'deki pozitif ayrışma için "piyasanın fiyatlamalarında Brunson krizinin Cuma günü itibarıyla son bulabileceği beklentisi" olarak özetlemişti. 

İzmir'de devam eden yargılaması kapsamında 12 Ekim'de mahkemeye çıkacak olan Brunson, suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir. 

Brunson davası piyasalarda ABD Türkiye ilişkileri açısından yakından izleniyor. Bankacılar dolar/TL'nin ise iki ülke ilişkilerinin önümüzdeki dönemki seyrine göre her iki yönlü sert hareketler gösterebileceğini belirtiyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brunson'ın yarın yapılacak 
duruşmasında serbest bırakılmasının önemli ve Türkiye'nin atacağı doğru bir adım olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bugün gazetelerde yer alan açıklamalarında ise yargıya müdahale edecek konumda olmadığını belirterek "yargı ne karar verirse o karara uymak zorundayım. O işin muhatabı olanlar da o karara uymak zorundalar" dedi. İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu "FETÖ" ve PKK ile bağlantıları bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve Nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson, Temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)