E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBor karbür ülkemize stratejik katkı sağlayacak---

Bor karbür ülkemize stratejik katkı sağlayacak

Bor karbür ülkemize stratejik katkı sağlayacak
19 Mart 2023 - 16:33 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bandırma'da Bor Karbür Üretim Tesisi'nin açılışını gerçekleştirdi. 694 milyon tonluk bor kaynağının bu tesiste 1200 ton cevhere dönüşeceğini belirten Erdoğan, felaketlerin ardından yaraları sarmakta kararlı olduklarını söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ham madde ile başlayıp nihai ürüne kadar uzanacak bir sistemle, ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız." diye konuştu.

Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eskişehir'de keşfettiğimiz 694 milyon tonluk nadir toprak elementi rezervimizi yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir tesisle kazanca dönüştüreceğiz." dedi.

Erdoğan, "Ham madde ile başlayıp nihai ürüne kadar uzanacak bir sistemle, ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti

"Sarsıntıların yol açtığı huzursuzluk yüzünden başka yerlere gidenler yavaş yavaş şehirlerine dönüyor. Milletçe yürek yüreğe bu felaketin izlerini sileceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Bandırma Bor Karbür Tesisi) Buradan elde ettiğimiz tecrübeyle Kütahya Emet'te 5 bin ton üretim kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi daha kuracağız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Ülkemizi taşıması, ticareti ve üretimiyle bir doğal gaz merkezi yapma yolunda hızla ilerliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"(Deprem bölgesi) Güvenli ve huzurlu yerleşim yerleriyle, şehirlerin tarihi ve kültürel zenginliklerini ihya ederek, Türkiye Yüzyılına yürümeyi sürdüreceğiz."

Erdoğan, "Projedeki personelimizin, depremzedelerin yardımına koşması sebebiyle yaşanan gecikmeye rağmen Karadeniz gazını yakında milli sisteme bağlıyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı vizyonumuza, aramıza hiç kimsenin, hiçbir engelin, hiçbir siyaset mühendisliği projesinin girmesine müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "(Yenilenebilir enerji) Kat ettiğimiz mesafenin en güzel örneği, ülkemizin yenilenebilir enerjide dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmeye hazırlanmasıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi, bu alanda ülkemizin ilk, dünyanın sayılı işletmelerinden biri olacaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin ilk bor karbür tesisi! İşte merak edilenler

Erdoğan: Tahıl Koridoru Anlaşması uzatıldı

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Ankara'da kritik görüşme! Erdoğan, Niinistö ile bir araya geldi

Bor madeninde bire bin katılacak

Bakanı Nebati, sel felaketinin hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi verdi

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.