E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBM'den Türkiye’ye şoke eden suçlama---

BM'den Türkiye’ye şoke eden suçlama

BM'den Türkiye’ye şoke eden suçlama
08 Kasım 2019 - 12:04 www.borsagundem.com

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) Libya'ya yönelik 2011'de koyulan ambargoyu "düzenli olarak ve açık şekilde" ihlâl etmekle suçladı.

85 sayfalık belge ile fotoğraf, harita ve Libya’ya deniz yoluyla ulaştırılan kargoların yük senetlerini içeren 300 sayfalık ekler, bu ayın sonunda BM Günvelik Konseyi’nin 15 üyesi tarafından gerçekleştirilecek bir tartışmanın konusu olacak.

Fransız AFP haber ajansının aktardığı rapora göre; üç ülke düzenli şekilde ve bazen açıktan, ambargo altındaki Libya’ya silah tedariki sağladı.

BM raporu, Fayiz el Serrac hükümetine destek veren Türkiye’nin, zırhlı araçlardan insansız hava araçlarına kadar çeşitli askeri teçhizat sağladığını iddia etti.

Ürdün ise geçen nisan ayında Libya’nın başkenti Trablus’a saldırı emri veren General Halife Hafter’e bağlı birlikleri eğitmekle suçlandı.

Bir başka Hafter destekçisi BAE’nin ise Hafter kuvvetleri adına saldırı uçağı kullandığı öne sürülüyor.

BAE’nin ayrıca, 2 Temmuz’da Trablus’ta bir göçmen kampına gerçekleştirilen ve yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya dahil olduğundan şüpheleniliyor.

29 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan uzman raporunda, “Savaşan her iki tarafın da silah, askeri teçhizat ve teknik destek aldığı ve Libyalı olmayan savaşçıların silahlarla ilgili yaptırımlara uymadığı” ifadelerine yer verildi. (Sözcü)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • WildWildWest08 Kasım 2019 17:28

  Ruslar, ABD, Fransa Hafter yanlısı. Hafter bizzat ABD'de eğitim görmüş bir general. Buna silah yığan "Batı" masum, bizim ve BM'de resmi hükümet statüsünü kazanan mevcut hükümete desteğimiz gayri meşru. Artık sizin dediğinize bakan yok, takan da yok. Bunlar iyi günleriniz...

 • Hasanby08 Kasım 2019 13:12

  Emperyalistler sizi ,Libya'yı mahvettiniz , daha da mahvolsun , kaliteli petrolu bizim olsun diyorsunuz

 • Pala08 Kasım 2019 13:50

  Aynen suriyeyi de ateşe attılar bunlar. Tır tır silah gönderiyor namussuzlar

 • Lale08 Kasım 2019 12:39

  Suriyeye de tır tır silah gönderip Esadi zayıflatıp ypgye alan kazandirmislardi.

 • mali 08 Kasım 2019 12:12

  BM işsiz kalmış.