E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBM: 30 yıl içinde 143 milyon insanı yerinden olacak---

BM: 30 yıl içinde 143 milyon insanı yerinden olacak

BM: 30 yıl içinde 143 milyon insanı yerinden olacak
30 Temmuz 2022 - 02:10 borsagundem.com

Birleşmiş Milletler’in (BM), yayınladığı ‘Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’ raporunda doğal afetler nedeniyle 30 yıl içinde 143 milyon insanın göç edeceği öngörüldü.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) şubat ayında yayımlanan raporuna göre, fosil yakıtların kullanılması, orman yangınları, ada ülkelerinde yükselen deniz seviyesi ve dünyanın çeşitli yerlerinde çatışmaların yarattığı kuraklık gibi sebepler milyonlarca insanı yerinden ediyor.

Doğal afetlerden kaynaklı olarak her yıl dünya çapında ortalama 21,5 milyon kişi iklim göçmeni oluyor.

BM tarafından bu yıl yayımlanan Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli raporuna göre ise doğal afetler nedeniyle 30 yıl içinde 143 milyon insanın göç etmesi bekleniyor.

İklim göçmenlerini kabul eden ülke sayısı artıyor

"İklim göçmeni" terimi kuraklık, yükselen deniz seviyesi gibi iklim felaketleri nedeniyle evlerini veya geçim kaynaklarını bırakarak kırsal alanlardan şehirlere ve bazen başka bir ülkeye göç etmek zorunda kalanlar için kullanılıyor.

İklim değişikliğine bağlı sebeplerden dolayı dünya üzerinden göç etmek zorunda kalan insanların sayısı artsa da özellikle yoksulluk, şiddet ve çatışmaların yoğun olduğu bölgelerde iklim göçmenlerinin sayısını belirlemek oldukça zor.

Öte yandan, iklim göçmenlerini kabul eden ülkelerin sayısı giderek artıyor. Örneğin Arjantin, doğal afetler nedeniyle Meksika, Orta Amerika ve Karayipler'den göç etmek zorunda kalan insanlara üç yıllık vize veriyor.

İklim değişikliğinde Türkiye pilot ülke

Davos'ta gündem iklim ve enerji krizi

IEA Başkanı Birol: Enerji krizi ile iklim krizi arasında bir seçim yapılmamalı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)