E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBankacılık endeksinde sınırlı güçlenme çabası devam ediyor---

Bankacılık endeksinde sınırlı güçlenme çabası devam ediyor

Bankacılık endeksinde sınırlı güçlenme çabası devam ediyor
04 Haziran 2020 - 09:35 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne pozitif eğilimle başlaması ve yükselişin düşük momentumla devam etmesi bekleniyor

BİST: Alıcılı bir açılışın ardından dar bantta nispeten sıkışık bir seyir izleyen BIST-100 endeksi günü bankacılık endeksi öncülüğünde %0,94 yükselişle 109.111’den kapattı. Bankacılık endeksindeki sınırlı da olsa relatif olarak güçlenme çabasını devam ediyor. Ayrıca, yurtdışı borsalardaki güçlü seyir ve risk alma iştahındaki güçlenme de devam ediyor. Güvenli liman olarak tahvil ve altındaki satışlar risk alma iştahındaki güçlenmeyi destekliyor. Ekonomilerin açılması borsalardaki yükselişi güçlendirirken, ABD’den gelen verilerin beklentilerden daha az kötü gelmesi de borsalardaki yükselişi destekledi.

BIST, yurtdışı borsalardaki eğilime paralel yükseliş eğilimini güçlendirerek devam ettirirken, zirveden düşüşün yaklaşık %65’ni geri aldı. Teknik olarak bu görünüm endekste düşüş trendinin sona erdiğine ve kar satışları yaşansa da endekste yükseliş trendinin orta vadede devam edebileceğine işaret etmektedir. DXY dolar endeksi düşüş devam ederken, EM para birimleri günü değer kazançlarıyla tamamladı. Ancak, TL b klentilerden yüksek gelen enflasyon verisinin etkisiyle negatif ayrışarak günü sınırlı değer kaybı ile kapattı.

CDS’ler düşüşüne devam ederek uzun süre sonra 459 seviyelerine geriledi. CDS’lerdeki gerileme TL varlıklara ilişkin yüksek risk fiyatlamasının zayıflamaya başladığını gösteriyor. VIX volatilite endeksi 25 seviyelerine gerileyerek borsalardaki yükselişi desteklerken, endeksin 25 altında kalıcı olması borsalardaki volatilite döneminin sona erdiğine işaret edecektir. Ekonomilerin normalleşmesiyle birlikte borsalardaki yükseliş eğiliminin kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. BIST’in de yurtdışına paralel yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak güçlü yükselişler sonrası hem yurtiçi hem de yurtdışı borsalarda keskin kar satışları yaşanma riskinin de yükseldiğini belirtmek gerekir. Bugün AMB faiz kararı ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. ABD ve Dax vadeli endeksleri BIST kapanışına göre hafif pozitif seyir izliyor. Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksi güne pozitif eğilimle başlaması ve yükselişini düşük momentumla devam ettirmesi beklenmektedir.

Para ve Döviz Piyasaları:

Dün 6,7288-6,7411 bandında işlem gören Dolar paritesi, önceki gün sonuna göre %0,28 oranında değer kazanarak gün sonunu 6,7406 seviyesinden tamamladı. Sepet bazında ise Lira %0,65 oranında değer yitirdi. Borçlanma araçları piyasasında dün %11,62-% 11,75 seviyeleri arasında hareket eden on yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 13 baz puan artışla gün içinde gördüğü en yüksek seviye olan %11,75’ten günü tamamladı.

Yurt İçi Gündem:

Mayıs’ta TÜFE enflasyonu yukarı yönlü risk endişelerimizi haklı çıkardı: Mayıs ayı TÜFE enflasyonu %1,36 seviyesinde gerçekleşerek, %0,8’lik medyan piyasa beklentisi (bu rakam Bloomberg anketinde %0,7 idi) ve bizim %1,0’lik tahminimizin üzerinde kaldı. Geçen yılın aynı ayında aylık enflasyon %0,95 seviyesinde gerçekleştiğinden, bu rakamla yıllık TÜFE enflasyonu %10,9’dan %11,4’e yükseldi.

Çekirdek TÜFE enflasyonu (C grubu) ise aylık %1,7 gerçekleşmenin sonucunda (geçen sene: %1,3), yıllık bazda %10,9’dan %11,3’e yükseldi. Yİ-ÜFE enflasyonu ise, aylık bazda %1,54 seviyesinde gerçekleşti ve yıllık bazda %6,7’den %5,5’e geriledi. Mayıs enflasyonuna ilişkin ön değerleme notumuzda, Mayıs ayı özelinde tahminlerde ciddi sapmalara yol açabilecek önemli belirsizlikler bulunduğuna dikkat çekerek, tahminlerde yukarı yönlü risklerin ağır bastığını belirtmiştik.
Gerçekten de, dikkat çektiğimiz üzere, gıda ve giyim enflasyonu üzerindeki yukarı yönlü risklerin gerçekleştiği görülüyor. Öte yandan, gene dikkat çektiğimi üzere, tütün kalemindeki aylık enflasyonun ise (son sigara zammına bağlı) beklentinin bir miktar altında kaldığı görülüyor. Son olarak, hizmet enflasyonu ve temel mal grubu enflasyonunun beklentilerimize kabaca paralel olduğunu ve potansiyel risklerin gerçekleşmediğini söyleyebiliriz.

Mayıs ayı TÜFE enflasyonu beklentilerin hayli üzerinde geldiyse de, bunun TCMB’nin karar sürecini çok fazla etkilemesini beklemiyoruz.

Buna göre, TCMB’nin faiz indirme eğilimini koruması muhtemel. Bununla beraber, TCMB’nin son PPK toplantısı sonrası nispeten temkinli bir açıklama metni yayınladığı da dikkate alındığında, potansiyel faiz indirim(ler)inin 25-50 baz puan aralığında olabileceğini, ve faiz indirim döngüsünün sonlarında olduğumuzu düşünüyoruz.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)