E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAzerbaycan ve Ermenistan bir kez daha masada---

Azerbaycan ve Ermenistan bir kez daha masada

Azerbaycan ve Ermenistan bir kez daha masada
25 Eylül 2021 - 19:26 www.borsagundem.com

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının yayınladığı açıklamaya göre Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ve Ermeni mevkidaşı Mirzoyan, 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldi.

AGİT Minsk Grubu eş başkanları İgor Popov (Rusya), Stefan Visconti (Fransa), Andrew Schofer (ABD), yayınladıkları ortak açıklamada Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın, BM Genel Kurulu’nun 76. dönem toplantısında 2020’den bu yana ilk kez bir araya geldiğini belirtti.

Açıklamada, “Eşbaşkanlar, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile ayrı ayrı toplantıların yanı sıra her iki bakanın katılımıyla ortak toplantı düzenledi. Eş başkanlar, dışişleri bakanlarının Kasım 2020’den bu yana ilk kez gerçekleştirdiği görüşmeyi, iki ülkenin bölgede güvenlik, istikrar ve refahı sağlamayı amaçlayan doğrudan diyalog yoluyla barış sürecini sürdürme kararlılığının bir göstergesi olarak memnuniyetle karşılıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca eş başkanların, kendi yetkileri doğrultusunda Dağlık Karabağ ihtilafıyla ilgili veya ondan kaynaklanan diğer tüm sorunlara kapsamlı çözümler bulmak için taraflarla çalışmaya devam etme konusundaki bağlılığını yeniden teyit ettikleri kaydedildi.

Arabulucuların gerginliğin düşürülmesi ve sonraki olası adımlar ile ilgili somut ve hedefe yönelik önlemler önerdiği belirtilen açıklamada, yetkililerin son yıl içinde göstermiş olduğu çabalar ve son gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo ve AGİT Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile bir araya geldikleri vurgulandı.

Açıklamaya göre toplantılara ayrıca AGİT dönem başkanının özel temsilcisi Andrzej Kasprzyk de katıldı.

Azerbaycan'dan Ermenistan'a 'ırk ayrımcılığı' davası

Ermenistan: Türkiye ile üst düzey görüşmelere hazırız

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Cego26 Eylül 2021 10:56

    Kardeşim bu ülke senin babanın çiftliğimi aldığın s 400 ler ne oldu nerede şu an. Yeter artık git bu milletin başından.

  • Vatan delisii26 Eylül 2021 08:56

    Paşinyan paşinyan oldun perişan Boku yiyen paşinyan, Yaşasın Azarbeyca

  • serok agopyan25 Eylül 2021 23:39

    yiğit başbakan paşinyan ve onun sadık yoldaşı ararat mirzoyan masa başında azerbaycanı bir şekilde ikna edip kaybedilen ermenia topraklarını geri alacaklardır.yaşasın türkiya -ermenia dostluğu