E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAyasofya nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanır mı?---

Ayasofya nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanır mı?

Ayasofya nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanır mı?
10 Temmuz 2020 - 22:29 www.borsagundem.com

Danıştay’ın Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ne anlama geliyor? 24. Dönem CHP Milletvekili, hukukçu Ali Özgündüz ve siyaset bilimci Onur Erim, Sputnik’e konuştu

Yeniden ibadete açılması tartışılan Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan dava bugün sonuçlandı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylece Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının önü açılmış oldu. Peki, karar hukuken nasıl değerlendirmeli ve söz konusu gelişmenin sonuçları neler olur? Konuyu 24. Dönem CHP Milletvekili, hukukçu Ali Özgündüz ve siyaset bilimci Onur Erim, Sputnik’e değerlendirdi. 

‘Fatih Sultan Mehmet’in vakıf senedi yeniden esas alınmış oldu’

Ali Özgündüz, hukuki süreci “Ben gerekçeli karar metnini görmedim ancak basından takip ettiğim kadarıyla Danıştay’ın ilgili dairesi, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından cami olarak vakfedilmesine ilişkin vakıf senedini esas aldı. Danıştay, ‘vakıf senedi, idari bir tasarrufla, Bakanlar Kurulu kararıyla değiştirilemez’ diyerek söz konusu Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Yani buranın Fatih Sultan Mehmet tarafından cami olarak vakfedilme durumuna geri dönülmüş oldu. Bunun üzerine de Cumhurbaşkanlığı buranın Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrine ilişkin bir karara imza attı” diye anlattı. 

‘Ayasofya cami-müze olarak devam edecektir’

Ayasofya’nın bundan sonra ‘cami-müze’ olarak varlığını sürdüreceğini söyleyen Özgündüz “Ayasofya zaten bu karardan önce de kilise değildi. İbadete kapalı ve müze olarak kullanılan bir camii konumundaydı. Ayrıca bir kısmında da ibadet ediliyordu. Bu kararla birlikte Ayasofya’nın tamamı ibadete açılmış oldu. Ben buranın müze vasfını da koruyarak cami-müze olarak devam edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Bu kararla birlikte 70-80 yıllık tartışma son bulmuş oldu’

Özgündüz, kararın Türkiye’nin egemenlik hakkıyla ilgili olduğuna da işaret ederek “Ben bu karardan dolayı Türkiye’nin herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalacağına inanmıyorum. Neticede bu karar Türkiye’nin egemenlik hakkıyla ilgilidir.  Ancak elbette, Ayasofya’nın tüm insanlığın ortak değeri olduğu da tartışmasızdır. Rus ve Rum Ortodoks kiliselerinden karara sert tepkiler gelse de aslında Ayasofya, Ortodoksların olduğu kadar Müslümanlar için de sembolik bir anlam taşımaktadır. ‘Ayasofya’nın zincirleri kırılacak’ tartışmaları bu sembolik anlamdan ötürü 70-80 yıldır devam etmekteydi. Bu kararın alınması, Türkiye’deki siyasal islamcıların 3 temel siyaset malzemesinden birini onların elinden almış oldu. Siyasal islamcıların bu temel malzemeleri, başörtü meselesi, Taksim’e cami yapılması ve Ayasofya’nın cami olmasıydı. Üçü de çözüme ulaştığına göre bundan sonra hangi siyaset malzemesini kullanacaklar, bilmiyorum” diye ekledi. 

‘Batılı ülke ve grupların eline Türkiye’ye yeni cephe alma fırsatı geçti’

Siyaset bilimci Erim ise, Türkiye’nin bu hamlesinin uluslararası düzeydeki siyasi sonuçlarını değerlendirdi. Ayasofya kararını takip eden tartışmalar uzun soluklu olacağına işaret eden Erim “Öncelikle Ortodoks nüfusun yoğun olduğu başta Yunanistan ve Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden olumsuz tepkiler gelecektir. Bu karar ayrıca, özellikle Batı’da Türkiye’ye çok da dostane duygular beslemeyen ülkelere ve orada benzer tutumda olan gruplara da ülkeye karşı yeni cepheler almaları için fırsat sağlayacaktır. Ben Batı Avrupa ve hatta ABD ve oradaki Evangelistlerin bile meseleye dahil olacağına inanıyorum. Bu tartışmalar birkaç haftada bitecek nitelikte değil” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye, dünya mirasına zarar veriyormuş gibi bir hava estirilecek’ 

Türkiye karşıtlığının pek çok sebebi olduğuna ve Ayasofya gelişmesiyle birlikte bu karşıtlığın bir kampanyaya dönüşebileceğinin altını çizen Erim “Gelecek sert tepkilerin kodlarını UNESCO’nun bugün yaptığı uyarıda yakalamak mümkün. Çok büyük ihtimalle, ‘Türkiye dünya kültürel mirasına zarar veriyormuş, Hristiyan bir mabede zarar verme peşindeymiş veya ‘kültürel vahşet’ yapıyormuş gibi bir hava estirilecek. Ancak ülkenin yaptırımla karşılaşıp karşılaşmayacağını veya bunların ne olacağını kestirmek şu an için zor” diye konuştu.

‘İspanya ve Yunanistan başta olmak üzere çeşitli ülkelerin sicilleri bir hayli kabarık’

Türkiye’ye yönelik uluslararası tepkilerin ‘Pandora’nın Kutusu’nu açacağını söyleyen Erim “Bana göre asırlar geçmesine rağmen İstanbul’un halen ‘Konstantinopolis’ olmasını arzu edenler, şehrin Türk ve Müslüman olmasını hazmedemeyenler var. Ancak tepkiler ‘Pandora’nın kutusu’nu açar. Zira, Yunanistan ve İspanya başta olmak üzere Avrupa ve Balkanların, kültürel mirası hançerleme sicilleri bir hayli kabarık. İbadet yerlerinin fuar alanına dönüştürülmesi de dahil, yapılan pek çok yanlış var. Türkiye de Osmanlı da bu konuda oldukça masum. Osmanlı döneminde de orijinal murallar, figürler hep saklanmış, saydığım ülkelerin yaptığı gibi kılıçtan geçirilmemiş. Bu yüzden bu meseleler tartışılmaya başlandığında en çok zararı onlar görecektir” dedi. 

‘Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetiydi, geç bile kalındı’

Erim “Burası Fatih Sultan Mehmet’in özel mülküydü, burayı üzerine geçirmişti ve onu vakfederken de Ayasofya’nın ilelebet cami kalması şartını koşmuştu. 1934 yılında ise farklı bir karar alındı ancak içinde bulunulan zaman ve zemin düşünüldüğünde alınan kararı eleştirmiyorum. O zamana göre mantıklı bir karardı. Fakat bugün bu yeni kararın alınmasında çok geç kalındı. Yedinci hükümet zamanında alınan bir kararın değişmesi 66. hükümeti buldu. Bu kadar sürmemeliydi” diye ekledi. 

Ayasofya'daki ikon ve semboller için formül netleşti

Erdoğan, Ayasofya'da ilk namaz için tarih verdi

UNESCO'dan Ayasofya'ya ilişkin ilk açıklama

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (46)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • A. A.11 Temmuz 2020 18:10

  İnananlar sevindi, inanmayanlar üzüldü. Bir de ortada olanlar var. Onların kafaları karışık. Ortada kalmayın arkadaşlar. Gelin bu tarafa. Siz de sevinin. Ecdadımızı, şehitlerimizi mutlu edelim. Korkmayın elin gavurundan, Allah büyüktür. O'ndan geldik, O'na gideceğiz. Ecdadımız korksaydı bu topraklar Vatan olmazdı...

 • Haha11 Temmuz 2020 17:48

  Aysofyanin cami olmasi sahsinin umrundami saniyorsunuz ey saflar , o sizlerin dini duygularini somurup iktidarini surdurme pesinde ,son kozlarini oynuyor anlayin artik, kikise acilisinda da en onde papazdan once kurdeleyi kesiyorlardi bunlar :)))

 • Nedim11 Temmuz 2020 21:36

  Hiç aynaya baktın mı sen orada zavallı bir yaratık görüyorsundur. Ufuksuz çapsız, midesiz  ve kazurrat.

 • rizeli11 Temmuz 2020 16:46

  tum kalbiyle Allah a iman etmiş hiçbir müslüman bu karara üzülemez. üzülüyorsa kalbine baksın

 • Ali Bozok 11 Temmuz 2020 16:36

  Siz önce ATATÜRK ün vasiyet ini uygulayın din simsarları

 • Vatandaş11 Temmuz 2020 23:36

  Atatürk diyim onu kullananlar ve ona ençok ihanet edenler camilere karşı olanlar aynı zihniyetin fosilleridir

 • rizeli11 Temmuz 2020 16:36

  ezikler cirit atıyo burada. ne kadar zorunuza gitti ayasofyanın cami olması 😄.

 • BİR DOST11 Temmuz 2020 16:21

  Hiç bie şey yapamazlar çünkü bütün yapmak istediklerini yapmaya çalıştılar ve darbe dahil başaramadılar. Her yaptıkları şey Türkiye'yi güçlendirdi, kendi gücünü test etme fırsatı buldu. 

 • Erol g.11 Temmuz 2020 15:44

  ATATÜRK'ÜN IŞ BANKASI HİSSELERİNE ILISKIN VASİYETİNE DE UYARLAR MI ACABA ? ISTANBUL 4 YILI AŞKIN SÜRE IŞGAL ALTINDA KALDI ATATÜRK AYASFYAYI DA ISTANBULU DA PADİŞAHI DA ESARETTEN KURTARDI AMA ONUN VASİYETI YERİNE GETİRİLMİYOR YAPTIKLARI /KARARLARIBİRER BİRER YOK EDİLMEYE ÇALISILIYOR

 • ekonomist/stratejist11 Temmuz 2020 14:46

  Ya neyine yaptırım yapacak AB anlamış değilim. Hayırdır Ayasofya Türkiye toprakları içerisinde değil de İsrail'in toprakları içerisinde midir anlamış değilim arkadaş.. Kendi sınırlarımizdaki bir müzeyi Camiye döndürdük kime ne hesap vereceğiz. Atatürk'ün canı istedi müze yaptı Erdoğan'ın canı istedi Cami yaptı..Tamamen tasarruf hakkımızi kullandık..Size n'oluyor AB kaşınmayın..

 • ...11 Temmuz 2020 14:02

  10tl daha hazirlayin :)

 • AhmetK12 Temmuz 2020 08:47

  Biz 10 degıl 1000 de verırız de, sen 5 para etmeyen haysıyetınle nasıl yasayacaksın... Bunu dusun bence

 • Vefa Semti sakini11 Temmuz 2020 13:52

  İstanbul'un ilk Fatih'i Fatih Sultan Mehmet Han olmuştur. Fakat, birinci Fatih'in aldığı İstanbul, onun soyundan gelen Vahdettin Efendi tarafından 1918 yılında İngilizlerin başını çektiği işgal güçlerine teslim edilmiştir. 1918 yılında düşmana teslim edilen İstanbul'un, 1922 yılında Kurtuluş Savaşı galibi Türk Ordularının komutanı Gazi Mustafa Kemal önderliğinde yeniden fethi yapılmıştır. İstanbul'un ikinci Fatih'i Gazi Mustafa Kemal olmuştur. O olmasaydı Fatih Sultan Mehmet Han'ın feth ettiği İstanbul'a ve bugün camii olsun müze kalsın diye tartıştığınız, kendinizce fikir beyan ettiğiniz Ayasofya Camiine ancak uzaktan bakabilirdiniz.

 • Osman11 Temmuz 2020 13:40

  Camii olarak açıldı hayırlı uğurlu olsun aslında sadece cuma günleri için açılsaydı iyi olurdu diğer günler ziyaretçilere ücret karşılığı açık olsun çünkü para basan bir mekan.tarihi yerler müzeler her gün para basıyor.oradan toplanan para ile 10 tane cami yapılır aç , yoksullar doyurulur.Yani maddi tarafını düşünsek iyi olur.

 • AhmetK12 Temmuz 2020 08:49

  Herseyı para ile olcme.. Bu kadar paragozlugun sonu cook feci olur..

 • ye11 Temmuz 2020 12:44

  işsiz gençler gitsin ayasofya caminde iş bulmak için dua etsin. Diğer camilerde dualarınız kabul olmadı ise, ayasofya camini deneyin bide... 

 • AhmetK12 Temmuz 2020 08:53

  Super beyinler, siz toplanın iş kurun issizlere care bulun. Super!! Zekalarınızla start uplar kuruyorsunuz, atom parcalısıyorsunuz dimi kadıkoy, cihangir barlarında, fox tv karsısında. Hayatınızda manevıyat olmayıp, gunluk sehvet ve maddiyat açlığıyla yasadıgınızdan size bu konuşar cok uzak. Hee, bir de cok cahil olup, kendinizi akıllı sanmayın. Universite bitirmek adamın cehalatını almayabiliyor

 • Nedim11 Temmuz 2020 15:53

  Be Allah ın sersemi  gelişmemiş ülke beyni:   bütün işsizler mekatronik, uzay, bilgisayar mühendisi mi?  Bunların zaten işsiz kalması pek mümkün değil!  Sorun senin gibilerin hasbel kader adlarının bildiği bu meslekler değil  çok şey bildiğini zan edip elinden pek iş gelmeyen bulduğu işleri de kendisine yakıştırmayan artiz olma hayali ile yaşayan tiplerdir. Herkes  bilişim uzmanı vs. olacak  diye bir şey yok. 

 • gelişmemiş ülke beyni11 Temmuz 2020 14:47

  la Nedim ben de mekatronik, uzay, otomotiv, bilişim, ergonomi, inovasyon müh., teknisyen, ara elemanı falan yazmışsın sandım. vizyona bak servisçi, kaynakçı. Dünya nereye gidiyor bu bizim düşükler nereye.

 • Nedim11 Temmuz 2020 13:40

  İş çok çalışacak adam yok. Kaynakçı, tesisatçı, tabildotçu, serviş işçisi, dağıtıcı!  Bir çok firma bu tip elemanlar arıyor.  Babasının verdiği 50 tl. ile benzin atıp  berduşluk yapmak daha  kolay geliyor.  Sen gibiler de burada maaşlı soytarılık yapıyor.

 • karar11 Temmuz 2020 09:38

  Deepest concentration deepest thought.hangi kararı alırsa alsınlar her şey güzel ve muhteşem olacak ve artık eden bulacak.

 • diyor11 Temmuz 2020 09:16

  dünya miras listesi diyor yani herkese ait ortak.

 • ferah11 Temmuz 2020 06:40

  Haberi duyduğuma birden içim ferahladı hiç böyle bir duygu yaşamamıştım seksen yıldır ruhumuzu daraltan laneti kaldırdığı için REİS'E teşekkürler ve RTE için hiç bir kulağın duymadığı hiç bir hocanın bilmediği sadece ALÎÎM OLAN ALLAHIN DUYDUĞU VE BİLDİĞİ DUALAR EDECEĞİM.

 • aslan11 Temmuz 2020 14:48

  Neye sevindin ayasofyayı yapan roma bizans kültürü. Senin en iyi yapılarını yapan mimar sinan da ermeni kökenli. Senin hangi sanatsal, tarihi yapın var ?

 • baturayersin11 Temmuz 2020 11:13

  içinde kostantinin resimleri tapınak şovelyenin resimleri var 

 • Uyan11 Temmuz 2020 01:12

  Din ile siyaset yapılmaz..  s400 leri toprağa gomecekler ve gündemi böyle meşgul etme dizileri :O 

 • mantık11 Temmuz 2020 13:44

  5 400 lrin kurulamaığını söylyen  züppe ordu ile beraber teşviki mesai mi yaptın dürzü?  İçin fesatçılıktan kurumuş soytarı sizi bu ülke de tutan da kabahat!

 • Oduncu11 Temmuz 2020 09:40

  Vb çok gereksizsin kuramayana bir lafın yok da belirtenemi gücün yetiyor ? Mirasından mı verdin parasını yoksa mal mı bağışladın soracak tabi kuruldumu diye git cebinden ver o zaman kimsenin lafı olmaz.

 • South 11 Temmuz 2020 09:12

  Sen imamoğluna sor, canana sor. Seçim öncesi bal gibi de dini kullanıp siyaset yaptılar. Canan bariz ateist olduğu halde semaya el bile kaldırdı, dua etti.

 • Vb11 Temmuz 2020 02:27

  alırken de alamayacaklar diyen kafa mı bu ? daha iddialı olmanı beklerdim , toprağa gömülmezse Taksimde anırır mısın mesela ?  yoksa sözünün arkasında duramazsın çünkü söz senin arkandan mı çıktı geldi ?

 • vatandaş11 Temmuz 2020 01:08

  fatih istanbulu 8 haftada feth etti bizimkiler 80 yılda ayasofyayı açtı 

 • Osmanlı11 Temmuz 2020 00:43

  Reis Kılıç hakkımızı tekrar tessis etti! Yola devam!

 • Metehan 11 Temmuz 2020 00:40

  Ekonomik sosyal hukuk eğitim sistemi, sosyal adaket, işsizlik tarım ziraat, ve daha bir çık alanda topluma söykecekleti bir şey kalmamış eğer sevime gidilirse. Din ve milliyetçilik üzerinden oynamanın karşılığı yüksek ve hem de bu kötü gidişatta toplumum dikkati ülkenin diğer ekonomik sosyal gercekliklerinden uzaklaştırılır. Gelebilecek devülasyonun ekonomik sıkıntıların nedeni kötü yönetim olmaz, muhteşem yönetime rağmen ‘dış mihraklar’ yüzünden olmuş olur.

 • Psikolog11 Temmuz 2020 00:35

  Zaten istenen dışarıdan tepkiler gelmesi ve din ile milliyetcilikle politik puan yükseltmek ve ayrıca gelişi görünen büyük ekonomik sıkıntıların kaynağı “dış mihrak yüzünden” olayIna bağlama.

 • 2021 seçim10 Temmuz 2020 23:19

  Develuasyon olursa sebebi hazır bizi ve İslamı çekemeyen dış mihraklar. Ekonomik olarak hiç bir sıkıntımız yoktu, dış mihraklar üzerimizde oyun oynadı

 • AhmetK12 Temmuz 2020 08:56

  Kelimesini dogru yazabıldıgın konular ızerıne konus bence ;) Yada chp genel merkezi size konu başlıklarını dogru versın, oralardan yorum yazın. Cesaret, maneviyat sıze uzak konular. İftira, korku, hainlik, din dusmanlığı,maddiyat ve şehvet siz bu konulardan yuruyun. Hayatınızda cok olan kavramlar bunlar

 • Vb11 Temmuz 2020 02:28

  dik duramayan karşı tarafa geçebilir , en azından dürüst olur

 • Cmar beyin11 Temmuz 2020 01:55

  Bunun vatanseverlikle ne alakası var muhakemesiz cücük. 18 senedir neden vatansever değildin de Ayasofyayı ibadete açmadın. İkiyüzlü olma bendeki beyin senin tüm sulalende yok

 • Ali bey11 Temmuz 2020 00:19

  Boş konuşma. Vatansever ol biraz.hersey para degil

 • EKRİST10 Temmuz 2020 22:57

  ZATEN HER TÜRLÜ KAHBELİKLER SÜREKLİ OLARAK ÜZERİMİZDE YAPILMAKTADIR.BUGÜN ABD 21 000 TIR SİLAHLA ÇEVREMİZDE TERÖR ÖRGÜTÜ OLUŞTURDU.TERÖR ÖRGÜTÜ PKK 40 YILDIR OLUŞTURDU. SİLAHLANDIRDI EĞİTTİ BİNLERCE İNSAMINIZI ÖLDÜRMEDİ.FETÖ DENİLEN BİR OLUŞUM KURDULAR TÜM ADALET , TSK SİSTEMİNİN İÇİNE SIZIP YILLARCA ÜLKEMİZİ YÖNETMEDİLERMİ.KOCAKCA İNCELDİĞİ YERDEN KOPSUN .YÜCE ALLAH ın DA BİR BİLANI VARDIR.YİNE DÜNYA YA HÜKMEDİP İSLAMI TÜM DÜNYA YA YİNE YAYACAK OLAN BİR MİLLET VAR ODA TÜRK MİLLETİDİR.

 • RERE10 Temmuz 2020 23:43

  BÖYLE BİR YORUMU BEĞENMEYENLER ART NİYETLİDİR. 

 • Tolga10 Temmuz 2020 22:49

  Atatürk müzeye çevirmekle hata yaptı ilerisini göremedi neden bunu yaptı hickimse bunu tartismiyor.ameikadaki Bizans kuruluşunun isteğini neden gerçekleştirdi.

 • Tufan11 Temmuz 2020 06:06

  Zinhar seni Atatürk düşmanı. Sen kimsin bunu sorgulayacak. Bırak onu aklına getirecek. Mustafa Kemal ne yaptıysa kesin doğrudur. Asla eleştiremez teklif dahi edemezsin. İşte standart kör kemalist anlayışı bu. Arkadaş insan bu. Hatası olmaz mı hiç. Yok. Ayasofya, türkçe ezan, halifelik kaldırılması, harf değişikliği bunlar çok büyük hatalardı. Şimdi hatalardan dönülüyor çok şükür.

 • ali10 Temmuz 2020 22:37

  çıkacak ekonomik krize neden

 • Gouk fluk11 Temmuz 2020 01:56

  Yandastan nemalan sonra bize vatan dersi vermeye kalk

 • Ali bey11 Temmuz 2020 00:19

  Biraz vatansever olsan önce cebini dusunmezdin