E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAvrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı---

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
10 Nisan 2019 - 14:54 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi, 2019 sonuna kadar mevcut seviyeleri öngörüyor.

Avrupa Merkez Bankası(ECB), faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. ECB'nin bugünkü toplantısının ardından, faiz oranının yüzde 0,00 olarak devam etmesi kararı verildi.

Analistler de, ECB Para Politikası Kurulu'nun faiz oranını değiştirmeyeceğini tahmin ediyorlardı. Banka açıklamasında faiz oranlarıın en azından 2019 yılı sonuna kadar cari seviyelerde kalmasını beklediğini belirtti. Açıklamada, enflasyonun hedefe sürdürülebilir şekilde yaklaşmasının devamının sağlanması için faizlerin gerektiği sürece cari seviyelerde kalabileceği ifade edildi.

ECB, "Vadesi dolan kıymetlerden ana para ödemelerinin yeniden yatırıma yönlendirilmesine devam etme niyetindeyiz. Yeniden yatırıma yönlendirmenin faiz artırımları başladıktan sonra uzun bir dönem için daha devam etmesi uygun olur." açıklamasında bulundu.

Bilgi notları:

- ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40 olarak korudu. Piyasa beklentisi de aynı yöndeydi.

- ECB, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. Piyasa beklentisi de oranı değişmeyeceği yönündeydi. - ECB en son 16 Mart 2016 tarihinde faiz oranlarını 5'er baz puan aşağı çekerek bugünkü seviyesine getirmişti.

- Euro Bölgesinde yıllık tüketici fiyatları yüzde 1,4, çekirdek tüketici fiyatları yüzde 0,8 seviyesinde bulunuyor.

- ECB'nin SPF anketinde enflasyon tahmini bu yıl için yüzde 1,5, gelecek yıl için yüzde 1,6 seviyesinde bulunuyor.

- ECB Başkanı Mario Draghi'nin karar ile ilgili basın toplantısı TSI 15.30'da başlayacak. - Bir sonraki toplantı 6 Haziran'da gerçekleştirilecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)