E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiAvrupa bankaları Rus tahvillerinin ticaretine yeniden başladı---

Avrupa bankaları Rus tahvillerinin ticaretine yeniden başladı

Avrupa bankaları Rus tahvillerinin ticaretine yeniden başladı
18 Ağustos 2022 - 08:06 www.borsagundem.com

Wall Street bankalarının ardından Avrupalı bankalar da Rus borçlanma kağıtlarında alım - satıma imkanı vermeye başladı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın geçtiğimiz ay yatırımcıların ellerindeki Rus tahvili pozisyonlarını kapatmalarına imkan vermesi sonucunda Wall Street bankalarının müşterilerine Rus tahvillerinde işlem yapma olanağı sağlamaları Avrupa bankalarını da harekete geçirdi. 

Financial Times'ın haberine göre Avrupalı regülatörlerin de yatırımcıların ellerindeki Rus devlet ve şirket tahvili pozisyonlarını azaltmalarını yardım için yasakları gevşetmeleri Avrupa bankalarının Rus tahvillerinde işlem yapma olanağı sunmaya başlamalarının yolunu açtı. 

Konuya yakın kaynaklara göre, JPMorgan Chase, BofA, Jefferies ve Citigroup gibi ABD bankalarının ardından UBS, Barclays ve Deutsche Bank müşterilerinin ellerindeki Rus borçlanma kağıtlarını satmalarına imkan vermeye başladılar.

Credit Suisse ve HSBC gibi bankalar ise Rus borçlanma kağıtları piyasasından uzak durmaya devam ediyorlar. 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının başladığı 24 Şubat'ta Rusya'nın yabancı para cinsinden tahvil stoğu 40 milyar dolar seviyesindeydi ve bunu yarısı yabancı yatırımcıların elinde bulunuyordu.

ABD'li bankalar Rus tahvillerinde alım satım işlemini açtı

 

JPMorgan ve Goldman Sachs Rus tahvil işlemlerinden çekiliyor

 

Rus tahvillerine Batı ilgisi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )18 Ağustos 2022 08:37

    Bizlerin küstüğümüz devletler ile, yeniden barışmamız gibi bir durum bu :D o bakımdan gaza gelmek yerine, getiriler/götürüler ön plana alınıp adımlar atılmalı. Bu işler siyasetten uzakta devlet birimlerince karşılıklı yapılmalı. 526 tv 765 radyoya koşuşan Biden gördünüz mü ? Millete meydanlarda işaret yapıp Rusya ya karşı anıt okutan Bİden izlediniz mi ?... Dış siyaset böyle. Devlet birimleri bir şekilde uzlaşıp anlaşır, 7/24/365 gün siyasilerde konuşmaz. bir gaz alır, ortada konuşur, unutulur. Ticaret başlar... :D alternatif çözümler üretilir...