E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaAsya borsaları sert geriledi---

Asya borsaları sert geriledi

Asya borsaları sert geriledi
21 Ocak 2022 - 07:57 www.borsagundem.com

Asya hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde sert geriledi

Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde ABD'deki kayıpları takip etti. Enflasyon kaygıları, para politikalarında daha hızlı sıkılaşma beklentileri ve yüksek seviyelerdeki tahvil faizleri piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam etti.

Japonya'da Nikkei 225 Endeksi ve Topix endeksleri yüzde 1.5 civarında geriledi. Bölge genelinde otomotiv hisseleri kayıplara öncülük etti. Toyota yüzde 3, Mazda yüzde 4.2 ve Mitsubishi yüzde 5 civarında düştü.

Japonya'da Cuma günü İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede tüketici fiyatlarının Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, taze gıda fiyatları hariç yüzde 0.5 yükseliş kaydettiği bildirildi. Ekonomistlerin beklentileri artışın yüzde 0.6 düzeyinde olması yönündeydi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 endeksinde yüzde 1.5 civarındaki kayıplara madencilik ve bankacılık hisseleri öncülük etti.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi de geriledi. Şanghay Bileşik ve Shenzen endeksleride bölgedeki kayıplara eşlik etti.

Japonya'da çekirdek enflasyon Aralık ayında yüzde 0,5 oldu

Japonya'da taze gıda fiyatları dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek tüketici fiyatları artan yakıt ve ham madde maliyetlerinin etkisiyle Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 artış gösterdi.

Ekonomistler ise çekirdek enflasyonun yüzde 0,6 olmasını bekliyorlardı. Fiyatlar, Kasım ayında da yıllık yüzde 0,5 artış göstermişti.

Aralık ayında enerji fiyatları yıllık yüzde 13,4 arttı. Bu, 1981 yılından bu yana görülen en yüksek artış olarak kayıtlara geçti. Benzin maliyetleri de Aralık ayında yüzde 22,4 yükseldi.

Taze gıda fiyatlarının yanı sıra enerji fiyatları da dışarıda bırakıldığında Aralık ayında tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 geriledi. Taze gıda ve enerji hariç fiyatlar son 9 aydır düşüyor.

Aralık ayında manşet enflayon ise yüzde 0,8 seviyesinde gerçekleşti. Fiyatlar Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 yükseldi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)