E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAnkara Barosu soruşturmasında ıslak imzalı karar metni istendi---

Ankara Barosu soruşturmasında ıslak imzalı karar metni istendi

Ankara Barosu soruşturmasında ıslak imzalı karar metni istendi
12 Mayıs 2020 - 16:32 www.borsagundem.com

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yönelik açıklaması nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Ankara Barosu'ndan, açıklama yapılmasına ilişkin ıslak imzalı yönetim kurulu kararını istedi.

Ankara Barosu, geçen 26 Nisan'da yaptığı açıklama ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a, Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii'nde, ''Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi'' konulu Cuma Hutbesi nedeniyle tepki göstermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu hakkında, ''Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasıyla ilgili basın açıklaması'' başlıklı açıklama nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

''Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama'' suçundan resen başlatılan soruşturmanın yanında, Diyanet İşleri Başkanlığı ile bir vatandaşın şikayeti üzerine de soruşturma başlatılmıştı.

ISLAK İMZALI KARAR İSTENDİ

Alınan bilgiye göre soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve bir vatandaşın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, Ankara Barosu’ndan açıklamanın yapılması yönünde alınan yönetim kurulu kararının ıslak imzalı metnini istedi.

Savcının, açıklamayı kimin kaleme aldığı, metnin altında kimlerin imzası bulunduğunun tespiti için bu belgeleri istediği belirtildi. Savcılığın, istenilen belgenin incelenmesi ardından, sorumlu gördüğü kişilerin beyanlarını alabileceği ve kovuşturmaya gerek görürse Adalet Bakanlığı’ndan izin talep edebileceği öğrenildi. Öte yandan savcılığın resen başlattığı soruşturmanın ise sürdüğü bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanı açıklaması sonrası soruşturma

Ankara Barosu'ndan 'soruşturma' açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Volkan12 Mayıs 2020 16:49

    Dİn konusunda söz söyleme yetkisi Diyanet'te ve dinin muhatabı olan insanlardadır. Bunun dışındaki kurumların din hakkında yorum yapamaz, ıslak imza istenmesi normal. Diyelim bir anonim şirket veya dernek din hakkında yorum yaptı, orada muhatap o kararı alanlar ve o sözü söyleyenlerde olmalıdır. Aslen din insanlar için gelmiştir ve din konusunda bunun dışındaki kurumları çok dikkate almamak lazım.