E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAltılı Masa toplantısı sonrası ortak açıklama---

Altılı Masa toplantısı sonrası ortak açıklama

Altılı Masa toplantısı sonrası ortak açıklama
02 Ekim 2022 - 19:04 www.borsagundem.com

Güçlendirilmiş parlamenter sistem hedefiyle bir araya gelen CHP, İYİ Parti, DP, Saadet, Gelecek ve DEVA Partisi’nin liderleri, ikinci tur görüşmelerinin ilkini gerçekleştirdi. Kritik toplantı sonrası Altılı Masa'dan ortak açıklama geldi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen Liderler Buluşması'nda bir araya geldi.

'DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İNŞA ETMEK İÇİN BİR ARADAYIZ'

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada şunlar kaydedildi:

"12 Şubat 2022 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin ev sahipliğinde başlayan toplantılarımız, kamuoyu ile paylaştığımız temel ilkeler ve hedefler doğrultusunda kararlılıkla devam etmektedir. Gerçekleştirdiğimiz ilk altı toplantıda siyasi tarihimizde ender görülen bir işbirliği anlayışı içinde önemli mesafeler aldık.

Bizler, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni'ni hazırlayan altı siyasi parti olarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek bir arada özgürce yaşamak, toplumsal huzuru ve barışı sağlamak, tüm vatandaşların insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesini güvence altına almak, çoğulcu, demokratik bir Türkiye inşa etmek ve gelecek nesillere bu değerleri emanet etmek için bir aradayız.

İKİ TEMEL KONU ELE ALINDI

Altılı Masa olarak kurduğumuz Geçiş Süreci Yol Haritası Komisyonu, Anayasal ve Yasal Reform Komisyonu, Kurumsal Reform Komisyonu, Seçim Güvenliği Komisyonu ve İletişim Komisyonu yarının Türkiye'sini inşa için çalışmalarını hız kesmeden sürdürmektedir.

Liderler Buluşmaları'nın ikinci turunun bu ilk toplantısında yaklaşan seçim takviminin ve artan toplumsal beklentinin bilincinde olarak iki temel konuyu ele aldık:

Birincisi, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası konusunda yapılan çalışmaları değerlendirdik ve bu konudaki çalışmaları en kısa sürede tamamlayarak kamuoyunun bilgisine sunma kararı aldık.

9 TEMEL POLİTİKA ALANI SIRALANDI

İkincisi, ülkemizin önemli temel politika alanları için ortak bir çalışma grubu kurulmasına, halkımızın menfaatleri doğrultusunda ortak politikalar belirlenmesine ve bu politikaların ortak taahhütlerimiz olarak kamuoyuna ilan edilmesine karar verdik.

Bu temel politika alanlarını da;

– Hukuk, adalet ve yargı,
– Kamu yönetimi,
– Şeffaflık, denetim ve yolsuzlukla mücadele,
– Ekonomi, finans ve istihdam,
– Sektörel ve bölgesel konular,
– Bilim ve teknoloji,
– Eğitim ve öğretim,
– Sosyal politikalar,
– Dış politika, güvenlik, savunma olarak belirledik.

Önemle bir kez daha vurgularız ki, halkın gerçeklerinden tamamen kopmuş siyasi iktidar, çarpıtma ve algıyla gerçeklerin üzerini örtebileceğini sanan beyhude bir çaba içerisindedir. İktidarın yarattığı yozlaşma öyle bir boyuta ulaşmıştır ki, borsa manipülasyonlarıyla bir avuç yandaşın zengin edilerek küçük yatırımcının yok edilmesi dahi bu dönemde yaşanmıştır.

'BU ADALETSİZ DÜZENE BİRLİKTE SON VERECEĞİZ'

Tüyü bitmemiş yetimin hakkıyla hem de kamu bankaları üzerinden borsa manipülatörleri kurtarılmaya çalışılmıştır. Gençlerimiz daha iyi yaşam koşulları ve özgürlük için başka ülkelere giderken, kamuda dört beş maaş alanlar lüks ve şatafat içinde yaşamlarını sürdürmekte; ülkeyi yönetenler zenginleşirken geniş halk kitleleri fakirleşmektedir. Bu adaletsiz düzene birlikte son vereceğiz.

'MİLLETİMİZ MÜSTERİH OLSUN'

Güçlü bir demokrasi olmadan güçlü bir ekonomi olamayacağı, güçlü bir ekonomi olmadan da güçlü bir dış politika olamayacağı gün ışığı gibi ortadadır. Dış politika ve milli güvenlik konularını iç politika malzemesi olarak kullanan iktidar Ege'deki Türk-Yunan dengesinin Yunanistan lehine bozulmakta olduğu gerçeğini hamasi nutuklarla örtmeye çalışmaktadır. Kurumsal akıldan yoksun dış politikanın ürünü olan bu güvenlik zaafı hiçbir hamasi dille kapatılamaz. Öte yandan, Rusya'nın Ukrayna'nın bazı bölgelerini ilhak kararını da Kırım'ın ilhakı kararı gibi geçersiz görüyoruz.

Milletimiz müsterih olsun! Toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunları her geçen gün ağırlaştıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, keyfilikle ve kural tanımazlıkla, Türkiye Cumhuriyeti'ni bir şahıs devletine dönüştürmesine ve 85 milyonu uçuruma sürüklemesine asla izin vermeyeceğiz.

CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Kamuoyunun bilgisine bir kez daha sunarız ki;

Altılı Masa hedefine emin adımlarla ilerlemektedir ve göstereceğimiz ortak Cumhurbaşkanı adayı, Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olacaktır.- Altılı Masa aynı zamanda, demokratik hukuk devleti için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi tesis edecek Meclis çoğunluğunu da kazanacaktır.

Yeni bir yönetim anlayışı ve siyaset kültürüyle ülkemiz hızla kutuplaşma girdabından çıkartılacak, inancı, kimliği, dünya görüşü ve yaşam tarzı sebebiyle hiç kimse ötekileştirilmeyecek, temel hak ve özgürlükler güvenceye kavuşacak, gençlerin önündeki tüm engeller kaldırılacak, kamuda israfa son verilecek, siyasi ahlak kanunu yürürlüğe girecek, yolsuzlukla ve yozlaşmayla etkin mücadele edilecek, güçlü kurumlar tesis edilecek, tüm terör örgütlerinin, yeraltı suç örgütlerinin ve uyuşturucu baronlarının üzerine kararlılıkla gidilecek, güzel ülkemizin hiçbir çocuğu yoksulluğa mahkûm edilmeyecek ve Türkiye rahat bir nefes alacaktır.

Altılı Masa olarak her zaman vurguladığımız gibi, bu yeni bir başlangıç ve yeni bir inşadır."

Ankara'da 6'lı masanın ikinci tur toplantıları başladı

 

Financial Times'tan 6'lı masa haberi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (30)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • analiz03 Ekim 2022 14:52

  Havanda su dövmeye devam bunlar zorla RTE yi yeniden seçtirecekler.

 • xyz03 Ekim 2022 09:05

  Altılı masa diyen çapsızlar. Sizin masa kaç kişi onu söyleyin. En azından altılı masa milletin gözü önünde. Sizin masada kimler var Maocu Perinçek, Siyasi ömrünün sonunda Bahçeli, Rahmetli Muhsin Reisin kemiklerini sızlatan Destici, Atatürk Cumhuriyeti düşmanı Cemaatlar, dışarıdan finansör Katar ve körfez ülkeleri araplar içeriden ince ve Sarıgül güney doğuda el altından HDP ye alternatif kurdurulan Hüda-Par daha sayayım mı? Sizin masanın istekleri kendileri için aslanım. Aç gözünü Türkiyem kurtuluş Mavi Gözlü Sarışın Kurdun yoludur.

 • xyz03 Ekim 2022 08:41

  Çağdaş ve modern Türkiye yi birliktelikler ileri götürür. Şimdiki sistem bizi ya kuzey kore yada venezuella yapar. Siz alışmışsınız yalnızca kendi sesinizin duyulmasına. Ama Güneş er veya geç her zaman doğar. Siz bilirmisiniz karanlıkta avlananların Güneş doğunca nereye gittiklerini.

 • öneri güleni03 Ekim 2022 08:30

  cek cak ecek acak mışdı dı mış muşdu du muş 😂😂 döviz nasıl düşücü tık yoh . döviz alımlarına vergi mi en az %30 uygulanacak hammade ve mecburi ithalat ve ihracat kanalları dışında eee yoh döviz in boronlarının kafası mı çalışmayı daha yüksek faizle döviz vermek yerine düşük faizle döviz versin siye biye eee yoh. cek cak ecek acak yohsam eskiden olduğuğu gibi dün dündür bugün bugündür mü olucek vallahülazim. 🤔😉

 • borsacı03 Ekim 2022 06:10

  bu masada dalavere dümen başka icraat yok.meral başkanın aklı salim davranıp bu masadan çıkacagını tahmin ediyorum.

 • Benzemezler03 Ekim 2022 04:20

  Senaryo başladı adalet demokrasi sünepeler

 • E.g.03 Ekim 2022 02:58

  6 DEĞİL 16 PARTİ BİRARAYA GELSE SİNGAPUR HONKONG BELEDIYELERİ GİBİ SOSYAL KONUT YAPIP DÜŞÜK GELİRLILERE KEFİL ŞARTI ARAMADAN KİRAYA VERMEYECEKLER İSE ONLARA DA OY VERMEM

 • E.g.03 Ekim 2022 02:43

  TOKİ ARSALARINIÑ BİR KISMI BELEDİYELERE DEVREDİLMELİ BELEDİYELER BU ARSALARA SOSYAL KONUT LAR YAPIP KEFİL ŞARTI ARAMADAN DÜŞÜK GELİRLİLERE SÜRELİ/SÜRESİZ KİRAYA VEREREK KİRALIK KONUT ARZI YARATMALIDIR

 • xyz03 Ekim 2022 00:40

  Fonlanan maaşlı troller artmış seçim çalışmaları başlamış. Millete ait olan aldığınız paralar haram olsun zehir olsun zıkkım olsun.

 • Gur03 Ekim 2022 01:02

  Zubuk kafa ..7000 lia emekli maasim var..kimseye allahtan baska minnetim yok...

 • Gur02 Ekim 2022 23:41

  Batinin FON ladigi 7 li masayi dikkate almam.. ayrica FONDAJ medyaa olmaktansa YAN das medyayi tercih ederim.

 • xyz03 Ekim 2022 08:44

  Gur; sen yalancı birisin. işiniz gücünüz çamur.

 • MERCAN Zafer02 Ekim 2022 22:06

  Havanda su dövmeye devam. 

 • xyz02 Ekim 2022 21:56

  Baran; sizin masa kaç kişi. Bahçeli, Perinçek, Destici, Hüdapar, Cemaatlar daha sayayım mı? Gizli olanlarıda sayayım mı? Siz sekizi dokuzu bir sayarsınız. O yüzden sus edebinle otur.

 • IDAM02 Ekim 2022 21:52

  Allah,bu toplama zihniyetten Turk,u ve Turkiyeyi korusun.Amiin.elle tutulur birtane projeniz yok ,tek soylediginiz gozboyama yuvarlak laflar .........umarim sonsuza dek silinirsiniz,,,,,

 • EXSTRİKS02 Ekim 2022 21:48

  Bir sene oldu hala başkanlarını seçemediler.ulan bunların hiç mi kafası çalışmıyor bu ülkeyi nasıl yönecekler.bence kura çekin olsun bitsin bu iş.

 • MUHALET KUŞUÖTMEZ02 Ekim 2022 21:46

  Ülkemiz ateş çemberine aldı düşmanlarımız bunlar daha kendi başkanlarını seçemezler iken nasıl bu ülkeyi idare edecekler.bir de işin için de HDP var peki onlarda devreye girince her şey arap saçına dönecektir.Yakında Kemal ABD gidecekmiş ona verirler talimatı iş bence orada çözülecek.bence bu yaşananların hepsi numara.bunların proje ve vizyonları yoktur.milleti oyalayıp kafalarını karıştırıp duruyorlar.ülkemiz gelecekte ya parçalanacak yada güçlü bir devlet olarak hayata devam edecektir.

 • Erdem02 Ekim 2022 21:45

  Adam ben afayim...diyor...oda net konusmjyor KAZAACAK ADAY Diyor yani acik sen kazanamassin diyor...sonrada cikyor aileme emanet ettim diyor... guzel..kiviriyor...sonuc kadini Fendi erkegi yendi..millet bunlari yemez..isinize bakin..zaten bunlarfan bir halt olmaz.

 • Kaan02 Ekim 2022 21:40

  Sogan ekmek yerim yine sunlara eyvallah etmem...batinin piyonlari..

 • xyz03 Ekim 2022 08:48

  Hayatın boyunca sen yalnızca bir tek öğünü soğan ekmekle geçirdin mi? Bu gariban millet yıllardır günlerini soğan ekmekle geçiriyor. Bırak onu çöpten karnını doyuran var. Bırak bu sahtekarca söylemleri.

 • Baran02 Ekim 2022 21:38

  Hey Allah ım şunların haline bakın hele  Kendilerine hayrı yok. Oturdukları yerden salla gitsin. Biri ssk yı batırmaktan rahşan aafı ile kurtulmuş  Biri 28 şubatçıların emir kulu diğeri eski Sivas bld başkanı bu kadar hizmet fazla diyor.  Ahı gitmiş vahı kalmış bir dede.  Bir diğeri  başka bir telden çaııyor.

 • xyz02 Ekim 2022 21:51

  Baran denen çapsız aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor. Açılım ve saçılım zamanında buralarda HDP ve PKK ' yı ve FETÖ'yü şirin gösyerme işleri yaptığınız günler daha unutulmadı. Sizin ittifak kim. Bahçeli, Perinçek, Destici, gizli ortaklarınız Sarıgül ve Înce daha sayayım mı?

 • Ketenoğlu02 Ekim 2022 21:16

  gene en iyisi erdoğan bunlardan iş çıkmaz 

 • vatandaş 02 Ekim 2022 20:51

  kamu hisselerindeki insanlar intiharın eşiğine geldi yiye yiye bitiremediniz küçük yatırımcıları

 • yorum 02 Ekim 2022 20:07

  6 ya 1 se ben1in yanındayım

 • xyz02 Ekim 2022 21:20

  Sen kavgayla siyaseti karıştırdın. Ama normal.

 • Ulan gitt 02 Ekim 2022 20:02

  Size oy verenin. Güçlendirilmiş parlamenter sistem:))) ulan 70 sene bu devlet koalisyonla uğraştı, 70 sene aklın neredeydi…

 • xyz02 Ekim 2022 21:21

  Ulan gitt elimden bi kaza çıkacak. Besleme.

 • Yener02 Ekim 2022 19:21

  Yeyin icin....s.....n...sonuc hikaye..iyiki millet size firsat vermez...

 • xyz02 Ekim 2022 21:23

  Yener millet size fırsat verdide ne oldu. Milletin altında bir donu kaldı.