E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemAB'den Putin'in açıklamalarına yanıt geldi---

AB'den Putin'in açıklamalarına yanıt geldi

AB'den Putin'in açıklamalarına yanıt geldi
21 Şubat 2022 - 23:39 www.borsagundem.com

AB, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların sözde yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasını en güçlü şekilde kınadı, yaptırım tehdidinde bulundu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, aynı anda sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları paylaşımlarla Rusya'nın sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin tanınmasıyla ilgili kararını tepkiyle karşıladı.

Liderlerin ortak mesajlarında şu ifadeler yer aldı:

"Ukrayna'daki iki ayrılıkçı bölgenin tanınması, uluslararası hukukun, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve Minsk anlaşmalarının açık bir ihlalidir. AB ve ortakları, Ukrayna ile dayanışma içinde birlik ve kararlılıkla tepki gösterecek."

"Yaptırımlarla karşılık verilecektir"

Von der Leyen ve Michel daha sonra ortak yazılı açıklama yayımlayarak, Putin'in kararını "mümkün olan en güçlü şekilde kınadıklarını" bildirdiler. 

Açıklamada ayrıca ,"Bu adım, Minsk anlaşmalarının yanı sıra uluslararası hukukun da açık bir ihlalidir. Birlik, bu yasa dışı eyleme karışanlara yaptırımlarla karşılık verecektir. Birlik, Ukrayna'nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yineler." ifadeleri kullanıldı.

Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, AB'nin, Rusya'nın Donbas'taki ayrılıkçı yönetimleri tanıması halinde güçlü bir birleşik cephe olarak tepki vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Putin'den kritik Ukrayna açıklaması: O topraklar bizim!

 

Zelenskiy, Macron ve Scholz ile görüştü

 

Scholz'dan Putin'e: Gerilimi düşür

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • roket adam22 Şubat 2022 00:25

    kes şunların gazını sesleri çok çıkmaya başladı,

  • Mucise Reis ;)22 Şubat 2022 00:11

    ABD rusyayı ablukaya aldı, derken şimdi maddi, manedi, guvenlık sorunları ile  ilişkileri bozdu. İngiltere zaten avrupa birliğinden ayrılmıştı. Avrupa devletleri otomatıkman rusya düşmanı oldular. Rusya ise üzerlerine gelen nato üsleri tehditleri silanma ve roketlenmelere cevap verdi. ukrayna  ile beni kontrol edemezsiniz. Bugun Putin ses çıkartmasa, ileride illakı yine ukrayna ile karşı karşıya gelecektı. ABD çakallık yaptı. Böylece enerjısını Rusya ile harcamayacak. Avrupa-rusya-ingiltereve bölge kargaşa ile ekonomık ve covid krizde güçlenmeleri yavaşlayacak... ABD Çin ile iyi lişkiler kurarak diyalok kanallarıaçarak uzlaşmadıpolitikasınısoğuk savaş, ekonomık savaş olarak sürdürecek. Türkiye ise rusya ile ticari, askeri sialh, uçak s400 vb alarakmaddi destek verdiği için ABD tarafından dışlandı. Zaten ABD arabulucu felanda istemedi. ABD gerilimveambargo istiyor.