E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakABD'de mortgage faizleri 3.5 ayın dibinde---

ABD'de mortgage faizleri 3.5 ayın dibinde

ABD'de mortgage faizleri 3.5 ayın dibinde
06 Aralık 2023 - 15:08 borsagundem.com

ABD'de 1 Aralık ile sona eren haftada mortgage başvuruları üst üste beşinci haftasında da artarken, 30 yıllık faiz son 3,5 ayın en düşük seviyesine indi.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 2,8 artışla 181,1 puana yükseldi. Böylece endeks 22 Eylül tarihinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

MBA'nın yayımladığı ve Foreks Haber ile mail yoluyla paylaştığı haftalık rapora göre, satın alma endeksi yüzde 0,3 düşüşle 144,5 puan olurken, refinansman endeksi yüzde 13,9 artışla 373,3 puana çıktı.

30 yıllık mortgage faizi, söz konusu haftada 20 baz puan birden düşerek yüzde 7,17 oldu. Böylece 11 Ağustos tarihinde görülen yüzde 7,16 seviyesinin ardından en düşük orana gelindi. 30 yıllık kredi faizinde 4 haftalık ortalamada 44 puan azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre artış 76 puan oldu.

MBA Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist Yardımcısı Joel Kan, "Faizdeki düşüşün arkasında yavaşlayan enflasyon ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım döngüsünün potansiyel olarak sonunu öngören finans piyasalar var." dedi.

Kan, yeniden finansman başvurularının son iki ayın en güçlü haftasını gördüğünü ve 2021'in sonlarından bu yana ilk kez geçen yılın aynı dönemine göre art arda ikinci haftada arttığını belirterek, "Yeniden finansman başvurularının genel seviyesi hala çok düşük ancak son artışlar bunun sinyalini verebilir."

15 yıllık faizinde oran 8 baz puan düşüşle yüzde 6,80 puan olurken, 5 yıllık ARM kredi faizi 1 baz puan azaldı ve yüzde 6,58 seviyesine indi.

30 yıllık jumbo (647.200 dolardan daha büyük) konut kredisi faizi ise 19 baz puan düşüşle yüzde 7,35 seviyesine geldi.

ABD'de konut başlangıçları beklentileri aştı

 

Türkiye'de en yüksek konut fiyatı İstanbul’da

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)