E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem4 partiden ortak Macron bildirisi!---

4 partiden ortak Macron bildirisi!

4 partiden ortak Macron bildirisi!
27 Ekim 2020 - 17:40 www.borsagundem.com

TBMM'de, AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti ortak bir bildiri yayımlayarak, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanlığının Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam karşıtı açıklamalarının telin edilmesine ilişkin tezkeresi kabul edildi. Tezkere Resmi Gazete'de yayımlandı. 

TBMM Genel Kurulu'nda Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un imzasını taşıyan tezkere okunarak kabul edildi.

Meclis Başkanvekili Celal Adan'ın okuduğu tezkerede, "Siyasi amaçlarına ulaşmak, iktidarlarını tahkim etmek ve dahil oldukları çatışmalara taraftar toplamak başta olmak üzere çeşitli bahanelerle inançlar ve toplumlar arasında yıkıcı ihtilaflara yol açabilecek söylemlere başvuran, düşmanlık doğuran eylemlere tevessül eden herkes, sadece temsil iddiasında oldukları kitleleri değil, bütün insanlığı derinden etkileyecek bir cürüm işlemektedirler" ifadesine yer verildi.

Son dönemlerde bu türden hastalıklı bir söylemin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un beyanlarında ve icraatlarında tezahür ettiğinin vurgulandığı tezkerede, şunlar kaydedildi:

"Mezkur zat, ifade hürriyetini desteklemek kisvesine bürüdüğü pervasız eylemleriyle küresel sonuçları her inançtan insanı derinden ve olumsuz etkileyebilecek bir çatışmayı, yarılmayı tetiklemektedir.

Son günlerde Fransa'da yaşanan ve hepimizi, tüm insanlığı derinden üzen aşağılık terör eylemlerinin ve yine gerek Avrupa gerek dünya ölçeğinde tüm din, dil ve ırk mensuplarının yakın işbirliğini zorunlu kılan terörle mücadelenin söz konusu söylem ve icraatları haklı kılmayacağı açıktır. Dünya üzerinde milyarlarca mensubu bulunan bir dinin ve o dine inananların nefret söylemlerine ve ayrımcılığa maruz bırakılmasının doğuracağı sonuçlar, maalesef aşağılık terör eylemlerini planlayan ve icra eden kirli zihinlerin ulaşmak istediği sonuçlardan farklı olmayacaktır.

Üzerinde ciddiyetle durulması gereken husus; demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve çoğulculuk retoriğinin ırkçılık ve İslam karşıtlığına dönüşmesine yol açan zehirli iklimin tekil örnekler olmaktan çıkıp devlet başkanları ve bir kısım siyasetçiler aracılığıyla meşruiyet ve yaygınlık kazanmasıdır."

Macron'un tavırlarına karşı herkesin sağduyuya çağrıldığı tezkerede, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin temsilcileri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a, onun aziz peygamberi Hz. Muhammed’e ve Müslümanlar'a yönelik kışkırtıcı, saygısız ve tehlikeli söylemini şiddetle telin ve teşhir ediyor; dünyanın sağduyu sahibi kanaat önderlerini, siyasetçilerini, düşünürlerini, sanatkarlarını ve toplumsal kesimlerini bu çirkin tavırlar karşısında sağduyudan ve barıştan yana tavır almaya davet ediyoruz."

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam karşıtı açıklamalarının telin edilmesini öngören TBMM tezkeresi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Ermeniler savaş suçu işlemeye devam ediyor

Bakan Albayrak: Sermaye kontrolü yok

Kılıçdaroğlu: Terörün partisi, kimliği, inancı yoktur

Fransa boykota karşılık verecek mi? Bakan açıkladı...

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • FİNANSŞÖR28 Ekim 2020 10:58

  hdp yi o zaman bu meclisten tamamen atın ve partiyi kapatın.bunlar Türk değillermi.

 • İzzet BAŞ28 Ekim 2020 09:10

  HDP parti değil ki. örgüt imza atmaz . O silahtan  anlar . gözyaşından beslenen insanları üzmekten zevk alanlar toplumu temsil edemez. Benim samimi Kürt kardeşim Türkün amca uşakları emmileri buna derhal bir çare bulmalı . HDP içimizdeki ermeni bozuntularının partisi....

 • yahşi28 Ekim 2020 09:05

  şu resimdeki konu mankenlerinin hepsi; meclis de, bir şirketin temsilcisi.

 • Yavuz Selim28 Ekim 2020 08:18

  HDP'nin bildiride neden imzası yok, böyle bir günde imza atmayacaksanız çekilin bizim meclisimizden, düşün Kürt'ün yakasından. Müslüman Kürt uyanık olur artık bunların EFENDİLERİNİN kim olduğunu anlayamayana ne dense hikaye.

 • Mehmet28 Ekim 2020 08:15

  Hdp müslüman değil mi kimi temsil ediyor bu satılmışlar

 • Yorum27 Ekim 2020 18:49

  Hdp nerede