Ana SayfaYatırımcı KöşesiTurcas Petrol ve Çemaş Döküm sorusu---

Turcas Petrol ve Çemaş Döküm sorusu

1 / 2
Turcas Petrol ve Çemaş Döküm sorusu
24 Nisan 2020 - 08:50 www.borsagundem.com

GELİRİ, SERMAYESİNİN ALTINDA

SORU- TRCAS hisse senedi 2,52 fiyattan işlem görüyor. Önünüzdeki aylarda hissenin 5,00 TL fiyata gelmesi mümkün müdür? Birde 3 aylık bilanço beklentiniz nedir? 

Aydın Eser 

CEVAP- Turcas Petrol, en yüksek seviyesi 4, 29 TL’yi geçtiğimiz şubat ayı içinde test etti. Sonrasında da piyasadaki genel düşüşle birlikte gerileyerek aşağıya kaydı. 18 Mart 2020 günü en düşük 1,51 TL’ye kadar inerken son işlem günü olan 22 Nisan 2020 günü kapanışını 2,52 TL’den gerçekleştirdi. Piyasada şimdilerde gözlenen olumlu seyrin devam etmesi halinde hissenin de kısa vadede bundan pozitif yönde etkilenmesi ve yukarı yönlü hareketini sürdürmesi mümkün olabilecektir. Bu noktada teknik olarak 3 lira seviyelerinde direnci bulunduğunu not etmekte yarar var. Uzun vadede ise güçlü bir çıkış için firmanın kârlı bir yapıya dönüşebilmesi şart. Ancak mali yapısı incelendiğinde yeterli bir kârlılığının olmadığı görülüyor. Bu da önemli bir sıkıntı kaynağı olmakta. Henüz 2020 ilk çeyrek bilançosunu açıklamayan Turcas Petrol, son iki yılda zarar etti. Şirket gelir yaratma noktasında zorlanıyor. 255,6 milyon TL gibi oldukça güçlü bir sermayeye rağmen geçtiğimiz 2019 faaliyet döneminde sadece 45 milyon TL civarında bir gelir yaratırken 28,7 milyon TL zarar açıkladı. Öte yandan yakın tarihli gelirini artıracağına dair bir gelişme ya da açıklama bulunmuyor. Mali yapıdaki zayıf seyir hisseye ilgiyi düşürürken BIST 100 Endeksinden çıkarılmasına yol açtı. Uzun vadede güçlü bir çıkış yaşanabilmesi için gelir ve kârın artabilmesi önemli. Aksi taktirde piyasadaki hareketlere uyumlu dalgalanmalarda bulunsa da istikrarlı bir çıkış beklenmemeli.    

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ALİ HAYDAR TANRIKULU24 Nisan 2020 11:36

    Cemaş da hareket olması için mecnun çolak ve rıza ışıkların ortak operesyonlar yapması gerekmektedir.ağustos ayından sonra muhakkak yapacaklardır.fakat bu fiyatlar şişik.yarısını bekle.

  • ALİ HAYDAR TANRIKULU24 Nisan 2020 11:35

    Turcas güvenme ben üç sene önce aldım hep geri hep geri geldi hep.