E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemYıldırım'dan çok sert tepki: Karar Türkiye için yok hükmündedir----

Yıldırım'dan çok sert tepki: Karar Türkiye için yok hükmündedir

Yıldırım'dan çok sert tepki: Karar Türkiye için yok hükmündedir
07 Aralık 2017 - 01:44 www.borsagundem.com

Başbakan Yıldırım, ABD'nin Kudüs kararının Türkiye için yok hükmünde olduğunu belirterek, "Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir." değerlendirmesinde bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, yazılı açıklamasında ABD'nin Kudüs kararını değerlendirdi.

"Pandora'nın kutusu açılmıştır"

Kararın, Türkiye için yok hükmünde olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve buna bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir. Bu karar, Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır."

"Şiddetle kınıyorum"

Kararı şiddetle kınadığına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Filistin ve Ortadoğu barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs'ün bütün kutsal mekanlarının statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir."

"İİT Zirvesi toplanacak"

İİT Zirvesi'nin 13 Aralık'ta toplanacağına dikkati çeken Yıldırım, "Türkiye, Dönem Başkanı olarak İİT Zirvesi'ni 13 Aralık itibarıyla toplamaya karar vermiştir. İslam dünyasının liderleriyle konu bütün boyutlarıyla istişare edilerek, atılması gereken mukabil adımlar kararlaştırılacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Gökhan Çetinoğlu07 Aralık 2017 10:23

    Bu "bizim için yok hükmündedir" son dönemde defalarca kullanıldı. Ne demek olduğunu, politikadaki yaptırımını açıklayabilecek biri var mı? Yada sadece şu şekilde özetleyebilir miyiz:

  • HASAN TOSUN07 Aralık 2017 09:30

    anca kınarsın başka yapacağın nane yok,kınıyorsunda nedemek şiddetle kınadım kınamanın şiddetimi olur,şiddeti varsa şiddeti 7 üzeri deprem yaparmı,10-11 şiddetine çıkarsa israili yerle yeksan edermi,bunlarıda söyle,nefesin kemal sunalın nefesinden dahamı kuvvetli