E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTÜSİAD Başkanı Erol Bilecik oldu----

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik oldu

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik oldu
12 Ocak 2017 - 11:59 www.borsagundem.com

TÜSİAD Başkanlığı'na tek aday olarak giren Erol Bilecik seçildi

BORSAGUNDEM.COM

TÜSİAD bugün toplanan Seçimli Genel Kurul’unda yeni başkanını seçti. Cansen Başaran Symes’ın boşalttığı koltuğa Erol Bilecik oturdu. Bilecik, 146 oyun 144’ünü alarak TÜSİAD'ın 18. Dönem Başkanı oldu. Erol Bilecik, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaptığı konuşmada "küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye" mesajını verdi.

İşte TÜSİAD'ın yeni Başkanı Bilecik'in ilk mesajları:

*Önümüzdeki dönemin zorlu olması gerçekten bizleri endişelenmiyor. Tam aksine bizi daha fazla çalışmak adına motive ediyor.

*Küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye için emeklediğimiz alanlarda koşmamız, koştuğumuz alanlarda da hızlanmamız lazım.

*Ülkemizin yapısal sorunlarını çözmeyi amaçlayan her adımı destekleyeceğiz.

*Dijital dönüşümün etkisi daha da artırdığı bir ortam içinde yaşamımıza devam ediyoruz. Biz bu ortamda genç liderleri daha fazla görme istiyoruz.

*Geride bıraktığımız yıl yaşadığımız hain darbe girişimi özgür bireyler yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

*Biz de gençlerimize kadınlarımıza öncelik veren yönetim anlayışını benimsedik.

*Emin olabilirsiniz ki yeni dönemde çok ama çok çalışacağız

EROL BİLECİK KİMDİR?

26 Kasım 1962 yılında Hatay'ın Antakya ilçesinde dünyaya gelen Erol Bilecik, yaşamının ilk 17-18 yıllık öyküsünün tamamını burada geçirdi. Ev hanımı bir anne ve mobilyacılıkla uğraşan esnaf bir babanın en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Bilecik’in kendisinden beş yaş büyük bir abisi ve yedi yaş büyük bir ablası bulunuyor.

İnönü ilkokulunu bitirdikten sonra, neredeyse şehrin bir ucunda yer alan ortaokul yıllarının ardından, lise dönemini tarihi Antakya Lisesi'nde tamamladı. Lise yaşamı sonrasında Antakya’dan zorunlu çıkışı ise üniversite hayatıyla başladı ve 1980’li yılların başında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendis olma sevdasıyla
İstanbul’a geldi. Bu bir anlamda ‘geliş, o geliş’ dedikleri cinsten bir öykünün de başlangıcı oldu.

İstanbul’da yaşayan dayıları sayesinde buradaki ilk yabancılığını atması çok da zaman almadı. Üniversite yıllarını geçirdiği Beşiktaş ise her ne kadar koyu bir Fenerbahçeli olsa da yaşamında en keyif aldığı sürecin geçtigi yer olarak ayrı bir sempatisini kazandı.

Mezuniyetten yedi ay önce ise hayatının en önemli döngülerinden birini yaşadı. Üniversiteye birlikte başladığı, sınıf arkadaşı İnci Hanım ile uzun yıllar devam edecek olan mutlu evliliğin imzası atıldı. Böylece onu hayata daha erken iten bir süreç de başlamış oldu. Diplomaların alındığı, akademik hayatın bitip yerine bir nevi gerçek yaşamın başladığı dönem ise 87'Şubat dönemi ile başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra 1987 yılında, Nixdorf Computer’de Sistem Analisti olarak çalışan Bilecik, bu görevi iki yıl boyunca sürdürdü. Sonrasında ise Index’in kurulma süreci başladı.

Girişimcilik, Bilecik ailesinin genlerinde vardı. Hedefe giden yolda Babası Abbuş Bilecik’in azmini ve tutkusunu örnek alan Erol Bilecik’in de bir hayali vardı; faaliyet gösterdiği alanda öncü olabilecek bir girişime imza atmak. Index’in ortaya çıkışı ve bilişim sektöründe lider bir şirket olmasının kökenlerinde bu anlayış yatıyordu. Kısa süren profesyonel hayatında kendi girişimini oluşturmak üzere kafasında bir iş planı hazırladı ve İTÜ’lü üç bilgisayar, bir makine mühendisi arkadaşıyla birlikte geliştirdiği iş fikri, 1989 Temmuz ayında hayata geçirildi. Bugün geriye dönüp bakıldığında 25 yıllık süreçte ilk gün bu yolculuğa beraber çıkan Index Grubu çalışanlarından çoğunluğu hala birlikte.

1990 yılında ise ilk çocukları Kaan dünyaya geldi. Şirketin kuruluşundan sadece bir yıl sonra doğan Kaan’la adeta bir yıl arayla iki evlat sahibi olundu. 1999 yılında Naz’ın dünyaya gelmesiyle birlikte çocuklar artık üçe çıkar.

1989 yılında Index Bilgisayar’in kurucu ortaklarından olarak firmanın genel müdürlük görevini üstlenen Bilecik, 1999 yılı itibarıyla Index Grup bünyesindeki Index Bilgisayar, Despec, Datagate, Neteks, Homend, Artım ve Teklos’un CEO’su ve yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.

2000 yılına kadar özellikle şirketin gelişmesi üzerine yoğunlaşan Erol Bilecik, bu yıldan sonra gerek sektörel gerekse sivil toplum örgütleriyle ilgili çalışmalara ağırlık verdi. 2001-2004 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), 2011-2014 yılları arasında İTÜ Mezunlar Konseyi ve İTÜ Mezunları Derneği Başkanlıklarını yaptı. 2016 yılında ise Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 1907 Fenerbahçe Derneği ve TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yorumspor12 Ocak 2017 13:21

  Türkiye'nin böyle bir başkana ihtiyacı vardı. Hem bilişim konusunda mühendis, hem girişimci hem de sanayici. Şu ana kadar böyle bir başkan gelmemişti. İndes bilgisayarı getirdiği yer ortada. Tebrikler Erol Bilecik. Hayırlı uğurlu olsun.

 • pes12 Ocak 2017 12:40

  Büyük cesaret. herkesin korktugu bir dönemde tüsiad başkanı olabilmek.

 • Data12 Ocak 2017 12:17

  Borsadaki uç şirketini brleştirip tek derin hacimli bir şrket haline getirse ya. uç sığ tahtada uç oyun görüntüsü oluşmasa

 • Burhan keskin 12 Ocak 2017 12:16

  Teknosa satılıyor dikkat