E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıRisk iştahı artıyor----

Risk iştahı artıyor

Risk iştahı artıyor
21 Nisan 2017 - 09:26 www.borsagundem.com

Global piyasalarda pozitif risk iştahı yükseliyor

DÜN NE OLDU?
BIST 100 ENDEKSİ YÜKSELİŞ EĞİLİMİNİ KORUDU…

BIST 100 Endeksi, dün, global pozitif risk iştahının devam etmesiyle günü %1,4 yükselişle 92,039 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi, günü %1,4, BIST Sanayi Endeksi ise %1,2 yükselişle tamamladı.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?
GLOBAL POZİTİF RİSK İŞTAHI EŞLİĞİNDE YÜKSELİŞ…

Sabah itibariyle Asya piyasaları Japonya Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye devam edeceğine dair açıklamaları ile birlikte yükselirken, ABD vadeli hisse piyasaları ise ABD hükumetinin yeni vergi reformu yasasını yakında açıklayacağını duyurmasıyla yükselişte. Bugün, BIST 100 Endeksi’nin devam eden pozitif risk iştahı eşliğinde yükseliş eğilimli seyrin devam etmesini beklemekteyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında gerçekleşecek görüşmenin tarihi 16-17 Mayıs olarak belirtildi. Hafta sonu, Fransa Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimleri gerçekleşecek. Gelecek hafta ise piyasa 26 Nisan’da Türkiye ve 27 Nisan’da ise Avrupa Merkez Bankası toplantılarını izleyecek.

ŞİRKET HABERLERİ

EREGL…Pozitif… Şirket, 2017 yılı 1. Çeyrek dönemde net karı, geçen yıla kıyasla büyük bir yükseliş göstererek beklentilerin üzerinde olarak 902 milyon TL (beklenti 651 milyon TL) (2016 yılı 1. çeyrek net karı; 164 milyon TL) olarak açıklandı. FAVÖK ise, 2017 yılı 1. Çeyrek döneminde beklentilerin üzerinde olarak 1,313 milyon TL (beklenti 1,049 milyon TL) (2016 yılı 1. çeyrek FAVÖK; 304 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

BAGFS…Nötr… Şirket, 2017 yılı 1. Çeyrek dönemde net karı, geçen yıla kıyasla %49 azalışla 7 milyon TL (2016 yılı 1. çeyrek net karı; 15 milyon TL) olarak açıklandı. FAVÖK ise, 2017 yılı 1. Çeyrek döneminde 9 milyon TL (2016 yılı 1. çeyrek FAVÖK; 15 milyon TL) olarak açıklandı. (KAP)

AKGRT…Pozitif… Şirket, 2017 yılı 1. Çeyrek dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla zarardan kara geçerek 25 milyon TL net kar (2016 yılı 1. çeyrek net zararı; 3 milyon TL) açıkladı. (KAP)

Beyaz Eşya Sektörü…Pozitif… Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TURKBESD)’nin açıkladığı verilere göre, iç satışlar Mart ayında %40 ve ilk üç ayda ise %36 arttı. ÖTV indirimi 30 Nisan’dan 30 Eylül’e uzatılmıştı. (TURKBESD)

AEFES…Pozitif… Şirket, çevresel, ekonomik, toplumsal sürdürülebilirlik stratejisi ve üretim verimliliği programı çerçevesinde, İstanbul Merter'de bulunan fabrikasının üretim faaliyetlerini 22 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla durdurarak; Adana, Ankara ve İzmir'de bulunan diğer tesislerine kaydırma kararı aldığını bildirdi. Bu karardaki amaç, toplam kapasite içerisinde %15 paya sahip olan İstanbul fabrikasının üretiminin kaydırılması ile kapasite kullanım oranının artırılmasıdır. (KAP)

ULUSE…Nötr… Şirket, 20.04.2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iki adet 33/11 kV 25 MVA mobil trafo merkezi satış sözleşmesi imzaladığını açıkladı. Toplam sözleşme bedelinin ise 1,8 milyon USD olduğu ve ürünlerin 5 ay içerisinde teslim edileceği belirtildi. (KAP)

BIST 30 Kontratı

Nisan vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü, %1,3 yükselişle 112,925 seviyesinden tamamladı.
Nisan vadeli kontratın, gün içerisinde 112,500 – 114,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

Dün gelişen ülke para birimlerinin birçoğu dün dolar karşısında değer kazanırken, Türk Lirası da söz konusu para birimlerine eşlik ederek günü dolar karşısına %0,93 değer kazancı ile tamamladı. Türk Lirası dün Dolar karşısında değer kazanan para birimleri arasında ilk sıralarda yer alıyordu.

Bugün USDTRY kontratının güne yatay seyir ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Geçtiğimiz haftaya ilişkin olarak jeopolitik gerginliklerden beslenen altın, yeni haftada söz konusu kazançlarını korumakta zorlanıyor. Dün ABD Doları’nın dünya genelindeki zayıf seyrine rağmen altında sınırlı değer kazancı görüldü. Altın günü dolar karşısında %0,13 değer kazancı ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne sınırlı düşüş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

Dün gelişmiş ülke para birimleri dolar karşısında değer kazanırken, euro da söz konusu para birimlerine eşlik etti. Ancak akşam saatlerinde ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in açıklamaları sonrası kazançlarının bir kısmını geri veren euro günü dolar karşısında yatay seyir ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne sınırlı düşüş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

Alan Yatırım

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)