E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemİlker Başbuğ'dan Erdoğan'a yanıt----

İlker Başbuğ'dan Erdoğan'a yanıt

İlker Başbuğ'dan Erdoğan'a yanıt
14 Şubat 2018 - 07:52 www.borsagundem.com

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, "Afrin siyasete alet edilmesin" sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'den gelen eleştirilere kendi sitesinde yanıt verdi

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, ''Afrin siyasete alet edilmesin'' sözlerini ağır şekilde eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye kendi sitesinden yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Başbuğ, ''Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşma içeriğimle ilgili olarak tam ve doğru bilgilendirilmediğini düşündüğümü belirtmek isterim'' ifadelerini kullandı.

Başbuğ'un kendi internet sitesinde yayınladığı açıklama şöyle:

''50 yıl hizmet ettiğim Türk Ordusunun bir mensubu olarak almış olduğum eğitim ve devlet adamlığı kişiliğinin gereği olarak bugüne kadar yaptığım bütün konuşma ve değerlendirmelerde hiçbir zaman ne kişileri ne de siyasi partileri hedef alan bir sözüm olmamıştır.

Ancak, Sayın Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada şahsımı hedef alan maksatlı ve yersiz ithamları karşısında bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

07 Şubat 2018 tarihinde şahsıma yöneltilen bir soru üzerine “Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil” şeklinde bir yanıtım olmuştur.

Zeytin Dalı Harekâtına ilişkin görüşlerim, düşüncelerim ve desteğim ortada iken, şahsıma yöneltilen değerlendirmeleri, yersiz ithamları ve üslubu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Siyaset, elbette ülkenin güvenlik konularını, beka sorunlarını konuşmalı, değerlendirmelidir. Bunun aksi düşünülemez. Önemli olan, bir harekâtın ortasında ülkenin bütün unsurlarıyla bir bütünlük göstermesidir. Benim de her zaman altını çizmek istediğim husus budur.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın da konuşma içeriğimle ilgili olarak tam ve doğru bilgilendirilmediğini düşündüğümü belirtmek isterim. Ancak, beyanlarında geçen “gerekli cevabı alacak” şeklindeki ifade ile bugüne kadar uğradığımız haksızlıklara yeni bir haksızlığın daha ilave edilebileceğinin kastedildiğini değerlendirmek istemiyorum.''

ERDOĞAN'DAN BAŞBUĞ'A: YAZIKLAR OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün grup toplantısı çıkışında İlker Başbuğ’un ‘Afrin siyasete alet edilmesin’ açıklaması ile ilgili şunları söylemişti:

''Bir Genelkurmay Başkanı’ndan, emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak büyük bir talihsizliktir. Bir defa siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Ülkesine saldıranlara karşı haddini bildirmek, asker kışlasının içinde oturup saldırıları izleyecek mi? Siyasete alet edildiğini neye dayanarak söylüyor? Gerekli cevabını alacak. Asıl Afrin harekâtını siyasete alet edenler beyefendinin hareket ettiği tiplerdir. Bunlar siyasete alet ediyor. Esed’in yanına kimler gidiyor bunu onlarla paylaşsın. Asla da bunu böyle konuşmasını tasvip etmemiz mümkün değil, yazıklar olsun.”

Erdoğan'dan İlker Başbuğ'a Afrin tepkisi

BAHÇELİ: BAŞBUĞ'A SORMAK LAZIM, KİMİ KASTEDİYORSUNUZ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün MHP grup toplantısında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u da şu sözlerle eleştirmişti:
“Neymiş, Zeytin Dalı harekâtı siyasete alet edilmemeliymiş. Asker operasyondayken siyaset doğru değilmiş. Bunu söyleyen Genelkurmay eski Başkanı Sayın İlker Başbuğ’a sormak lazımdır, Afrin’i siyasete alet eden kim ya da kimlerdir? Kimi kastediyorsunuz? Siyaset, beka mücadelesini konuşmayacak da neyi konuşacaktır? Fok balıklarının nasıl yaşadığını mı yoksa nesli tükenen balinaları mı anlatalım?”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • IHLAS.GRUBLARI14 Şubat 2018 20:34

  Sayin Reis i cumhur, herkes dusuncesini ozgurce soyleyebilir, muhalif insanlardan korkmayin asil paralel gorunumlu kisilerden korkun adami arkadan vuran onlar olur ayrica su ihlas holdingin patronu mucahit oren hani amerikan vatandasi olan borsada milletin anasini aglatiyor neden ses etmiyorsunuz? Bu adam bakmayin yaninizda olduguna ilk kacanlardan bu olur...

 • erol g.14 Şubat 2018 18:03

  SİYASETÇİLERDEN BAŞKASINA YORUM YAPMAK GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLAMAK YASAK MI? yasaksa yorum yapılmasına görüş açıklanmasına dair kanun çıkarılmalıdır TV MUHABİRİ SAVAŞ YERİNDEKİ ASKERE NEREDE OLDUKLARINI SORUYOR ASKERİMİZ YERLERİNİ AÇIKLASA BİRLİĞİNİN YERİ BELLİ OLACAK Muhabirler sorumsuzca savaşan askerlere nerede olduklarını nereye gittiklerini sormamalıdır SORAN MUHABİR VATAN HAİNLİĞİNDEN YARGILANMALIDIR

 • Bozkurt 14 Şubat 2018 15:01

  Akp ile olan koalisyonusun dolayı MHP yi eleştirmek yersiz, MHP ülke yararına Alp yi dönüştürmüştür. Devlet Bahçeli ve ekini tarafından Akp MHP çizgisine getirip tabanı da dönüştürmek için iyi bir politika izleniyor. Yola devam

 • iso14 Şubat 2018 14:02

  bu akp mhp koalisyonunda sürmeye akıl yok yeminlen... Adam ne demiş bunlar ne cevap vermiş.

 • ..14 Şubat 2018 13:54

  bir +.. bir -.. tvlerde alakasız alakalı herkes konuşuyor. askeri yetkili ağzı ile, operasyon ve komutan edaları ile. Siyasilerde öyle. Yani böyle bir operasyonda geçmişv ekökeni aske rolan birinin konuşması ve sornasında bu kadar tepki alması bana manasız geldi. Her iyi konuşana bir parmak bal, biraz ortada konuşana fırça... yani bencede orantısız tepkiler var. Sonuçda ülkede teröre karşı savunma hakerakı var ise, bunu millet destekler ve ödüllendirir. olayı siyasete koymak, bazılarını sen bu terörün yandaşısın gibi göstermek siyasete yakışmıyor. (x partı pyd yi destekliyo demek mesela.) bu milli olayda herkes millet adına konuşsun, herkes ordumuzu desteklesin. sonrasında diğer iç meseleler tartışılabilir. Allah ordumuzu ve milletimiz korusun.

 • KILIÇ14 Şubat 2018 13:15

  PAŞAM SEN DEMEKRASİYİ BİLİRSİN SEÇİLMİŞLERE KARŞI SAYGILI OLMAK ZORUNDASIN YÖNETİMİ AŞIP ORTAYA ÇIKMAK SANA YAKIŞTIRAMADIM.

 • Bika14 Şubat 2018 12:22

  AKP iktidarı döneminde terör örgütü lideri olarak Ergenekon'dan yargılanan her askerin söz söyleme hakkı var.

 • HAKAN14 Şubat 2018 10:49

  Emekli olmuş bir genelkurmay başkanı olarak gereksiz yere konuşuyorsun.Senden başka başka konuşan yok.Siyaset yapmak istiyorsan siyasete gir.

 • cengiz 14 Şubat 2018 14:21

  bu ülkede herkes görüşünü açıklayamazmı

 • tv14 Şubat 2018 10:44

  paşa paşa emekliligin tadını çıkar paşa :|

 • Nazım14 Şubat 2018 10:35

  Kartalkayada kayak yap,umreye git,namaza başla,,,kaç yıl ömrün kaldı ki,,ne siyasetle uğraşıyorsun.

 • vay benim memleketime14 Şubat 2018 10:23

  Başbuğ un ne dediğini anlmadan dinlemeden ahkam kesmiş Erdoğan, adam kötü birşey söylememiş...

 • ASKER14 Şubat 2018 09:32

  emekliliğinin tadını çıkar.kitap yz.ğündemi meşkuletmeyin lütfen.